Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Gyvenimas toks...
Vadovo rytas. Marius Vasiliauskas: „Vertę kuria darni talentų komanda“

Aštuonerius metus bendrovei „Scandagra“ vadovaujantis generalinis direktorius Marius VASILIAUSKAS sako, kad darbo sėkmę lemia kryptinga strategija ir profesionali komanda.

Bendrovę „Scandagra“ 2006 m. įkūrė du skandinaviško kapitalo žemės ūkio kooperatyvai: Danijos DLG ir Švedijos „Svenska Lantmannen“. 

Įmonė veiklą pradėjo nuo didmeninės trąšų, sėklų, augalų apsaugos produktų prekybos ir grūdinių kultūrų supirkimo. Vėliau iš Lietuvos žemdirbių pradėjo pirkti ekologiškus grūdus, kuriuos eksportuoja į kitas šalis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Grūdų rinkoje „Scandagra“ – viena daugiausiai ekologinės produkcijos superkanti bendrovė Lietuvoje.

Prasmingas rytas su šeima

„Įmonė vystėsi gana greitai. Pradėjus veiklą dirbo vos keli specialistai, bet plėtėmės, darbuotojų irgi nuolat daugėjo“, – sako M. Vasiliauskas, vadovaujantis 140 Lietuvoje dirbančių darbuotojų kolektyvui.   

Centrinė įmonės būstinė įsikūrusi Kaune. „Gyvenu irgi šiame mieste, todėl ryte prasuku pro abiejų vaikų mokyklas, bet kelionė į darbą ilgiau kaip pusvalandį netrunka.

Dažniausiai aš vežu vaikus į mokyklas, šis laikas prasmingas. Galime pabendrauti, aptarti mokslo reikalus, ką naujo sužinojo, kaip sekasi su draugais ir mokytojais.

Anksčiau rytas prasidėdavo nuo darbinės informacijos srauto. Dabar stengiuosi kitaip dėliotis prioritetus ir suteikti šeimai bei gyvenimui daugiau prasmės. Po tokio ryto su vaikais būnu visą dieną laimingas, o darbas tampa produktyvesnis“, – apie dienos pradžią pasakoja M. Vasiliauskas.

Svarbu, kad užduotis visi suprastų vienodai

Įmonės vadovas sako, kad darbus pradeda nuo tų, kurie reikalauja didžiausio susikaupimo ir šviežio proto. „Rytai dažnai prasideda biure, net jeigu ir tenka vykti į kitus padalinius ar susitikimus.

Visuomet malonu pasisveikinti su kolegomis, paklausti, kaip sekasi. Paskui stengiuosi koncentruotis į darbus, kuriems atlikti reikia daug energijos. Tai – ir kūryba, ir analizė ar panašūs dalykai. Vėliau prasideda susirinkimai, susitikimai.

Atsakomybės darbuotojams suskirstomos struktūriškai. Žinoma, bet kokiu atveju didžiausia atsakomybė tenka vadovui, paskui skyrių vadovų komandai, kuri taip pat turi daug atsakomybių.

Užduotis skirstome įvairiai. Svarbiausia užtikrinti, kad jas vienodai suprastų visi. Vienas iš vadovo darbų – gebėti tą padaryti.

Vertę kuria darni įvairių talentų komanda. Jos nariai laisvai įsipareigoja siekti tikslų, kuriais ir patys tiki. Vadovo darbas – užtikrinti, kad visi talentai atsiskleistų.

Aišku, turime ir sisteminį požiūrį, ir metinius tikslus, ir strategijų peržiūras. Su padalinių vadovais susitinkame reguliariai, pasikalbame apie tikslus, vienodą požiūrį ir pan. Daug bendraujame.

Man svarbu kalbėtis apie tikslus, kad komanda veiklos kryptį suprastų vienodai, laikytųsi bendrų rizikos valdymo principų, priimdama sprendimus vadovautųsi bendromis vertybėmis. Tačiau tikrai darbuotojai turi pakankamai autonomijos priimti sprendimus.

Kita vertus, esu ir gana valdingas, turiu tokį bruožą. Tačiau didelė kontrolė nebūtina, jeigu strategines kryptis visi vienodai supranta“, – apie siekius pasakoja M. Vasiliauskas.

Jis džiaugiasi suburta komanda, darbuotojus giria kaip talentingus ir gerus specialistus: „Mano, kaip vadovo, užduotis – užtikrinti, kad komanda būtų stipri ir visi siektų tų pačių tikslų.“

Profesionali komanda ir aiški kryptis

Lietuvos agroversle yra ne viena įmonė, superkanti trąšas, sėklas, pesticidus ir grūdus. Konkurencija tikrai didelė. Kaip pavyko „Scandagrai“ nuolat augti ir įsilieti tarp lyderių?

M. Vasiliauskas tikina, kad visus aštuonerius metus, kiek vadovauja įmonei, vyksta plėtra: „Stipriname pozicijas būtent toje srityje, kurioje dirbame. Šioje rinkoje yra panašių verslų, kurie ne tik prekiauja, bet ir dirba žemę, gamina, perdirba produkciją. Mes to nedarome – tik prekiaujame.

Kiekvienais metais augame organiškai, be didelių įsigijimų. Tai nelengva, bet mums pavyksta. Profesionalūs darbuotojai – vienas pagrindinių veiksnių, užtikrinančių plėtrą. Kita vertus, visai komandai reikia turėti aiškią kryptį.

Man atrodo, kad visuomet ėjome kryptingai. Augimas mums tarsi darbo kokybės ženklas. Stiprėjome, tad galėjome sukurti daugiau vertės klientams, partneriams, darbuotojams, galiausiai – visuomenei. Visa tai skatina eiti pirmyn.“

Ūkininkai padarė neįtikėtiną pažangą

Paklaustas, ko reikia šiuolaikiniams žemdirbiams, kaip keičiasi jų požiūris į ūkininkavimą, M. Vasiliauskas atsako, kad pokyčiai didžiuliai.

„Jeigu vertintume darbo efektyvumą, derlių iš hektaro per pastaruosius 10 metų, tai ūkiai padarė neįtikėtiną progresą, investavo ir į technologijas, ir į techniką. Lietuviškų grūdų eksportas ir konkurencija su kitomis valstybėmis – didžiulis žemdirbių nuopelnas. Lietuva tapo grūdų eksportuotoja. Mes konkurencingi ir pasaulis tai pripažįsta.

Dabar bus kitų pokyčių. Stebime naują pasaulio tvarką, pokyčiai ateina iš ES ir mūsų šalies politikos, kuri vis labiau orientuojasi į tvarumą, ekologiją, švaresnę gamybą. Tuo labai džiaugiuosi. Žemdirbiai irgi supranta, kad plėtra gali tęstis, bet ji turėtų būti tvaresnė ir labiau subalansuota.

Tačiau iš valstybės politikos formuotojų galbūt stinga aiškesnės krypties ir aplinkos, kuri palaikytų žemdirbį, skatintų jį investuoti į technologijas, tiksliąją žemdirbystę, o ne verstų, neprimestų neįmanomų reikalavimų.

Mūsų žemdirbiai tikrai supranta ir nori turėti tvaresnę žemę, švaresnę aplinką, įmonės lygiai taip pat. Deja, valstybės požiūris kartais perdėtas.

Taigi, iš politikos ir strategijų formuotojų norėtųsi didesnio balanso, nes viską staiga pakeisti nežiūrint, kokius padarinių veiksmai sukels, neįmanoma.

Žemės ūkis ir agroverslas dabar susiduria su iššūkiais dėl to, kad kartais vertinama pernelyg griežtai“, – sako UAB „Scandagra“ generalinis direktorius Marius Vasiliauskas.

Autorius: Rasa Jagaitė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos