Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Vadovo rytas. Aidas Ladyga: „Pastovus nepastovumas – didžiausias verslo iššūkis“

Daugiau kaip 15 metų padangomis ir joms reikalinga įranga, skirta žemės ūkio technikai ir ne tik, prekiaujančios bendrovės „PGM technika“ įkūrėjas ir direktorius Aidas Ladyga pastebi, kad vienas didžiausių verslo iššūkių – pastovus nepastovumas.

Aido Ladygos rytas prasideda nuo dienos darbų planavimo, nors dažniausiai juos vakare numato ir susidėlioja. Tiesa, ne visada pavyksta laikytis iš anksto parengto plano, ypač darbymečiu.

„Dažnai rytas įneša nemažai pakeitimų, kartais jaučiamės lyg gaisrininkai ar gelbėtojai. Sulaukus skambučio ir skubaus užsakymo, nuo kurio priklauso technologinis procesas, tarkime, priekaba negali vežti grūdų ar kombainas stovi lauke dėl sprogusios padangos, tenka perplanuoti darbus, nors jau iš vakaro prekės sukrautos ir paruoštos vežti klientui į kitą vietą“, – pasakoja Kauno r. įsikūrusios įmonės direktorius.

Bioversija 2024 07 09 m7

Jei sezono metu daug darbo, išankstinių ir skubių užsakymų, judesio, metų pabaigos rytai ramesni. Planuojami kiti metai, daugiau dėmesio skiriama pokalbiams su darbuotojais, bendravimui, tiekėjams. Pasak pašnekovo, susitikti su tiekėjais – labai svarbu, ypač neoficialioje aplinkoje, nes padeda susidaryti tikrą vaizdą, geriau suvokti ne tik rinkos, bet ir gamybos ypatumus.

„Pirmenybę teikiame gyviems susitikimams, nes tiekėjo atstovai turi suprasti, kokioje sriuboje verdame, ką, kaip ir dėl ko darome, kas ir kodėl nesiseka, kur prarandame rinkas, kokių turime privalumų. Tad gyvi susitikimai paprastina ateities sprendimus“, – įsitikinęs įmonės vadovas.

Jo teigimu, pabendravus ir pačiam nemažai dalykų paaiškėja, pavyzdžiui, imi suprasti tam tikrus gamybos niuansus, įmonės situaciją, komponentų tiekimo problemas ir vėluojančių užsakymų priežastis. „Kai žinai, kodėl taip vyksta, lengviau ir planuoti, nes gali iš anksto kai ką numatyti, ir klientui paaiškinti, pagrįsti“, – priduria A. Ladyga.

Planavimui įtaką daro vietiniai sprendimai ir globalūs įvykiai

Pašnekovas pastebi, kad vadovui ypač svarbu nuolat sekti Lietuvos ir pasaulio naujienas, nes tai lemia, kaip planuoji, priimi sprendimus, investuoji. Pavyzdžiui, daug dėmesio ir laiko reikia skirti įstatymų pakeitimams, susijusiems su aplinkosaugos aspektais, padangų tvarkymu, mokesčiais, prekių deklaravimu, nes įmonė ne tik perka padangas ir su jomis susijusią įrangą, bet ir parduoda jas kitoms šalims.

Taigi, ne mažiau svarbūs ir geopolitiniai dalykai. Įmonė „PGM technika“ taip pat dirba su kaimyninių ir kitų šalių, tarkime, Baltarusijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Olandijos, Belgijos, Kipro, prekybos bendrovėmis, didmenininkais, produktų atstovais. Ypač daug klausimų kelia dabartinė situacija Baltarusijoje – neaišku, kaip reikės toliau dirbti su šia valstybe. Nors, A. Ladygos teigimu, kol kas nieko blogo nevyksta.

„Nepraleidžiu žinių, be to, ir darbe laisvesnę minutę skiriu verslo ir agroverslo sektoriaus naujienoms apžvelgti, situacijai įvertinti. Svarbu pamatyti naujus žaidėjus, galbūt net būsimus konkurentus, žinoti didžiųjų pirkėjų sėkmes ir nesėkmes. Nuolat seku informaciją, kas vyksta pasaulyje, nes tai neišvengiamai daro įtaką“, – sako pašnekovas.

Vadovaujant įmonei, pasak jo, iššūkių netrūksta. Kai kurie jų kartotiniai – viena ar kita situacija žinoma, bet versle yra pastovus nepastovumas. Viskas kinta, veiklai įtaką daro daugybė veiksnių: pradedant derliumi, kainomis, valstybės politika, Europos ir vietinėmis paramomis, baigiant virusais, geopolitine situacija, transporto kainomis ir kt.

„Vieni išbandymai mažesni, kiti didesni, bet įdomu kiekvieną priimti ir įveikti. Juk vis ką nors naujo sužinai, išaiškėja, kaip veikia tam tikros sistemos. Jau daugiau kaip 15 metų darome tą patį, tačiau skirtumas didžiulis, kaip dirbome iš pradžių ir dabar. Vadinasi, iššūkių ir pokyčių netrūks ir ateityje“, – juokiasi „PGM technika“ vadovas.

Darbuotojų branduolys nekinta

Įmonė nedidelė – joje dirba iki dešimties darbuotojų. Tad, A. Ladygos teigimu, didelio atotrūkio tarp jų ir direktoriaus nėra. Nors kiekvienas atlieka savo darbus, prireikus vienas kitą gali pakeisti, padėti, juolab kad visi pluša ten pat. Tiesa, 2021 m. atnešė ir pokyčių – įmonė rado tinkamą darbuotoją Panevėžyje. Jei viskas bus gerai ir jam pavyks su darbais susitvarkyti, Šiaurės Lietuvoje atidarys nedidelį filialą.

„Neturime tarpinių vadovų, kiekvieną darbuotoją pažįstu, su jais kalbu ne tik apie darbą, bet ir apie tai, ką veikia, kaip sekasi, kuo gyvena“, – sako A. Ladyga. Jo teigimu, pagrindiniai darbuotojai nekinta jau daugybę metų, o štai rasti naujų nelengva dėl darbo specifikos, nes reikia prisitaikyti prie žemės ūkio darbo laiko, sezoniškumo.

Didžioji įmonės veiklos sritis – prekyba žemės ūkio technikos įranga, tačiau tiekia padangas ir miško technikai, dirba su jos naudotojais, sunkvežimių vairuotojais. Turi ką pasiūlyti ir automobilių ar keturračių turėtojams – padangų, ratlankių, slėgio daviklių ir pan.

„Tinkamai parengti naują darbuotoją užtrunka. Kiekvienas metų laikas turi savų niuansų, darbų ir produktų, tad turi praeiti metai, kad žmogus suprastų, ką ir kodėl darome, įsigilintų į siūlomus produktus, mokėtų parduoti ne kainą, o vertę, t. y. gebėtų klientui paaiškinti, kaip tinkamai pasirinkti, jog technika darbymečiu važiuotų, o ne stovėtų“, – sako A. Ladyga.

Žiemą didžiausia žieminių automobilių padangų ir miško technikos padangų paklausa. Šiltėjant orams labiau perkami siauri ratai, dubliavimo sistemos. Pavasarį, kai traktoriai išrieda į laukus, montuojamos padangos, pasipila neplanuotų gedimų, į kuriuos tenka greitai reaguoti. Vasarą išauga žoliapjovių, kūlimo sezonu – kombainų ir krautuvų, vėlyvą rudenį – cukrinių runkelių kombainų padangų poreikis.

Pasiūlą keičia ir pati rinka, ir naujus produktus pristatantys tiekėjai, kurių tikslas – skirtingų Europos šalių gamintojai. Pastaruoju metu įmonė sulaukia vis daugiau užklausų dėl žemės ūkio technikos vikšrų. Pasak A. Ladygos, tai vienas iš agrosektoriaus pokyčių, todėl ateityje, tikėtina, reikės daugiau ne tik šių produktų, bet ir serviso, pateikimo, greitos reakcijos. Tam įmonė ruošiasi jau dabar.

Bendrovės „PGM technika“ vadovą džiugina tvarus augimas ir stabilumas, gera reputacija ir skolų istorija, tiekėjų ir klientų pasitikėjimas įmone, darbuotojais ir produktais. „Nepaisant pandemijos, metai buvo gana geri, nors kartu ir keisti. Anksčiau labiau gaišdavome su pardavimais, daugiau dėmesio skirdavome pirkėjams ir konkurencijai, šiuo etapu daugiau darbo ir pastangų reikalauja tiekimas, naujų produktų paieškos“, – teigia A. Ladyga.

Autorius: Gitana Kemežienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos