Kaunas. Feisbuke ūkininkai piktinasi dėl NMA siunčiamų raštų, kuriuose nurodyta grąžinti dalį 2022 m. išmokėtų tiesioginių išmokų. Jie nesupranta, kodėl žemdirbiai turi atsakyti už NMA klaidas.
Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos prezidentas, buvęs NMA vadovas Erikas Bėrontas teigia iš ūkininkų sulaukęs žinių apie tokius NMA raštus.
„Paskutiniu metu sulaukiu daug ūkininkų klausimų apie NMA raštus dėl 2022 m. išmokėtų tiesioginių išmokų sugrąžinimo atgal į NMA. Tokie raštai pasipylė daugeliui ūkininkų.
Tampa akivaizdu, kad NMA viršijo 2022 m. tiesioginių išmokų voką ir dabar vykdo susigrąžinimus. Priešingu atveju lauktų sankcijos ir žala biudžetui“, – savo feisbuko paskyroje rašo E. Bėrontas.
„O kuo ūkininkai kalti, kad NMA apsiskaičiavo? Jei tokie protingi, lai dengia iš savo kišenės“, – įrašo komentaruose piktinasi žemdirbiai.
Štai vienas jų – Žygimantas Kidikas – teigia, kad NMA jam išmokų neliepė grąžinti, o tiesiog neišmokėjo visų išmokų už praėjusius metus.
„Galvojau, man čia vienam. Su teisininkais kreipėmės į Administracinių ginčų komisiją dėl neadekvačių NMA veiksmų“, – priduria Ž. Kidikas, ūkininkaujantis Rietavo savivaldybėje.
O štai Pagėgių savivaldybės ūkininkas Mindaugas Pocius nedaugžodžiaudamas rėžė:„Viskas paprasta – jei ūkininkas ką pridirba, susimoka iš savo lėšų. Jei valdiška įstaiga kažką pridirba, sumoka mokesčių mokėtojai, šiuo atveju – ūkininkai.“
Portalas manoūkis.lt kreipėsi į NMA su prašymu pakomentuoti susiklosčiusią situaciją. Pasak NMA komunikacijos skyriaus vedėjos Vaivos Kovaliūnienės, parama pagal paraišką išmokoms už deklaruotus plotus ir gyvulius gauti, vadovaujantis teisės aktais, gali būti susigrąžinamos dėl įvairių priežasčių.
„Šiuo metu paramos gavėjai gali gauti pranešimus grąžinti tam tikrą išmokėtos paramos sumą dėl žemės ūkio ministro 2023 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. 3D-386 „Dėl tiesioginių išmokų ir susietosios paramos už deklaruotus plotus mokėjimo 2022 m.“ sumažintų įkainių.
Įkainiai pakeisti pagrindinei išmokai, išmokai už pirmuosius 30 ha, žalinimo išmokai, susietajai išmokai už baltyminių augalų plotus ir susietajai išmokai už plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai.
Išmokų dydžiai nustatomi reglamento (ES) 2022/1161 priedo IV dalyje Lietuvai patvirtintą atitinkamai schemai skirtą sumą dalijant iš ploto, atitikusio išmokos skyrimo reikalavimus“, – rašoma paaiškinime.
V. Kovaliūnienės teigimu, kasmet prieš išmokant išmokas žemės ūkio ministro įsakymu tvirtinami įkainiai, kuriuos apskaičiuojant visa šioms išmokoms skirta suma (finansinis vokas) dalijama iš tinkamo paramai gauti ploto.
„Atliekant skaičiavimus siekiama, kad ūkininkams būtų išmokėta kuo daugiau šio voko lėšų, t. y. Lietuva panaudotų visą patvirtintą atitinkamai schemai sumą, todėl įkainiai skaičiuojami net cento tikslumu.
Dėl šios priežasties, jeigu tinkamas paramai gauti plotas vėliau padidėja, pavyzdžiui, ūkininkai pavėluotai pateikia papildomus įrodymus dėl force majeure, reikia mažinti įkainius ir atitinkamai susigrąžinti permokėtas lėšas“, – kaip susidaro skolos, paaiškino NMA komunikacijos skyriaus vedėja.
Kaip tikino V. Kovaliūnienė, 95 proc. pareiškėjų grąžintinos sumos nesudaro nė 100 Eur, tad pagal de minimis taisyklę nurašomos. Iš likusių 5 proc. pareiškėjų 3 proc. skolos jau padengtos iš buvusių mokėjimų ir tik 2 proc. turės grąžinti permoką.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)