Kaunas. Per žiemos šventes vienų namus puošia iš miško pargabentos eglutės, kitų – medeliai, o ieškantys įkvėpimo kuria kompozicijas.
Pasak Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokyklos floristikos mokytojos ekspertės Jolantos Malijonienės, kuriant šventinę nuotaiką namuose ir norint pagyvinti interjerą įstaigoje ar biure, verta rinktis natūralias gamtines medžiagas. Iš jų galima sukurti originalius adventinius vainikus, kalėdų medelius, pastatomas ir pakabinamas kompozicijas, girliandas ir net kalėdinius žaisliukus.
Kalėdų spalvos yra balta, raudona ir žalia, todėl kalėdiniuose darbuose naudojami spalvinti augalai, o taip pat įvairūs aksesuarai ir iš sintetinių medžiagų.
Prieš žiemos šventes Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokykloje rengiami moksleivių sukurtų šventinių kompozicijų konkursai, mugės, parodos. Moksleiviams pasirengimas parodoms suteikia kūrybinį impulsą.
Floristinės eglutės
Pasak J. Malijonienės, pastaruoju metu populiarėja floristiniai kalėdiniai medeliai, kuriami iš natūralių gamtinių medžiagų: spygliuočių, įvairių kitų medžių ar krūmų šakelių, augalų lapų, medžio žievės, samanų, šieno ar šiaudų, įvairiausių vaisių – kankorėžių, kaštonų, gilių, rojaus obuolių, taip pat džiovintų gėlių žiedų, darželinių blizgių skaidrių pertvarėlių. Kalėdiniai medeliai gali būti įvairiausių formų, skirtingo aukščio ir dydžio.
Kuriant kalėdinius medelius, pirmiausia paruošiamas pagrindas, ant kurio komponuojamos ir tvirtinamos puošybos detalės iš natūralių medžiagų. Pagrindui pasiruošti tinka spygliuočių šakelės ar kitų medžių vytelės, standžiais susukta šieno gniūžtė ar samanos, apvyniotos floristine vielute ar linine virvele, arba sausa floristinė kempinė.
Kad kalėdinis medelis tvirtai laikytųsi, jo pagrindas įstatomas į masyvesnį indą – molinį ar keraminį vazonėlį, kibirėlį, puodelį. Medelio apačia prie indo tvirtinama tirštu gipso mišiniu arba kitu „svoriu“. Paskui kompozicija papuošiama kankorėžiais, gilėmis, spygliuočių šakelėmis arba tiesiog pušų spygliais, kerpėmis ir kerpėtomis šakelėmis, aksominiais notrų lapais, kermėkų žiedynais.
Simpatijų nusipelno ir miniatiūrinės eglutės iš simpatiškų kankorėžių ir samanų, o įstatytos į jūsų mėgiamą puodelį, gali papuošti stalą ar darbo vietą biure. Originaliai atrodo eglutė iš vinvyčio suraitytos šakos ir papuošta baltais medvilnės purslais.
Vainikai ir stalo puošmenos
Ant stalo tinka pastatomos kompozicijos iš įvairių spygliuočių kankorėžių. Pirmiausia į šlapią floristinę kempinę įkaišomos eglių, pušų, kėnių šakelės, vytelės, vėliau įtvirtinami kankorėžiai, aksesuarai ir užbaigiant kompoziciją nubarstoma dirbtiniu sniegeliu. Galima įkomponuoti ir žvakes.
Šios neaukštos kompozicijos gali puošti stalą ir kitą pasirinktą kambario kampelį, atokiau prie židinio ar kitoje vietoje galima įkurdinti ir aukštesnes šventiškas kompozicijas.
Iš įvairių gamtinių medžiagų nupintus ir papuoštus adventinius vainikus, kaip ir kalėdines eglutes, galima paryškinti naujais kompozicijos elementais.
Pavyzdžiui, iš šieno paruoštą vainiko pagrindą dekoruoti floristine vielute, apipinta lininėmis plonomis žaliomis ir natūralios spalvos virvelėmis ar siūlais ir papuošti pušies šakele, geltonžiedėmis kraujažolėmis, kankorėžiais ir žvigždinio anyžiaus vaisiais. Toks vainikas puošniai atrodo prie medinės sienos ar pagrindo, dekoruoto medžių žievėmis.
Sienų puošyba, girliandos
Pasak J. Malijonienės, per šventes galima papuošti kambario, koridoriaus ar pavėsinės sieną. Tam tinka įvairios kompozicijos iš augalų – šakelių, lapų, vaisių, žiedų.
Kaip paveikslai ant sienos atrodo plokščios formos sukurtos eglutės. Pakabinimo kilpa gali būti iš valo, vielos, virvutės, bet būtinai turi būti patikimai pritvirtinta.
Girlianda – tai augalų pynė, kuri tvirtinama prie sienos, langų nišoje, ant laiptų, židinio atbrailos, virš durų, dedama ant stalo, ja apsukama kolona. Girlianda rišama ant lankstaus pagrindo – storos virvės, tvirtinamos spygliuočių – eglių, pušų, kėnių, kadagių šakeles, prisukant jas siūlais.
Norint, kad girlianda ilgesnį laiką būtų dekoratyvi, verta ją rišti iš kėnių, pušų šakelių, nes jie ilgiausiai nemeta spyglių. Dekoruojama augalinėmis medžiagomis, jas prisukant drauge su spygliuočių šakomis arba įtvirtinant į jau nupintą girliandą. Galima įkomponuoti ir mažų lempučių pynes.
Žaisliukai eglutei
Floristiniai žaisliukai eglutei turi turėti pakabinimo kilpelę, būti pakankamai lengvi, kad nenusvertų eglutės šakelės, prie kurios bus tvirtinami. Dažnai naudojami skritulio, žvaigždės, pusmėnulio, pasagos, varpelio, širdelės formos žaislai, kurie gali būti pagaminti plokščiuoju komponavimo būdu arba tūriniai.
J. Malijonienė paaiškina, kad plokščiuoju komponavimo būdu žaislai komponuojami prisukant augalines medžiagas prie norimos formos pagrindo iš kartono, vielos ar vytelės. Pagrindas gali būti iš dalies arba visas padengiamas augalinėmis medžiagomis. Augalai prisukami siūlu arba plona dekoravimo vielute.
Gaminant tūrinius žaisliukus eglutei, pagrindas daromas iš kartono iškerpant norimą formą, kuri vėliau apsukama šienu, samanomis, sausomis žolelėmis ar plaušu. Prisukama siūlu ar vielute. Tokiu būdu pagaminti žaisliukai gali būti dekoruojami sausomis augalinėmis medžiagomis, kalėdiniais aksesuarais.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
G. Nausėda: „Nemuno aušrai“ užsidegs raudonos lemputės
2024-11-26 -
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)