Vašingtonas. Amerikiečių ūkininkų pora virš savo pomidorų laukų leido dirbtinę krušą, suklastojo šimtus dokumentų ir dėl fiktyvių nuostolių pasisavino 9,28 mln. dolerių (apie 8,48 mln. Eur) draudimo išmokų, be to, pomidorus dar sugebėjo ir parduoti. Ši istorija įvyko prieš dvidešimt metų, tačiau galutinai paviešinta tik dabar.
„Godumas – nusikaltimų tėvas. Sveiki atvykę į 9 mln. JAV dolerių vertės ūkio draudimo sukčiavimo serialą, kurį sukūrė ūkininkų pora“, – portale AGWEB Farm/Journal paskelbtame straipsnyje rašo amerikiečių žurnalistas Chris`as Bennett`as (Krisas Benetas).
Kuklios sodybos rūsyje Robert`as ir Vicki Warren`ai (Robertas ir Viki Vorenai) vykdė tikrą sukčiavimo aferą: buteliai cheminių skysčių, kopijavimo aparatai, PVC vamzdžiai dvidešimties dolerių kupiūroms laikyti ir dešimtys tūkstančių padirbtų dokumentų.
Per šešerius metus (nuo 1997 iki 2003 m.) poros apskaičiuoti menami derliaus nuostoliai buvo beveik bibliniai ir pasiekė kritinę ribą, kai jų pasamdyti darbininkai lazdomis išdaužė pomidorus, o aplink likusius stiebus išbarstė dirbtinius ledo kubelius ir naftaliną. Paskui ūkininkai įžūliai pareiškė, kad prarado derlių dėl baisios krušos.
Sėkmingai augino pomidorus, bet to pasirodė per mažai
Istorija prasidėjo prieš kiek daugiau nei 20 metų. 1996-aisiais, prieš tapdami serijiniais melagiais, 49 metų R. Warren`as ir 43 metų V. Warren valdė vieną sėkmingiausių pomidorų auginimo ir pakavimo įmonių rytinėje JAV dalyje: turėjo 10 ūkių Šiaurės ir Pietų Karolinos valstijose.
Vėliau šeima išplėtė verslą iki 26 ūkių trijose valstijose. Pora gyveno kukliai, nebuvo kadilakų ar baseinų, bet gebėjo auginti ir parduoti daržoves, užsitarnavo gerą reputaciją dėl pomidorų kokybės ir didelio derlingumo.
1997-aisiais Warren`ai pastebėjo pasėlių draudimo priežiūros trūkumus. Pasėlių draudimas – federalinis ir privatus derinys, sunkiai suprantamas tiems, kurie nedirba žemės ūkyje. Warren`ai perprato pasėlių draudimo vingrybes, tačiau neįvertino, kad federaliniai tyrėjai galiausiai išnagrinės visus žemės ūkio draudimo dokumentus.
Vedžiojo už nosies draudikus 6 metus
Warren`ai pradėjo klastoti buhalterines knygas, kai 1997 m. įsigijo pasėlių draudimą. Jie melavo apie pomidorų derlingumą, išpūtė auginimo plotą, perkėlinėjo gamybą tarp apdraustų ūkių ir labai sumenkino bendrą produkciją.
Nuo pat pradžių klastojo duomenis apie derlių ir manipuliavo sodinimo datomis, o vėliau reikalavo, kad draudimo bendrovė atlygintų žalą, pavyzdžiui, dėl šalto oro.
Be to, šeima pranešdavo apie stebėtinai minimalų derlių keliuose ūkiuose. Viename jų tariamai nuskynė 9 862 dėžes šviežių pomidorų, nors tikrasis derlius siekė 78 670 dėžių.
Taip sukčiaudami 1997 m. Warren`ai gavo 644,5 tūkst. JAV dolerių (apie 589 tūks. Eur) pasėlių draudimo išmokų ir dar uždirbo pardavę tikrąjį pomidorų derlių.
Iš pirmo žvilgsnio tai buvo lengvi pinigai. Tad tą pačią schemą naudojo ir 1998 m., gerokai sumažindami bendrą derlių, manipuliuodami skaičiais tarp laukų. Tada gavo 1,27 mln. JAV dolerių (apie 1,16 mln. Eur) draudimo išmoką.
Iki 1999 m. šeima turėjo 20 ūkių. Jie suklastojo daug dokumentų: važtaraščių, cheminių medžiagų kvitų, pardavimo įrašų, laiškų inspektoriams, plotų ataskaitų, darbo užmokesčio žiniaraščių, sąskaitų-faktūrų ir pan. Tais metais Warren`ų pajamos, gautos sukčiaujant, sudarė 3,8 mln. JAV dolerių (apie 3,5 mln. Eur).
2000 m., valdydami 26 ūkius, jie pareiškė, kad 14-oje ūkių patyrė nuostolių augindami ne tik pomidorus, bet ir braškes. Bendra draudimo išmokų suma sudarė 2,3 mln. JAV dolerių (apie 2,1 mln. Eur).
Tačiau draudimo pajamų nepakako. Warren`ai norėjo daugiau: padavė į teismą chemijos paslaugų bendrovę, teigdami, kad sugedus purkštuvui per gretimą kaimo kelią į jų pomidorų lauką pateko herbicidų ir jie esą patyrė 600 tūkst. JAV dolerių (apie 5,5 tūkst. Eur) žalos.
Suorganizavo net krušą
2001 m. Nepriklausomybės dieną Warren`ai surengė vieną keisčiausių operacijų JAV žemės ūkio istorijoje.
Jie įkūrė naują ūkį Tenesio valstijoje, apsimesdami, kad ten augino pomidorus: sukurpė dešimtis apgaulingų dokumentų su notaro patvirtintomis nuomos sutartimis, fiktyviomis sodinimo datomis, purškimo įrašais, netikromis diagramomis, kuriose išsamiai aprašoma fantastiška drėkinimo sistema, ir šimtus netikrų sąskaitų-faktūrų.
Warren`ai popieriuje „apsodino“ didžiulius pomidorų laukus ir juos apdraudė, o realiai apsiribojo keliomis lysvėmis. 2001 m. liepos 4 d., virš šių lysvių esą praūžė pražūtinga kruša, kuri kaimynų laukų kažkodėl nekliudė. Ūkio darbuotojai fiksavo „nelaimės“vaizdus, o krušos nuotraukas pateikė kaip įrodymą draudikams.
Tačiau kruša tebuvo šou. Pasamdyti darbininkai meksikiečiai pirko maišus su dirbtiniu ledu ir naftalinu, išbarstė juos lauke, fotografavo „iš dangaus krintančią krušą“, tada vaikščiojo per pomidorų eiles ir daužė juos pagaliais, kad turėtų patirtos „žalos“ nuotraukų.
Vėliau tyrėjai nustatė, kad buvo du skirtingi nuotraukų rinkiniai. Kai kuriuose krušos ledėkai pastebėti cilindro formos su keistais įdubimais abiejuose galuose. Be to, nuo posūkyje pastatyto pikapo galo buvo matyti šlapias takas, nors diena buvo sausa ir dulkėta.
Kitame nuotraukų rinkinyje krušos ledukai buvo nepaprastai panašūs į drugius, nes tai buvo naftalinas. Be to, buvo matyti, kad pomidorų sodinukai labai maži, o lauko gale tiesiog tuščia. Buvo pasitelkti palydovo vaizdai, siekiant įrodyti, jog ūkininkai meluoja apie krušą. Tačiau du vertintojai draudimo ieškinį tuokart patvirtino.
Pinigus slėpė plastiko vamzdžiuose
Warren`ai ir toliau sukčiavo pagal jų sugalvotą schemą, gaudami išmokas už neva patirtą žalą. Tačiau 2002 m. kovą federaliniai agentai atvyko pas ūkininkus su kratos orderiu, leidžiančiu apžiūrėti jų namus ir pakavimo cechą. Tyrėjai namų rūsyje rado tikrą dokumentų gamybos centrą.
Be krūvos popierių, rasta ir nemažai PVC vamzdžių. Juose, kaip paaiškėjo vėliau, kad neaptiktų metalo detektoriai, buvo suslėptos dvidešimties dolerių kupiūros, suvyniotos į aliuminio foliją, vėliau sudėtos į medžiaginius maišelius. Tuomet dirbęs prokuroras prisiminė, kad buvo žinių apie pinigus, tačiau tuomet jų taip ir nepavyko rasti.
Nepaisant daugybės įrodymų, liudijančių apie šešerius metus trukusį sukčiavimą, Warren`ai neigė visus nusikaltimus ir vaidino aukas.
Galiausiai Robert`as Warren`as prisipažino kaltu dėl sąmokslo apgauti federalinę pasėlių draudimo korporaciją (FCIC) ir pinigų plovimo. Vicki Warren prisipažino kalta dėl sąmokslo apgauti draudikus ir sukčiavimo paštu. Warren`ai sutiko su 7,3 mln. JAV dolerių (apie 6,7 mln. Eur) konfiskavimu ir įsakymu grąžinti USDA 9,15 mln. JAV dolerių (apie 8,4 mln. Eur).
Vicki Warren nuteista 5,5 metų laisvės atėmimo bausme, o Robertas Warren`as – 6 metų.
Kai vyras buvo paleistas, jis atidarė banko sąskaitą ir pradėjo reguliariai įnešti į ją kuklias sumas, kad vėl nepatektų į teisėsaugos akiratį. Tačiau įtarimų bankui sukėlė nuolatiniais apsilankymais ir supelijusiais banknotais. Kasininkas įspėjo valdžią apie įtartinus pinigus. Suimtas už sukčiavimą ir lygtinio paleidimo pažeidimą, Warren`as nuteistas kalėti dar 29 mėnesius.
Kokie buvo Warren`ų planai, jei jie nebūtų sugauti? „Jie kasmet pirko nekilnojamąjį turtą. Jie neturėjo vaikų, todėl nežinau, ar planavo parduoti žemę, kurios vertė augo. Panašu, kad jie vogė, jog vogtų. Meilė pinigams – viso blogio šaknis“, – apibendrino prokuroras.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)