Vilnius. Trečiadienį žemės ūkio ministras Andrius Palionis kartu su Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) ir trijų žemdirbius vienijančių organizacijų vadovais pasirašė deklaraciją „Dėl augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo“.
Žemės ūkio ministerija ir VAT įsipareigojo formuoti ir įgyvendinti valstybės politiką, siekiančią tausaus ir atsakingo augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo.
Deklaraciją pasirašiusios trys žemdirbių organizacijos – Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS), Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA), Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA) – įsipareigojo augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, nenaudoti maistui ir pašarui auginamų javų, žirnių, rapsų, linų, pupų, garstyčių, lubinų pasėliuose jų vegetacijos metu (t. y. nuo sėklos sudygimo iki derliaus nuėmimo).
ŽŪM ir VAT, savo ruožtu, įsipareigojo formuoti ir įgyvendinti valstybės politiką, siekiančią tausaus ir atsakingo augalų apsaugos produktų, sudėtyje turinčių glifosato, naudojimo.
LGAA vadovas Aušrys Macijauskas, komentuodamas priežastis, paskatinusias žemdirbius pasirašyti tokią deklaraciją, sako, jog tenka nuolatos girdėti visuomenės pareiškimų apie glifosato žalą jį netinkamai naudojant, neva juo ūkiai apdoroja vegetuojančius javus ir taip užteršia chemija derlių.
„Galiu patikinti, kad LGAA nariai, javų augintojai, taip nedarė, nedaro ir nedarys ateityje. Tikimės, kad tokia vieša deklaracija leis pakeisti visuomenės nuomonę ir sumažinti spekuliacijų dėl glifosato kenksmingumo“, - sako A. Macijauskas.
LGAA vadovas priduria, jog kažkodėl niekas nekalba apie tai, kad kasdien į Europą laivais atplukdoma tonos pašarams skirtų amerikietiškų genetiškai modifikuotų sojų ir kukurūzų, kurių pasėliuose iš tiesų buvo naudojamas glifosatas, kadangi šie augalai taip sukurti: atsparūs glifosatui, nuo kurio žūva visa likusi pasėlių augmenija (piktžolės).
Šiuo metu Lietuvoje profesionaliajam naudojimui yra registruoti 27 augalų apsaugos produktai (AAP), savo sudėtyje turintys glifosato, ir 9 AAP neprofesionaliajam naudojimui. Daugelio Lietuvoje registruotų AAP, sudėtyje turinčių glifosato, paskirtis – daugiamečių ir vienmečių vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių naikinimui prieš ir po derliaus nuėmimo varpinių javų pasėliuose, žirnių, linų, žieminių ir vasarinių rapsų pasėliuose, pūdymuose, laukuose po derliaus nuėmimo bei vaismedžių pomedžiuose, miškuose ir ne žemės ūkio paskirties plotuose.
ŽŪM duomenimis, Europos maisto saugos agentūra (EFSA) yra pateikusi išvadas, kad glifosatas nepasižymi kancerogeninėmis savybėmis. Šias išvadas patvirtino Europos cheminių medžiagų agentūra, atsakinga už veikliųjų medžiagų klasifikavimą. Pasak ŽŪM, remiantis turimais duomenimis, glifosatas nesikaupia žmogaus organizme ir yra greitai pašalinamas, neturi toksinio poveikio reprodukcijai, nenustatytas neigiamas poveikis imuninei sistemai, nepasižymi genotoksiškomis savybėmis.
Kadangi glifosatas yra patvirtintas iki 2022 m. gruodžio 15 d., Europos Komisija įgaliojo 4 valstybes nares – Prancūziją, Vengriją, Olandiją ir Švediją – peržiūrėti ir įvertinti glifosato duomenis ir parengti ataskaitą, kurios pagrindu bus sprendžiama dėl tolesnio glifosato patvirtinimo atnaujinimo nuo 2023 metų.
ŽŪM kviečia pasirašyti šią deklaraciją ir kitas žemdirbius vienijančias organizacijas.
ŽŪM, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)