Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Gyvenimas toks...
Nelegalių pesticidų platinimo tinkle – ir Lietuva
Lietuvos augalų apsaugos asociacijos nuotr.

Vilnius. Europolo ataskaita rodo, kad šešėlinė pesticidų rinka Europos Sąjungoje (ES) auga – dar pavasarį pareigūnų surengtos operacijos metu sulaikyta 1150 tonų nelegalių produktų, suimta 10 asmenų ir uždaryta klastočių gamykla Bulgarijoje. Nelegalios prekybos atvejų nustatoma ir Lietuvoje.

Naujausioje Europolo ataskaitoje apžvelgiami kovos su nelegaliais pesticidais operacijos „Sidabrinis kirvis VII“ (angl. Silver Axe VII) rezultatai. Vykdant šią operaciją išryškėjo naujos tendencijos: daugėja nelegalios prekybos pesticidais atvejų Pietų Europoje ir Juodosios jūros regione, ženkliai išaugo Turkijoje įsigytų neteisėtų pesticidų skaičius, daugiausia jų vis dar įvežama iš Kinijos.

Nors kontrabandos apimtys išlieka panašios, stebimi keli pokyčiai – dažniau konfiskuotos mažesnės siuntos iki 10 litrų ar kilogramų, taip pat populiarėja internetinės parduotuvės, prašančios pirkėjo fiziškai atvykti nurodytu adresu ir atsiimti galimai nelegalias prekes.

Bioversija 2024 04 15 m7

Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorės Zitos Varanavičienės teigimu, nelegalūs prekiautojai tobulėja ir vis atranda naujų būdų kaip su mažesne rizika perduoti nelegalias prekes.

„Su šia problema jau susiduriame ir Lietuvoje – šį pavasarį Tauragės apskrities policijos pareigūnai atskleidė ekologinio ūkio savininko prekybos nelegaliais augalų apsaugos produktais schemą. Šis nusikaltimas ne tik kelia pavojų sveikatai ir gamtai, bet ir žaloja ūkininkų įvaizdį, pakerta pasitikėjimą ekologiniu ūkininkavimu kaip sistema“, – kalba Z. Varanavičienė.

Ji sako, kad šiuo metu ES taikomi patys griežčiausi augalų apsaugos produktų tiekimo rinkai reikalavimai pasaulyje, o žaliasis kursas numato ir drastiškai mažinti jau įregistruotų produktų naudojimą. Anot LAAA direktorės, kova su šešėline prekyba pralaimima, todėl svarbu nepamiršti, kad kuo daugiau draudimų nepasiūlant alternatyvų, tuo geresnė dirva veistis falsifikatų pardavėjams.

Operacijos „Sidabrinis kirvis VII“ metu nustatyti du falsifikatų pardavėjų veiklos metodai. Pirmasis – beveik gatavų produktų importas talpose, panašiose į naudojamas gerai žinomų prekės ženklų. Prieš pateikiant tokią produkciją į juodąją rinką, pakanka užklijuoti suklastotą etiketę.

Antrasis – nelegalių ingredientų, skirtų pesticidų gamybai, importas. Šis veiklos metodas sunkiai atsekamas, kadangi veikliosios cheminės medžiagos naudojamos tik galutiniame falsifikato gamybos etape ten pat, kur padirbinėjamos pakuotės ir etiketės. Šių metų Europolo operacijos metu iškelta baudžiamoji byla Bulgarijos gamybos įmonė, iš kurios konfiskuotos padirbtos pakavimo medžiagos, nelegalūs pesticidai.

Pasak Z. Varanavičienės, jei į rinką patenka tokie falsifikatai, plika akimi ir neturint specialių žinių juos atpažinti praktiškai neįmanoma, o kaina, kurią moka gamta ir vartotojai, už tai, kad laukuose naudojami nelegalūs, uždrausti ir falsifikuoti produktai yra labai didelė, todėl turime skirti didesnį dėmesį ir finansavimą pareigūnams, dirbantiems šešėlio židinių išaiškinime.

„Nelegalaus perpakavimo židinys 2020 m. buvo aptiktas Šiauliuose – pareigūnai rado kelias tonos kontrabanda įvežtų cheminių mišinių, kurių sudėtyje buvo medžiagų pasižyminčių pesticidiniu veikimu. Garaže buvo iš maišų į mažesnes talpas, jau skirtas vartotojui, pakuojami nelegalūs produktai“, – kalba LAAA vadovė.

Jos teigimu, šešėlinės rinkos veikėjai renkasi vis įmantresnius nelegalių produktų pateikimo rinkai būdus, todėl siekiant suduoti atkirtį būtinas kontroliuojančių institucijų ir verslo bendradarbiavimas, taip pat – visuomenės nepakantumas nelegaliai veiklai.

Kasmetinė Europolo kovos su nelegaliais pesticidais operacija „Sidabrinis kirvis“ šių metų sausio 25 d. – balandžio 25 d. surengta septintąjį kartą. Operacijoje „Sidabrinis kirvis VII“ dalyvavo teisėsaugos institucijos iš 31 šalies (25 ES valstybių narių ir šešių trečiųjų šalių).

Parengta: pagal LAAA inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos