Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Nelaimingi atsitikimai neaplenkia dirbančiųjų žemės ūkyje
LŽŪKT Kupiškio r. biuro darbų saugos konsultantas Ivanas Rotkinas (LŽŪKT nuotr.)

Akademija (Kėdainių r.). Specialistų teigimu, žemės ūkis – viena iš sričių, kurioje gana dažnai pasitaiko nelaimingų atsitikimų. Kaip jų išvengti?

Kokia žemdirbių atsakomybę ir kas turėtų būti padaryta ūkyje, portale agroakademija.lt pasakoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kupiškio r. biuro darbų saugos konsultantas Ivanas Rotkinas.

Per pirmą 2022 m. pusmetį Valstybinė darbo inspekcija užregistravo 16 mirtinų nelaimingų atsitikimų ir 71 pranešimą apie sunkius sveikatos sutrikdymus darbe. Šiais metais per pirmą pusmetį žemės ūkyje įvyko 2 mirtini nelaimingi atsitikimai darbe, o 2021 m. taip pat 2 mirtini ir 14 sunkių.

Bioversija 2024 07 09 m7

Darbų saugos konsultanto teigimu, pagrindinė nelaimingų atsitikimų žemės ūkyje priežastis – alkoholio vartojimas. Antra pagal dažnumą – sandėliavimo taisyklių nepaisymas. Trečia – darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų reikalavimų nesilaikymas atliekant pagalbinius darbus, renkant akmenis.

Pasak I. Rotkino, ūkininkai labiausiai turi atkreipti dėmesį į pagalbinius darbus ir jų organizavimo tvarką: akmenų rinkimas ir kiti. „Čia ir kontingentas dirba sunkus. Jei priimti kaip ūkio darbininkai, jie turi būti instruktuojami ir instruktažas forminamas. Jei dirba pagal kvitus, tada instruktuojami bendruoju instruktažu. Perspėjami, kur yra pavojus. To instruktažo forminti niekur nereikia. Taigi priimamas į darbą žmogus neinstruktuotas neturi teisės dirbti. Jis turi būti paruoštas, kad mokėtų darbus saugiai atlikti“, – sako specialistas.

Anot jo, dauguma žemdirbių nesupranta tvarkingų dokumentų svarbos arba supranta tik tuomet, kai įvyksta nelaimingas atsitikimas ir reikalai ateina iki teismo.

„Nors ūkininkai vis daugiau dėmesio skiria darbuotojų saugai ir sveikatai, atskirais atvejais to dar nepakanka. Kartais trūksta vidinės kontrolės. Daug bėdų pridaro skubėjimas darbymečių metu, alkoholio kontrolės nebuvimas, o kartais ir jo toleravimas darbo vietose“, – sako darbų saugos konsultantas.

I. Rotkino teigimu, dar yra ūkių, kurie neturi darbuotojų saugos ir sveikatos, gaisrinės saugos dokumentacijos. Tai dažniausiai jauni ūkininkai, pradedantys samdyti darbuotojus. Jei dokumentai rengti daugiau nei prieš 5–10 metų, juos irgi reikia peržiūrėti, papildyti, netekusius galios – išimti.

Išsamų pasakojimą apie darbų saugos svarbą ūkyje skaitykite agroakademija.lt

Parengta: pagal agroakademija.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos