Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Gyvenimas toks...
Lietuvos augalų genetiniai ištekliai bus saugomi ir Svalbarde
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Vertingiausi Lietuvos augalų genetiniai ištekliai bus saugomi Norvegijos Svalbardo saugykloje, kad užklupus katastrofoms jie galėtų būti atkurti.

Lietuvoje augalų genetinių išteklių išsaugojimu rūpinasi Valstybinė miškų tarnyba (VMT). Įstaiga turi ir saugo atskirų žmonijai svarbių augalų genetinių išteklių sėklų kolekciją, siekia užtikrinti jos saugumą ilguoju laikotarpiu. Dėl to nuspręsta Lietuvos sėklų kolekcijos pavyzdžius patikėti Svalbardo pasaulinei sėklų saugyklai.

Kolekcijos perdavimas vyks birželio 9 dieną, dalyvaujant Aplinkos ministerijos ir VMT atstovams, praneša įstaiga.

Bioversija m7 2024 11 19

Į saugyklą bus išvežtos 124 augalų veislių sėklos. „Tai ir mūsų sėklų selekcininkų pripažinimas, kurie šiemet kaip tik mini savo veiklos 100-metį“, – sako S. Gentvilas.

Kolekcija Svalbardo sėklų saugykloje bus saugoma keletą dešimtmečių. Vėliau sėklų pavyzdžius reikės atnaujinti.

Pasaulyje yra apie 1,7 tūkst. augalų genų bankų, kuriuose saugomi maistui ir žemės ūkiui svarbūs augalų genetiniai ištekliai. Tačiau tiek klimato kaita, tiek politiniai sprendimai ir karai kelia grėsmę genų bankams. Neseniai pranešta, kad sunaikintas Charkive veikęs Ukrainos nacionalinis augalų genetinių išteklių centras.

Aplinkos ministerijos pranešime teigiama, kad itin svarbu saugoti augalų genetinių išteklių sėklų kolekcijas daugiau nei vienoje vietoje. Dėl to šalys pradėjo dubliuoti savo sėklų kolekcijas ir saugoti jas Svalbardo salyno, priklausančio Norvegijai, sėklų saugykloje. 

Ten sėklos saugomos vadinamosiomis black box sąlygomis, t. y. tik sėklas saugykloje palikusi institucija gali jas atsiimti. 

Šiuo metu Svalbardo sėklų saugykloje saugoma per 1 mln. 145 tūkst. augalų sėklų ir kitų genetinių išteklių pavyzdžių, kurie priklauso beveik 6 tūkst. augalų rūšių. Jas saugoti patikėjo 89 institucijos iš viso pasaulio.

Parengta: pagal AM inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos