Vilnius. Lenkijos ūkininkams nuo praėjusio penktadienio pasienyje su Lietuva pradėjus tikrinti, ar iš Lietuvos į Lenkiją įvežami ukrainietiški ar rusiški grūdai, Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas sako, kad lenkų entuziazmas mažėja.
„Transportas nestringa, eilių nesusidaro, pareigūnai intensyviai dirba, o protestuotojų entuziazmas šiek tiek blėsta. (...) Iš pradžių (pirmadienį ryte – BNS) nebuvo, po to vienas, dabar apie penki“, – BNS pirmadienį po pietų sakė V. Vitkauskas.
Dar ryte jis teigė, kad situacija pasienyje kontroliuojama, Lenkijos pareigūnai dirba sklandžiai.
„Šiandien darbuojasi net dešimt skirtingų institucijų ekipažų, kurie yra pasiruošę, kad visa procedūra eitų sklandžiai“, – teigė jis.
Lietuvos pareigūnai atmeta kaltinimus dėl nepakankamos grūdų krovinių kontrolės ir tikisi, kad savaitę suplanuota protesto akcija bus trumpinama, tačiau protesto organizatorius Karol’is Pieczynski’is (Karolis Piečinskis) teigė, kad akcija vyks, kaip numatyta.
„Tikriausiai ne, manau, protestas vyks pagal planą – septynias dienas“, – pirmadienį LRT radijui sakė jis.
Jis pabrėžė, kad protestuojantys Lenkijos ūkininkai neturi jokių pretenzijų Lietuvos vežėjams ar ūkininkams, nes neatmetama tikimybė, jog daug grūdų transportuojama pasitelkiant Lenkijos kompanijas.
„Nenorime kažkokiu būdu kenkti Lietuvos vežėjams, norime tiesiog pabrėžti problemą, kad vežami pertekliniai grūdai, kurių faktinės kilmės nežinome.
Grūdai nėra Lenkijos ar Lietuvos kilmės, tačiau jie yra iš už Rytų sienos, nebūtinai Ukrainos, tačiau po šių kontrolių, kaip sako vežėjai, matyti, kad tie grūdai, kurie vežami į Lenkiją, keliauja iš Rusijos ar Baltarusijos“, – kalbėjo K. Pieczynski’is.
Anot jo, bus laukiama aiškesnių patikrinimų rezultatų, taip pat planuojama, kad tokie patikrinimai be išankstinio perspėjimo vyks bent kartą per savaitę.
Anot jo, nuo protesto pradžios penktadienį ne tik nebuvo nė vieno pažeidimo, tačiau nevažiavo nė viena transporto priemonė su grūdais.
Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ krovininio transporto skyriaus vadovas Valdas Kazlauskas teigė, kad lenkų patikra vežėjams didelių problemų nesudaro, todėl jie niekaip nereaguoja į susiklosčiusią situaciją – kelionių neperplanuoja, patikros neapvažiuoja.
„Pagal vežėjų informaciją, tai jie nieko nedaro, o pravažiuoja labai greitai. Jeigu tikrinimas vyksta, tai 10 minučių, jeigu ne, tai dar mažiau. Jeigu tik dokumentinis patikrinimas, tai labai trumpai, o jeigu prašo atidaryti puspriekabę, tai tada truputį ilgiau“, – BNS sakė V. Kazlauskas.
Premjerė mano, kad Lietuvai pavyks paneigti Lenkijos ūkininkų įtarimus
Premjerė Ingrida Šimonytė tikisi, kad Lietuvai pavyks paneigti Lenkijos ūkininkų įtarimus, neva vilkikai iš Lietuvos į jų šalį veža ukrainietiškus ar rusiškus grūdus
„Nėra kažkokios ypatingos situacijos pasienyje, (...) ką turbūt ir reikėjo įrodyti – nėra kažkokio grūdų gabenimo iš Lietuvos į Lenkiją, nes, tiesą sakant, tai neturi jokios prasmės. Ir kiekiai, kurie į Lietuvą atgabenti iš Ukrainos 2023 metais, o ir 2024 metų pradžioje, yra tikrai labai maži“, – pirmadienį spaudos konferencijoje po susitikimo su Vilniuje viešinčiu Lenkijos premjeru sakė I. Šimonytė.
„Manau, tokiu gana keistu būdu pavyks įtikinti protestuojančius žmones, kad tokio transporto, apie kurį yra teigiama, nėra, ir kad mes šituo klausimu tikrai neturime ką slėpti – esame pasiryžę viską deklaruoti, visus skaičius padėti ant stalo“, – pridūrė ministrė pirmininkė.
I. Šimonytė taip pat atmetė Lenkijos ūkininkų teiginius, jog Lietuva gali būti paskutinė šalis į trečiąsias šalis skirtos išgabenti žemės ūkio produkcijos stotelė.
„Tas tranzitas užbaigiamas importo deklaracijomis, net jeigu taip ir būtų (tranzitu gabenamos prekės liktų Lietuvoje – BNS), ir importo duomenis Muitinė tikrai visiems, man atrodo, yra atskleidusi ir jokių ten didelių skaičių nėra net lyginant su Lietuvos derliais. (...) Palyginti su didelių šalių derliais, tai išvis (kiekiai maži – BNS)“, – teigė premjerė.
„Žinoma, tą situaciją vertiname kaip tokią, kokia yra susiklosčiusi. Yra tam tikras protestas, yra tam tikri kaltinimai, kuriuos norime paneigti ir, manau, kad juos paneigti pavyks“, – pridūrė ji.
Anot I. Šimonytės, Lietuvos institucijų – policijos, Muitinės, pasieniečių – bendradarbiavimas ir papildomos Lenkijos institucijų pajėgos padėjo nesutrikdyti ir nestabdyti eismo svarbiame tarptautiniame kelyje.
Lenkijos premjeras: protestuodami ūkininkai gina savo interesus
Lenkijos premjeras Donald’as Tusk’as (Donaldas Tuskas) sako, kad šie protestai nėra politiniai – tai žemdirbių išgąstis dėl savo interesų.
„Tai nėra lengva užduotis – Lenkijos vyriausybei išlaikyti tvarką pasienyje tuomet, kai didelės žmonių grupės nori užblokuoti tą sieną, jie tikrai išsigando dėl savo interesų“, – pirmadienį Vilniuje sakė D. Tusk’as.
Jis teigė Lietuvos ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės paprašęs supratimo.
„Būtent kreipiausi į ministrę pirmininkę su tokiu žmogišku prašymu suprasti. Tai tikrai nėra politika tie protestai, tai tiesiog gyvenimas, kuris liečia lenkų ūkininkus. Tai yra pusė milijono šeimų, kurie iš to gyvena, iš to turi pajamų gamindami žemės ūkio produkciją“, – kalbėjo Lenkijos premjeras.
Ūkininkų protestai Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, anot D. Tusk’o, yra labiau manifestacija nei sienos blokada.
Lenkijos premjeras sutiko, kad kai kurios Lenkijos ūkininkų problemos gali būti perdėtos, o statistika rodo, kad problemų dėl į Lenkiją iš Lietuvos grįžtančių ukrainietiškų grūdų nėra: „Bet tie, kurie protestuoja, nebūtinai tiksliai žino statistinius duomenis ir ne visada turi prie jų prieigą. Supraskite, kad tai ne tik Lenkijos, bet ir kitų šalių problema, ypač jautriai juntama Lenkijoje.“
D. Tuskas pažymėjo, kad pastaraisiais metais Lenkijos ūkininkų parduodamų kviečių kainos sumažėjo perpus – nuo 300 iki 150 Eur/t. Be to, situaciją esą sunkina padidėję gamybos, trąšų, energetikos kaštai, taip pat žaliojo kurso apribojimai.
„Turime tikrai labai rimtai atsižvelgti į jų abejones. Jeigu lenkų ūkininkas ryžtasi blokuoti sieną, man tai nepatinka, nes visą laiką norime sumažinti neigiamas tų veiksmų pasekmes. Tačiau suprantu, kodėl jie taip daro“, – teigė D. Tusk’as.
„Padarysime viską, kad apribotume neigiamus tų protestų padarinius tiek mūsų žmonėms, tiek mūsų valstybėms. Ministrė pirmininkė gali patvirtinti, kad blokada nėra gerai, tačiau, esant tokiai situacijai pasienyje tarp Lenkijos ir Lietuvos, tie neigiami padariniai eismui ir apskritai tranzitui yra minimalūs“, – teigė Lenkijos premjeras.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)