Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Gyvenimas toks...
Gruodžio žurnale apie pagarbą savo šaknims, darbui ir tikėjimą ateitimi

Kaunas. Gruodžio mėnesio „Mano ūkio“ žurnale ne tik tradicinės rubrikos, bet ir šventiškas priedas „Mano gyvenimas“, kurio herojai įkvepia kurti, galvoti ne vien apie žemiškus, bet ir apie dvasinius dalykus.

Tvarus ūkis, biologinė įvairovė, žaliasis kursas ir kiti panašūs raktiniai žodžiai nuolat skamba ūkininkų ir politikų lūpose, jau atsispindi darbuose.

Ūkininkai laukia naujojo BŽŪP laikotarpio paramos lėšų. Kaip turėtų ir galėtų tvarkytis naujoji Vyriausybė žemės ūkio srityje, įžvalgomis dalijasi naujojo Seimo Ekonomikos komiteto primininkas Kazys Starkevičius.

Bioversija 2024 04 26 m7

Vidutinė 2019 m. ariamosios žemės pirkimo kaina buvo 3 959 Eur/ha. Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pakeitimus, įsigaliojusius 2020 m. sausio 1 d., ir kitas žemės ūkio paskirties žemės rinkos tendencijas išsamiai aptaria Andrius Deltuvas.

Sudaryta žemės nuomos sutartis šalims turi įstatymo galią ir šalys besąlygiškai privalo ją vykdyti tinkamai. Tačiau praktikoje pasitaiko nenumatytų aplinkybių. Advokatas Lukas Vitauskas analizuoja galimybes vienašališkai nutraukti terminuotą žemės nuomos sutartį.

Albinas Šiuliauskas ir Danguolė Šiuliauskienė teigia, kad išplėstas kukurūzų auginimas grūdams (ypač žemesnio našumo dirvose) gali tapti vienu iš būdų įgyvendinti ambicingus europinius planus, keičiant žemės ūkio sektorių, ir kartu išlaikyti pelningą ūkininkavimą. Mokslininkai išsamiai pagrindžia šį teiginį, nors nebijo pasakyti, kad sėjomainoje rasti jiems vietos nėra paprasta.

Tiek praėjusiais, tiek šiais metais rapsų pasėliuose buvo gausu šakniagumbinių paslėptastraublių. Roma Semaškienė apžvelgia ir daugiau šio rudens niuansų, turėsiančių įtakos rapsų derliui.

Česnakams, kaip ir daugeliui kitų rūšių augalų, iš mitybos komponentų labiausiai reikia azoto, fosforo ir kalio. Išsamias rekomendacijas, kaip ir kada tręšti vasarinius ir žieminius česnakus, pateikia Danguolė Juškevičienė, užsimindama, kad kartu su skystomis mineralinėmis trąšomis galima naudoti biostimuliatorius.

Apie subalansuoto išteklių naudojimo žemės ūkyje svarbą kalbama vis garsiau. Laisvūnė Duchovskienė, remdamasi Šešioliktojo Europos agronomijos draugijos (ESA) vaizdo kongreso Sevilijoje įžvalgomis, išskiria vandenį taupančius sprendimus, biologinius apsaugos metodus, tarpkultūrines sistemas.

Devynias pienines karves laikantys Viktorija ir Jonas Švedai atsakingai planuoja būtinąsias ir nebūtinąsias išlaidas. Ūkininkai niekada netaupo gyvulių gerovei ir sveikatingumui, kokybiškoms sėkloms, tačiau į techniką investuoja tik viską labai gerai pasvėrę. Daugiau apie Paaluonio (Kėdainių r.) gyvenvietėje triūsiančius mažo ūkio savininkus skaitykite Dovilės Šimkevičienės straipsnyje.

Vokietijoje šių metų rugpjūtį pristatytas naujas ekonominės vertės indeksas RZ€, išreikštas eurais. Šį indeksą ir jo naudą ūkininkams aptaria Edvardas Gedgaudas.

Jei jaunos bandos patelės neapsivaisina pasireiškus rujos simptomams, po vados nujunkymo užsitęsia paršavedžių sėklinimo laikotarpis, o atlikus tyrimus atmetamos infekcinės kilmės priežastys ir darbų valdymo klaidos, Jurgitos Ramanauskienės nuomone, galima įtarti, jog kalti pašarai, užteršti mikotoksinu zearalenonu.

Remigijus Zinkevičius primena, kad reikia plauti ne tik pesticidų purškimo įrangos vidų, bet ir išorę. Autorius pateikia ir daugiau konkrečių rekomendacijų, kurios padės laikytis aplinkos apsaugos reikalavimų.

Tinkamas volavimas gali padėti sumažinti drėgmės praradimą dirbamoje dirvoje. Žolynuose volai sutankina dirvos paviršių ir išlygina žemę būsimiems žolės pjovimams. Egidijaus Šarauskio straipsnyje rasite ir svarbiausius kriterijus volų darbui įvertinti, ir kitos naudingos informacijos.

Tradicinio „Metų traktoriaus“ konkurso organizatoriai dėl pandemijos šiemet pakeitė formatą, taisykles, tvarką, datas. Į finalą pateko visi vienuolikos gamintojų pasiūlyti 18 modelių, iš kurių gruodį paaiškės trijų nominacijų nugalėtojai.

Renaldas Gabartas šįkart žvilgsnį nukreipė į pirmą grynakraujį „Mercedes-Benz“ elektromobilį EQC.

Šventiškas priedas „Mano gyvenimas“

Pirmoji priedo „Mano gyvenimas“ pašnekovė Lietuvos liaudies buities muziejaus vyresnioji muziejininkė Vida Olechnovičienė. Ji teigia, kad edukacija ir švietimas turi būti kažko gilesnio sužadinimas žmoguje, kad paskatintų jį stiebtis aukščiau.

Žemės ūkio akademijos mokslininkas agronomas Vytautas Liakas bene pirmasis, kartu su savo dėstytoju Albinu Šiuliausku, pradėjo mokslo komercinimą, išbandė tabako auginimo galimybes Lietuvoje ir eksperimentavo su alumi tręšdamas laukus.

Lukšiuose gyvenantis Juozas Vytas Dainelis – azartiškas medžiotojas, Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, Magadano srityje žvelgęs mirčiai į akis. Jo medžioklės trofėjų menė, kurioje yra ir meškų, ir vilkų, ir kitų egzotinių gyvūnų, įrašyta į Šakių rajono lankytinų vietų sąrašą.

Vaiva Jundulaitė-Kosienė – tautodailininkė, sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, audimo ir siūlų dažymo augalais puoselėtoja, žolininkė, biodinaminio vaistažolių ir daržovių ūkio Visvainiuose savininkė, entuziastinga įvairiausių edukacijų rengėja.

„Jeigu pastatytumėte mane greta kitų tautodailininkų, tai aš esu „šiek tiek pagadintas“, nes esu ragavęs mokslų. Negaliu kurti be proporcijų išlaikymo. Mėgstu skulptūras padekoruoti, įtraukti ornamentų, įvairesnių faktūrų“, – sako Ukmergės r. medžio drožėjas, tautodailininkas Rimantas Zinkevičius.

Martyno Breikšto kalvė, įkurdinta Prienų r. Antaveršio kaime, pavadinta baltų dievo Poškučio vardu. Čia gimsta įvairios saulutės, namų dekoro elementai, tvoros ir daug kitų kalviškų darbų. Nemažai jų pasiekė Žemaitiją, netrūksta užsakovų kaimyniniame Aukštadvaryje, kur kuriasi daug vilniečių, diktuojančių aplinkos puošybos madas.

Kelmės rajone gyvenantis Raimondas Arbačauskas garsėja ne tik savo rajone, bet ir Lietuvoje kaip parodinių avių kirpėjas. Pačio Raimondo avelių būrį prižiūri Podhalės ir Vidurinės Azijos aviganiai Arčis ir Kaira.

Jeigu mylite paukščius, žavitės pelėdomis, būtinai užsukite į Vilniaus rajoną, Rudaminą. Ten įsikūręs pelėdų parkas, kurį su meile ir atsidavimu prižiūri, norintiesiems veda ekskursijas ir pasakoja apie paukščius Slavomiras ir Mažena Tabero.

Artėjančios Kalėdos visada pilnos paslapčių, svajonių ir tikėjimo. Kad jos į namųs įžengtų gražiai, papuoškite juos iš samanų sukurtomis kompozicijomis. Šviesaus laukimo!

Gražaus švenčių laukimo ir malonaus skaitymo!

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos