Kaunas, rugpjūčio 10 d. Be įprastinių gėlių rūšių, veislių bei formų, gėlių selekcininkai yra išvedę itin originalių, neįprastos žiedų spalvos bei formos augalų. Savo naujoves pristato Lietuvos selekcininkai ir kolekcininkai.
Tulpės
Gėlių kolekcininko ir selekcininko Pauliaus Ciplijausko kolekciją papildė gofruotosios tulpės. „Gofruotųjų tulpių grupė (užsienio selekcijos) dar labai negausi, tačiau labai dekoratyvi. Šios tulpės iki šiol buvo priskiriamos prie tuščiavidurių vėlyvųjų arba triumfo. Prie papūginių priskirti šias tulpes netikslinga, nes, skirtingai nuo pastarųjų, jos labai taisyklingai meniškai gofruotos. Kadangi šių tulpių dizainas iš tiesų labai unikalus, nusprendėme išskirti jas į atskirą grupę", - sako P. Ciplijauskas.
Gofruotųjų tulpių kolekcijoje yra White Liberstar - baltais, dailiai parangytais žiedais, Liberstar - tamsiai rožiniai žiedai, žiedlapių pagrindai šviesesni, Picture - alyviniai rožiniai, garbanoti žiedai, Yellow Crown - geltoni, originalios formos žiedai.
Geltonžiedžiai bijūnai
„Bijūnus parsisiuntėme iš JAV, Kanados ir Olandijos, - pasakoja P. Ciplijauskas. - Asortimentą sudaro vieni iš gražiausių puikiojo bijūno (P. lactiflora x hybrida) bei tarpsekcijiniai (sumedėjusio ir žolinio) bijūno hibridai. Itin dekoratyvi ir iš visų bijūnų išsiskiria geltonžiedė Bartzella veislė".
Bartzella - vidutinio ankstyvumo, stipraus augumo (apie 60-90 cm aukščio), gausiai žydintis hibridas, kurio žiedai pilnaviduriai su raudonomis liepsnelėmis. Krūmo ir žiedo forma nesiskiria nuo žolinio puikiojo bijūno, o žiedo spalvą, lapų formą ir tvirtus stiebus jis paveldėjo iš sumedėjusio bijūno.
Viendienės
Pasak gėlių selekcininko ir kolekcininko Antano Markevičiaus, viendienės - visame pasaulyje populiarios daugiametės gėlės. Viendienių grožis nėra trumpalaikis - nors atskiras viendienės žiedas žydi trumpai, bet ant žiedstiebio būna nuo keliolikos iki kelių dešimčių pumpurų. Galingi kelerių metų viendienių kelmai tokių žiedstiebių užaugina ne po vieną, todėl žydėjimas tęsiasi ilgiau nei mėnesį.
A. Markevičiaus kolekcijoje yra daugiau kaip 230 viendienių veislių ir kelios dešimtys sėjinukų. Yra aukštaūgių ir žemaūgių viendienių, stambiažiedžių ir smulkiažiedžių, apvaliažiedžių, pilnavidurių, voriškųjų (spaiderių), UFO. Plati spalvų, atspalvių, spalvų derinių gama.
Vilkdalgiai
Ama No Hana (Shimizu 2000) sibirinis vilkdalgis su 6 apatiniais žiedlapiais. Nuo kitų veislių skiriasi tuo, kad neturi viršutinių žiedlapių. Žiedas labai dekoratyvus, ilgai žydi. Tinka auginti apželdinimui. Vienoje vietoje augalai gali augti iki 5-7 metų.
Spuria vilkdalgiai (užsienio selekcijos) Lietuvoje nedažni. Paplitusi nuomonė, kad spuria bijo šalčio, todėl Lietuvoje gali augti tik nedidelė dalis jų veislių. Tai iš dalies tiesa - iš tiesų spuria bijo ne tiek šalčio žiemą, kiek užmirkimo rudenį. Auginant spuria vilkdalgius ant supiltų aukštesnių kauburių, jie puikiai jaučiasi ir gausiai žydi. Ir ne tik Lietuvoje, bet netgi ir Altajuje...
Spuria vilkdalgiai gali augti vienoje vietoje nors ir dešimt metų, sudarydamos vešlius krūmus. Žydi birželio pabaigoje-liepos mėnesį. Dauguma veislinių yra gana aukštos (1,00-1,50 m), stambiais 15-18 cm skersmens spalvingais žiedais.
Šie vilkdalgiai - tikra aplinkos puošmena, tinka prie vandens telkinių ir vejose. „Gaila, bet mūsų apželdintojai dar retai naudoja vilkdalgius spuria formuodami gėlynus. O jie labai praverstų dideliuose miestų želdinių plotuose, parkuose, urbanizuotose vandens telkinių pakrantėse", - sako A. Markevičius.
Hibridinis česnakas
Hibridinis česnakas (Allium x hybrida) Lilac Princess (A. Markevičiaus sėjinukas) - labai šviesiai alyviniai žiedeliai ir kreminės-auksinės spalvos dulkinės sudaro nuostabiai gražų derinį ir išskiria šią veislę iš visų kitų formų, kurių dulkinės tamsios ir neišraiškingos. Žydi truputį vėliau.
**
Lietuvos gėlių selekcininkų draugija kviečia lankytojus į pirmąsias šiais metais parodas. Kardelių ir jurginų paroda vyks rugpjūčio 14-15 d. Kaune, „Girstučio" kultūros rūmuose, o rugsėjo 3 d. Panevėžyje, G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Visų Šventųjų ir Vėlinių iškilmės: prisimename išėjusiuosius
2024-10-31 -
Žinomas verslininkas A. Alešiūnas nuteistas už sukčiavimą
2024-10-22 -
Netekome Naglio Narausko
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)