Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Energetika
Vyriausybė stabdo saulės elektrinių plėtrą

Vilnius. Vyriausybė ruošiasi pristabdyti mažųjų saulės elektrinių, kurių galia siekia iki 30 kilovatų (kW) plėtrą, pirmadienį pareiškė premjeras Algirdas Butkevičius. Nuo kovo 1 dienos Energetikos ministerija ketina nebepriimti paraiškų dėl mažųjų saulės elektrinių įrengimo, tačiau dėl objektyvių priežasčių nespėjusiems iki tol jų baigti terminas galės būti pratęstas septyniems mėnesiams.

"Nusprendėme, kad teiksime ypatingos skubos tvarka, - bus pateikti pasiūlymai energetikos ministro, užkertant kelią viešajam interesui augančių sumų didėjimui, nes jeigu toliau bus palikta tokia netvarka, tai faktiškai gali atsitikti taip, kad visi žmonės mokės nemažas sumas pinigų dėl elektros energijos kainos padidėjimo, o tai, aš manau, pažeidžia ir socialinio teisingumo principą", - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė A.Butkevičius.

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius teigė, jog pirmadienį Seimui ketinama pateikti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas.

Bioversija m7 2024 03 12

"Pirmas pasiūlymas yra stabdyti paraiškų priėmimą. Su įstatymo priėmimo diena ir jo įsigaliojimu būtų stabdomas paraiškų priėmimas. Tie, kurie pradėjo vystyti, galės projektus ir užbaigti. Prašysime, kad tai įvyktų iki kovo 1 dienos. Tačiau tie, kurie galės pagrįsti, kodėl jie nespėjo ir objektyviai  paaiškins priežastis, be to, išleis daugiau nei pusę investicijų projekto vertės, tai jiems tas terminas galės būti pratęstas dar septyniems mėnesiams atskiru komisijos sprendimu", - kalbėjo J.Neverovičius.

Energetikos ministro teigimu, tokiu žingsniu Vyriausybė siunčia signalą tiems, kurie spekuliuoja, teikdami paraiškas dėl saulės elektrinių.

"Mes tokius projektus sustabdysime, jeigu tokie projektai nebus vykdomi", - sakė jis. Pasak J.Neverovičiaus Vyriausybė ketina keisti saulės elektrinių rėmimo principus ir filosofiją.

"Mes nesutinkame su tuo, kad valstybė paveda visiems piliečiams pareigą mokėti už verslo projektus. Mes manome, kad reikalinga diskusija, kur valstybė ras kitus būdus, kaip paskatinti plėstis tą sektorių, pirmiausia galbūt per europinius fondus, tam tikras paskatas verslui, kad jie norėtų investuoti", - sakė J.Neverovičius.

Vyriausybės spaudos tarnyba pranešė, kad įstatymo projektu taip pat siūloma įtraukti mažąsias elektrines į suminę siektiną saulės elektrinių galią ir nustatyti, kad pasiekus įstatyme nurodytas galias (500 megavatų - vėjo elektrinėms, 10 megavatų - saulės elektrinėms, 141 megavatą - hidroelektrinėms, 355 megavatus - biomasės elektrinėms), būtų stabdomas skatinimo kvotų paskirstymas aukcionuose ir paraiškų dėl naujų elektrinių prijungimo priėmimas.

Anot energetikos ministro, jei būtų pastatyta tiek saulės elektrinių, kiek išduota leidimų, elektros kaina vartotojams galėtų padidėti iki 5 centų už kilovatvalandę.

Energetikos ministro vyriausioji patarėja Daiva Rimašauskaitė BNS teigė, jog 2011-2012 metais išduota daugiau nei 15 tūkst. leidimų statyti saulės jėgaines, šiuo metu veikia 259 elektrinės. Pasak jos, jeigu būtų pastatytos visos elektrinės, kurioms suteikti leidimai, elektros energijai iš jų supirkti papildomai prireiktų apie 70-80 mln. litų.

Tuo metu atsinaujinančios energetikos atstovai teigia, kad Energetikos ministerijos siūlymas naikinti jau išduotus leidimus saulės jėgainių plėtrai yra neteisingas. Pasak jų, pirmiausia saulės elektrinių plėtrą reikėtų riboti ekonominėmis priemonėmis - mažinti per didelius tarifus.

BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos