Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Energetika
Vyriausybė pritarė reglamentui, kuriuo siekiama sumažinti energijos kainas
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Vyriausybė pritarė įstatymo dėl ES reglamento, skirto energijos kainoms mažinti, įgyvendinimo projektui ir Pelno mokesčio įstatymo pataisoms, įteisinančioms solidarumo įnašą, grindžiamą perviršiniu energetikos įmonių pelnu. 

„Šiuo įstatymo projektu siekiama detalizuoti ES reglamento nuostatas ir įtvirtinti konkretų jo taikymo ir įgyvendinimo modelį“, – posėdyje sakė energetikos viceministrė Inga Žilienė. 

Jei Seimas priimtų abu teisės aktus, institucijos turėtų sumažinti elektros sunaudojimą 10 proc., o piko valandomis – 5 procentais. Be to, būtų reguliuojamos energetikos rinkos pajamos ir jų perviršis, o Energetikos ministerija, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba ir „Litgrid“ būtų įpareigotos pasirašyti susitarimą su pagrindine eksportuojančia valstybe – Švedija – dėl pajamų perviršio pasidalijimo. 

Bioversija m7 2024 11 19

Pataisomis būtų reglamentuojamas solidarumo įnašas ir surenkamų lėšų panaudojimas. Įnašas būtų taikomas 2023 m. ir skaičiuojamas tik nuo pelno, daugiau kaip 20 proc. viršijančio pastarųjų ketverių finansinių metų vidutinį apmokestinamąjį pelną. 

I. Žilienės teigimu, Valstybinė mokesčių inspekcija su  energijos išteklių biržos operatore „Baltpool“ kontroliuotų solidarumo įnašo skaičiavimą, o surinktomis lėšomis būtų remiami elektros naudotojai taip švelninant aukštų kainų poveikį. 

Pasak I. Žilienės, gyventojams jau kompensuojamos elektros kainos, tad iš surinktų lėšų bus galima atstatyti valstybės biudžeto lėšas arba mažinti skolinimosi dalį.

Surinktomis lėšomis taip pat būtų skatinama investuoti į atsinaujinančią energetiką, mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro, efektyviau naudoti energiją, skirti finansinę paramą, padedant mažinti energijos sunaudojimą. 

Spalio pradžioje ES transporto, telekomunikacijų ir energetikos ministrų taryba sutarė, kad elektrą eksportuojančios šalys su importuotojomis turės pasidalyti gamintojų perteklinėmis pajamomis.

Lietuva dar derasi su Švedija, iš kurios importuoja daugiausia elektros, dėl pasidalijimo perteklinėmis elektros gamintojų pajamomis. 

Vyriausybė prašys Seimo pataisas svarstyti ypatingos skubos tvarka. Jei bus priimtos, turėtų įsigalioti nuo 2023 m. sausio 1 dienos.  

Parengta: pagal BNS inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos