Basf m1 2024 06 14
Energetika
Siūloma biometano neapmokestinti akcizu
Asociatyvi Pixabay nuotr.

Vilnius. Verslo atstovai prašo išaiškinti, koks akcizo tarifas nuo sausio taikomas biodujoms, įskaitant biometaną. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, kad dabar biometanas kainuoja triskart brangiau nei gamtinės dujos, todėl jis siūlo šio kuro neapmokestinti akcizu, kad verslui butų patrauklu investuoti į biodujų gamybą. 

S. Gentvilas įregistravo tai numatančias pataisas ir siūlo biodujų neapmokestinti nuo balandžio, tačiau neaišku, kada Seimas svarstys pataisą – Biudžeto ir finansų komitetas antradienį nesutiko jos svarstyti ir siūlyti Seimui priimti kartu su mažesniu suskystintųjų naftos dujų tarifu. 

„Turėtume pasiūlyti tai Vyriausybei įvertinti ir pavasario sesijoje tą klausimą išspręstume“, – antradienį teigė komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė. 

Bioversija 2024 04 26 m7

S. Gentvilo teigimu, dabar biometanas kainuoja triskart brangiau nei gamtinės dujos.  

„Tą reikia spręsti. Gamtinės, importinės dujos konkuruoja su biodujomis. Šiandien gamtines dujas gali už 35 Eur nusipirkti, o biometanas kainuoja tris kartus daugiau. Mokestine prasme niekaip neskatiname – ūkininkai, paukštynai neinvestuos, jeigu nematys valstybės paramos“, – komitete aiškino ministras.  

Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Gytis Kauzonas sako, kad įstatyme turėtų būti išaiškinimas. 

„Taikyti akcizą švariausiai alternatyvai, kuri pagaminta iš atliekų, būtų (...) neteisinga“, – antradienį Biudžeto ir finansų komitete teigė G. Kauzonas. 

Vėliau BNS jis sakė, kad šalies paukštynai ketina investuoti į biodujų gamybą, todėl jie nori aiškumo dėl mokesčių. 

„Todėl šį klausimą ir keliame – prieš investicijas mums reikia žinoti, ar bus apmokestinama, nes nuo to priklauso atsiperkamumas“, – BNS teigė jis.  

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius įsitikinęs, kad biometanui turėtų būti taikomas nulinis ir akcizo tarifas, ir anglies dioksido (CO2) mokestis. 

„Kad paskatintume virsmą, kad pramonė saugiau investuotų, (...) bet dabar girdime, kad biometanui, kuris tvarus, ketinama akcizą taikyti tokį patį, koks yra gamtinėms dujoms, o kuris netvarus – SND tarifą“, – komitete kalbėjo M. Maciulevičius. 

S. Gentvilas taip pat mano, kad biometanas turi būti pigesnis už iškastinį kurą, todėl jis su Kaimo reikalų komiteto nariu Jonu Gudausku Seime įregistravo pataisas, numatančias, kad šis kuras nebūtų apmokestinamas akcizu. 

Pakeitimais siūloma biodujoms, kurios pagamintos iš biomasės, įskaitant biometaną, netaikyti nei naftos dujų ir dujinių angliavandenilių, nei gamtinių dujų akcizų. 

Valstybinė mokesčių inspekcija yra išaiškinusi, kad biometanas, atitinkantis gamtinių dujų kokybės bei sudėties reikalavimus ir naudojamas kaip variklių degalai, apmokestinamas 23,6 Eur už vieną megavatvalandę (MWh), naudojamas šildymui (išskyrus verslą) – 1,08 Eur, o verslo reikmėms – 0,54 euro. 

Jei biodujos neatitinka gamtinių dujų reikalavimų, joms taikomas SND akcizo tarifas – 304,1 Eur/t. 

Valstybės duomenų agentūros duomenis, 2022 metais Lietuvoje biodujų sunaudojimas siekė 22,8 mln. m3: paslaugų sektoriuje – 12 mln. m(112,5 tūkst. MWh), o pramonėje – 10,8 mln. m(101,2 tūkst. MWh). 

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos