Vilnius. Seimas antradienį pritarė siūlymui leisti gyventojams kooperuotis ir steigti atsinaujinančių išteklių energetines bendrijas. Taip pat leista „žalios“ elektros gamintojams tiesiogiai sudaryti sutartis ir parduoti ją galutiniams vartotojams, pranešė Energetikos ministerija.
„Matome, kad atsinaujinanti energetika tarp gyventojų ir įmonių sparčiai populiarėja, todėl nuolatos ieškome naujų sprendimų, geriname aplinką ir plečiame galimybes visiems. Energetinės bendrijos šiandien dar yra naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse, tačiau ateityje tai taps gana įprastu reiškiniu, kokiu šiandien jau tapo atsinaujinanti energetika daugelyje namų ūkių“, – pranešime sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Įteisinus tokias bendrijas, gyventojai kartu su savivaldybėmis, seniūnijomis bei nedidelėmis įmonėmis galės jungtis į tokias bendruomenes ir savarankiškai apsirūpinti švaria elektra bei ją parduoti. Tačiau fiziniai asmenys turės turėti bent 51 proc. balsų dalininkų susirinkime.
Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimais numatoma, kad bendrijos galės valdyti ir plėtoti saulės, vėjo ar kitas elektrines – jose gaminti, vartoti, kaupti įrenginiuose ir parduoti.
Panašios bendrijos šiuo metu yra aktyviai kuriamos kitose ES šalyse, pavyzdžiui, Danijoje, Olandijoje bei Vokietijoje.
Seimas pritarė ir įstatymo pakeitimams, kurie turėtų sukurti palankesnes sąlygas gyventojams įsigyti nutolusias saulės elektrines. Jos bus laikoma kilnojamuoju daiktu, todėl pirkimo-pardavimo sutarties nereikės patvirtinti notariškai.
Gaminantiems vartotojams, kurie yra pasirinkę nepriklausomą elektros tiekėją, už pagamintą ir nesuvartotą elektrą galės būti kompensuojama su tiekėju sutarta arba Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) nustatyta kaina.
Pasak ministerijos, taip pat kuriamos palankesnės sąlygos švarios energijos naudojimui tarp verslo įmonių – norint elektros energiją parduoti galutiniam vartotojui nebereikės gauti nepriklausomo tiekėjo licencijos.
Kartu gerinamos sąlygos vystytojams, nustatant, kad kilmės garantijos bus išduodamos ir tiems gamintojams, kuriems nuo 2019 metų skirta parama. Be kita ko, įtvirtintos lengvesnės teritorijų planavimo procedūros gamintojams, kurie vysto elektrines iki 500 kW.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Biodujų akcizo neliks nuo kitų metų liepos
2024-12-19 -
Agrofirmai „Josvainiai“ teks grąžinti dalį lėšų į biudžetą
2024-11-29 -
Didžiausia Baltijos šalyse biometano gamykla startuoja Pasvalyje
2024-11-28
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)