Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Energetika
Seimas pritarė žaliosios energetikos skatinimui

Vilnius. Seimas antradienį pritarė siūlymui leisti gyventojams kooperuotis ir steigti atsinaujinančių išteklių energetines bendrijas. Taip pat leista „žalios“ elektros gamintojams tiesiogiai sudaryti sutartis ir parduoti ją galutiniams vartotojams, pranešė Energetikos ministerija. 

„Matome, kad atsinaujinanti energetika tarp gyventojų ir įmonių sparčiai populiarėja, todėl nuolatos ieškome naujų sprendimų, geriname aplinką ir plečiame galimybes visiems. Energetinės bendrijos šiandien dar yra naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse, tačiau ateityje tai taps gana įprastu reiškiniu, kokiu šiandien jau tapo atsinaujinanti energetika daugelyje namų ūkių“, – pranešime sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Įteisinus tokias bendrijas, gyventojai kartu su savivaldybėmis, seniūnijomis bei nedidelėmis įmonėmis galės jungtis į tokias bendruomenes ir savarankiškai apsirūpinti švaria elektra bei ją parduoti. Tačiau fiziniai asmenys turės turėti bent 51 proc. balsų dalininkų susirinkime.

Bioversija 2024 07 09 m7

Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimais numatoma, kad bendrijos galės valdyti ir plėtoti saulės, vėjo ar kitas elektrines – jose gaminti, vartoti, kaupti įrenginiuose ir parduoti. 

Panašios bendrijos šiuo metu yra aktyviai kuriamos kitose ES šalyse, pavyzdžiui, Danijoje, Olandijoje bei Vokietijoje.

Seimas pritarė ir įstatymo pakeitimams, kurie turėtų sukurti palankesnes sąlygas gyventojams įsigyti nutolusias saulės elektrines. Jos bus laikoma kilnojamuoju daiktu, todėl pirkimo-pardavimo sutarties nereikės patvirtinti notariškai.

Gaminantiems vartotojams, kurie yra pasirinkę nepriklausomą elektros tiekėją, už pagamintą ir nesuvartotą elektrą galės būti kompensuojama su tiekėju sutarta arba Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) nustatyta kaina.

Pasak ministerijos, taip pat kuriamos palankesnės sąlygos švarios energijos naudojimui tarp verslo įmonių – norint elektros energiją parduoti galutiniam vartotojui nebereikės gauti nepriklausomo tiekėjo licencijos.

Kartu gerinamos sąlygos vystytojams, nustatant, kad kilmės garantijos bus išduodamos ir tiems  gamintojams, kuriems nuo 2019 metų skirta parama. Be kita ko, įtvirtintos lengvesnės teritorijų planavimo procedūros gamintojams, kurie vysto elektrines iki 500 kW.

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos