Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Energetika
Saulės parkai ne visuomet didina biologinę įvairovę

Amsterdamas. Buvusioje žemės ūkio paskirties žemėje Nyderlanduose aktyviai statomi saulės parkai energijai gaminti. Mokslininkai mano, kad šiomis teritorijomis būtina rūpintis laikantis biologinės įvairovės išsaugojimo principų, o tai ne visuomet daroma.

Nyderlandų Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministerijos užsakymu Vageningeno universiteto ekspertų atlikti tyrimai parodė, kad praktikoje saulės parkų biologinei įvairovei skiriama nepakankamai dėmesio. Paaiškėjo, kad biologinės įvairovės išsaugojimo požiūriu iš 25 tirtų saulės parkų tik 3 buvo valdomi optimaliai, rašo portalas wur.nl.

2020 m. rugsėjo mėn. duomenimis, Nyderlanduose buvo 229 saulės parkai, ir jų skaičius nuolat sparčiai auga.

Bioversija 2024 04 26 m7

Ekologo Friso van der Zee (Friso van der Zee) skaičiavimu, iki 2050 m. ant žemės įrengtų saulės parkų, kuriuose saugoma biologinė įvairovė, poreikis gali būti mažiausiai 30 tūkst. ha.

Nyderlandai yra tankiai apgyvendinta šalis, todėl stebimas didžiulis natūralios gamtos nykimas. Tikimasi, kad saulės parkai gali prisidėti išsaugant biologinę įvairovę. Bet tam reikia žinoti, kokį poveikį įvairios parkų schemos ir jų valdymo formos daro biologinei įvairovei, dirvožemiui, kraštovaizdžiui ir pan.

Tyrėjų teigimu, didžiausia kliūtis didelei biologinei įvairovei vystytis buvusiose žemės ūkio paskirties žemėse yra... patręštas dirvožemis. Tik kai kurios laukinių augalų rūšys, tokios kaip rugiagėlės ar dilgėlės, yra atsparios tręšimui.

Taigi, plotų, kuriuose įrengiami saulės parkai, savininkai turi imtis priemonių, padedančių sumažinti žemės „maistinę vertę“ ir suteikiančių galimybę įvairioms augalų rūšims augti. Per pirmuosius penkerius metus tai galima pasiekti pjaunant augmeniją ir pašalinant jos likučius. Tačiau beveik visuose saulės parkuose naudojamas žolių smulkinimo metodas, paliekant liekanas kaip mulčią.

Paaiškėjo, kad saulės plokščių orientacija taip pat turi lemiamos reikšmės teritorijos biologinei įvairovei.

Saulės baterijos paprastai montuojamos ant lauko „stalų“. Mokslininkų tyrimai, pasak F. van der Zee parodė, kad kuo daugiau vietos tarp šių „stalų“, tuo turtingesnė rūšių įvairovė. Ekologijos požiūriu, tarp „stalų“ eilėse turėtų būti mažiausiai du metrai.

Be to, augalijos biologinė įvairovė po plokštėmis buvo mažesnė nei tarp jų, tai ypač pasakytina apie rytų-vakarų orientacija išdėstytą įrangą, kurioje po plokštėmis yra labai mažai šviesos. Jei įmanoma, biologinės įvairovės požiūriu rekomenduojama pasirinkti pietinę įrangos orientaciją.

Saulės parkų kūrėjai dažniausiai iškart save priskiria aplinkai ir biologinei įvairovei palankioms įmonėms. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad biologinė įvairovė savaime neatsiranda. Tyrėjų nuomone, kuriant ir valdant saulės parkus, reikia daugiau dėmesio ir žinių apie biologinę įvairovę.

Tyrėjai mano, kad saulės parkų ir biologinės įvairovės išsaugojimo srityje lemiamą vaidmenį turėtų atlikti savivaldybės, išduodančios leidimus jų statybai. Taigi, savivaldybės turi reikalauti plano, koks bus parkas ir kaip jis bus valdomas biologinės įvairovės atžvilgiu. Savivaldybė taip pat gali pareikalauti stebėti gamtos vertybes prieš ir po saulės parko statybos.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos