Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Energetika
Saulės elektrinių bumas bankus skatina joms skolinti

Vilnius. Dėl elektros kainų šuolio ir valstybės paramos Lietuvoje sparčiai augant gyventojų susidomėjimui saulės elektrinėmis, jų įsigijimą pradėjo finansuoti daugiau bankų.

Pardavėjų teigimu, tai pozityvus žingsnis, nes skolintis pinigų tokiems projektams tenka iki dešimtadalio pirkėjų.

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) duomenimis, šiemet sulaukta daugiau nei 15 tūkst. paraiškų gauti 30 proc. paramą saulės elektrinėms įrengti, iš jų 14,7 tūkst. patenkinta, tam skirti 39,5 mln. eurų. Dar 4,7 tūkst. gyventojų išdalyta daugiau nei 8 mln. eurų paramos saulės elektrinėms įsigyti iš nuotolinių parkų.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pernai Lietuvoje įregistruota 5,6 tūkst. vartotojų, įsirengusių nuosavas elektrines, ir dar apie 3 tūkst. – nutolusias, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys. Šiuo metu tokią elektrą iš savo saulės kolektorių vartoja daugiau nei 15 tūkst. namų, dar 5 tūkst. ją perka iš saulės parkų.

Vertinant rekordinį gyventojų susidomėjimą šiomis investicijomis, Energetikos ministerija svarsto šiemet skirti dar iki 35 mln. eurų tokios paramos.

Specialias paskolas saulės elektrinėms siūlo didieji bankai  

Daugėjant norinčių įsigyti saulės elektrines žmonių, bankai pradėjo siūlyti paskolas specialiomis sąlygomis. SEB bankas šią savaitę pranešė, kad paskolos nuo 500 iki 40 tūkst. eurų elektrinėms su 4,9 proc. ar didesnėmis palūkanomis teikiamos iki septynerių metų. 

Anot banko valdybos narės ir mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovės Eglės Dovbyšienės, klientų ilgai laukti nereikėjo.  Banko atstovė tvirtino, kad anksčiau saulės elektrinėms įsirengti buvo suteikiamos įprastos vartojimo paskolos.

„Swedbank“ saulės elektrines finansuoja jau beveik dvejus metus už 4,9 proc. palūkanas, o paskolos trukmė – iki dešimties metų. Banko vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento direktoriaus Tomo Puliko teigimu, galima skolintis ne tik saulės elektrinėms įrengti, bet ir pastatui apšiltinti, langams ir durims keisti, šildymo ar vėdinimo sistemoms.

„Luminor“ bankas Lietuvoje paskolas saulės elektrinėms traktuoja kaip vartojimo paskolą, tačiau jai taikomos mažesnės palūkanos, sako banko komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė. Anot jos, vidutinė klientų prašoma suma yra apie 8,5 tūkst. eurų.

Tuo metu Medicinos banko komercijos departamento direktorius Julius Ivaška BNS teigė, kad specialių finansinių produktų saulės elektrinėms banke nėra. 

Šiaulių banko komunikacijos grupės vadovė Monika Rožytė teigė, kad elektrinėms specialių paskolų bankas tai pat nesiūlo, tačiau tokia galimybė svarstoma.

Paskolų reikia nedidelei daliai

Saulės elektrinių pardavimo ir įrengimo bendrovės „Saulės grąža“ rinkodaros vadovės Deimintos Noreikienės teigimu, specialios finansavimo priemonės yra svarbios, tačiau ne visada lemiančios. 

Bendrovės „Solet Technics“ rinkodaros vadovas Edgaras Reutas BNS teigė, kad besiskolinantys klientai sudaro iki dešimtadalio visų pirkėjų. Anot jo, žmonės anksčiau šias investicijas vertino atsargiau, o dabar perka kur kas užtikrinčiau.

„Prieš metus ar pusantrų labai skaičiuodavo finansinį atsiperkamumą, ypač kai investicija yra ribinė, kai nežino, ar tikrai reikia, skaičiavo, ar įmoka būtų mažesnė nei išlaidos elektros energijai. Dabar tų klausimų neliko, rinka tampa labai apsišvietusi, pirkėjai žino, kad elektrinė tarnaus ilgiau nei atsipirkimo laikotarpis, finansinė grąža tikrai didelė“, – pasakojo E. Reutas. 

D. Noreikienės teigimu, per metus išlaidas elektrai galima sutaupyti mažiausiai tris kartus: „Vertinant kaip investicinį sprendimą, ji niekuo nenusileidžia nekilnojamajam turtui“. 

Svarstoma papildoma parama

Energetikos ministerijos duomenimis, maždaug 70 proc. visų nuosavų saulės elektrinių įrengta su valstybės parama. Pernai jos pagamino 157 gigavatų (GWh) elektros – 45 proc. daugiau nei užpernai. Ministerijos vertinimu, per artimiausius metus nuosavų saulės elektrinių skaičius išaugs dukart.

Energetikos ministro patarėja Vita Ramanauskaitė BNS teigė, jog vertinant rekordinį gyventojų susidomėjimą saulės elektrinėmis svarstoma galimybė šių metų antroje pusėje paskelbti dar vieną kvietimą paramai, o tam galėtų būti skirta dar  35 mln. eurų.

Parengta: pagal BNS inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos