Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Energetika
Panaikintos išimtys dėl biodegalų maišymo

Vilnius. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nusprendė panaikinti išimtis dėl biodegalų maišymo į dyzeliną šaltuoju metų laiku. Teismo teigimu, tirtos kokybės rodiklių nuostatos nėra logiškai suderintos ir konkuruoja su Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymu.

Šiuo metu Lietuvoje įstatymai numato, kad dyzeline privalo būti įmaišoma 7 proc. biodegalų, tačiau trijų ministrų pasirašytame įsakyme buvo numatytos išimtys pavasario, rudens ir žiemos mėnesiais biodegalų dyzeline apskritai nemaišyti. Seimo nariui Simonui Gentvilui apskundus šiuos teisės aktų prieštaravimus, LVAT panaikino ministrų įsakymą kaip nesuderinamą su  Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymu.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos (LAIEK) nuomone, toks teismo sprendimas užtikrins biodegalų maišymą į Lietuvoje parduodamą dyzeliną visus metus – būtent tai numatyta dar nuo 2011 metų galuojančiame Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme. Naudojant daugiau biodegalų, sumažės naftos produktų vartojimas, o tai leis  Lietuvai reikšmingai padidinti atsinaujinančių išteklių dalį Lietuvos transporto sektoriuje.

Bioversija 2024 07 09 m7

LAIEK prezidentas M. Nagevičius primena, kad dabar šalies transporto sektoriuje atsinaujinantys ištekliai sudaro vos 4,3 proc. bendro galutinio energijos suvartojimo transporto sektoriuje, kai Lietuva ES direktyvoje buvo įsipareigojusi iki 2020 m. atsinaujinančių išteklių dalį padidinti iki 10 proc. Įsipareigojimų nevykdymas šaliai gali grėsti  baudomis.

LAIEK skaičiavimais, panaikinus ribojimus biodegalų maišymui šaltuoju metų laiku, Lietuvos transporto sektoriuje atsinaujinantys išteklių dalis išaugtų iki 6-7 proc. bendro galutinio energijos suvartojimo. Toks sprendimas leis Lietuvai pagerinti atsinaujinančių išteklių rodiklius.

„Dėl neatsakingų Vyriausybės narių sprendimų naftos degalų vartojimo mažinimo, juos pakeičiant biodegalais,  galimybės Lietuvoje iki šiol nebuvo išnaudotos. Net ir pakankamai šiltu oru vairuotojai į automobilių bakus buvo priversti pilti vien iš naftos pagamintą dyzeliną ir taip prisidėti prie didesnės oro taršos. Nebuvo atsižvelgta į faktą, kad biodegalai į atmosferą išmeta iki 70 proc. mažiau anglies dvideginio. Be to, vairuotojų už degalus sumokėti pinigai atitenka užsienio šalių naftos pramonei, kai skatindami biodegalų naudojimą remiame vietos gamintojus ir ūkininkus“, - pabrėžė LAIEK vadovas.

Teismas nusprendė oficialių savo sprendimo skelbimą atidėti iki balandžio 11 d., nes jo paskelbimas ir įsigaliojimas lemtų teisinį neapibrėžtumą ir turėtų rinkai reikšmingą įtaką.

LVAT teisėjų kolegija pažymėjo, kad dabar įtvirtinta išimtis taikoma nuo lapkričio 10 d. iki balandžio 10 d., tad teismo sprendimo paskelbimo atidėjimas, atsižvelgiant į šį laikotarpį, įgyvendintų konstitucinį reikalavimą užtikrinti teisinio reguliavimo tikrumą ir stabilumą, suteikiant galimybę ūkio subjektams pasiruošti kylantiems teisiniams padariniams.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos