Joniškis. Ūkininkai Sonata ir Rimvydas Vasiliauskai pirmieji Joniškio rajone įdarbino vėją - savo žemėje pastatė 250 kilovatų (kW) galios vėjo jėgainę, kuri per metus pagamins iki 550 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) energijos. Vasiliauskų ūkyje elektros skaitikliai per metus prisuka 24 kWh energijos, tačiau vėjo jėgainės pagamintos energijos naudoti jie neketina, nes reikėtų papildomų investicijų.
Mitkūnų kaime ūkininkaujantys S. ir R. Vasiliauskai pasirašė sutartį su LESTO, kuri už kilovatvalandę ūkininkams mokės 30 centų. Bandomuoju laikotarpiu per keturis mėnesius vėjo jėgainė jau pagamino 135 tūkst. kWh elektros energijos, už kurią buvo sumokėta po 15 centų. Dabar, kai jėgainė veikia visu pajėgumu, už parduotą elektros energiją ūkininkai kasmet planuoja gauti per 100 tūkst. Lt.
„Tikimės, kad daugiau nebereikės suktis teismų karuselėje. Nors jie gerokai išvargino, kitus ūkininkus vis dėlto raginsime statyti vėjo ar saulės jėgaines", - kryžiaus kelius dėl projekto nuėjęs Rimvydas Vasiliauskas nestokoja optimizmo.
Iškilminga akimirka - jėgainė pradeda veikti oficialiai
Keturis šimtus hektarų dirbantys ir augalininkyste besiverčiantys ūkininkai kelerius metus suko galvą kaip prasimanyti apyvartinių lėšų - planavo įrengti kempingą arba statyti vilkikų stovėjimo aikštelę. Apsisprendimą nulėmė tai, kad būtent vėjo jėgainė gali užtikrinti nuolatines pajamas.
Ūkininkai ryžosi pasinaudoti programa, skatinančia žemdirbius pereiti prie ne žemės ūkio veiklos ir 2010 metais pradėjo rengti dokumentus ES paramai gauti. Kiek vėliau sulaukė šokiruojančios žinios, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra nusprendė nutraukti sutartį dėl paramos įgyvendintam vėjo jėgainės projektui. Vasiliauskai NMA sprendimą apskundė teismui ir, kaip sako patys, įsivėlė į teismų karuselę.
Jėgainės savininkus Sonatą ir Rimvydą Vasiliauskus (antras kairėje) pasveikino Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis (centre) ir Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas (pirmas dešinėje)
Liko dar vienas teismas, tačiau ūkininkai viliasi, kad pagal su NMA pasirašytą sutartį paramos lėšos bus sumokėtos. „Dvigubo finansavimo argumentas neįtikina. Juk jis taikomas ir žemės ūkyje - tarkime, mes gauname tiesiogines išmokas už grūdų auginimą, be to - ir lėšų traktoriui pirkti. Teoriškai galima prisikabinti, kad tai dvigubas finansavimas, nes viskas skirta tam pačiam grūdų auginimui", - kalbėjo Rimvydas.
Taip pat sunkiai suvokiamas ir kitas argumentas, neva ūkininkai neužsitikrins pajamų. „Mes gi sudarėme sutartį dvylikai metų su LESTO, kuri už kilovatvalandę mokės po 30 centų. Kai augini grūdus, rizika kelis kartus didesnė, nes nežinai, nei koks bus derlius, nei kokia jo supirkimo kaina. Paprasčiausia - tai valdžios nenoras finansuoti atsinaujinančios energijos projektų", - įsitikinęs ūkininkas.
Į šį projektą Vasiliauskai investavo 1,5 milijono litų. Iš banko paėmė apie 1,2 milijono litų paskolą ir tikisi, kad sulauks 962 tūkst. Lt europinės paramos. Manoma, kad projektas atsipirks per 5-6 metus.
Mitkūnų kaimas, kuriame Vasiliauskai pastatė vėjo jėgainę, įsikūręs netoli Latvijos. Čia vėjai gana stiprūs ir pastovūs, seniau šiame krašte buvo nemažai malūnų. Prancūzijoje pagamintą 250 kilovatų galingumo jėgainę Mitkūnuose sumontavo du Prancūzijos specialistai. Ją prižiūrės Klaipėdos bendrovė.
Vėjo jėgainės aukštis - 55 metrai, abiejų sparnų ilgis - 32 metrai
Kol kas mūsų šalyje tėra dvi prancūziškos dvisparnės jėgainės. Už kitas tokio pat galingumo juos pranašesnės tuo, kad dvisparnę jėgainę per valandą galima nuleisti žemėn ir remontuoti. Be to, jėgainė turi vadinamuosius sparnų aerodinaminius stabdžius, galima kraipyti sparnus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Biodujų akcizo neliks nuo kitų metų liepos
2024-12-19 -
Agrofirmai „Josvainiai“ teks grąžinti dalį lėšų į biudžetą
2024-11-29 -
Didžiausia Baltijos šalyse biometano gamykla startuoja Pasvalyje
2024-11-28
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)