Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Energetika
Elektros rinka bus laisvesnė: tiekėją rinksimės patys

Vilnius. Valdžiai galutinai pritarus visiškam elektros tiekimo rinkos liberalizavimui, pradėta visuomenės informavimo kampanija – jos metu gyventojai bus supažindinti su pokyčiais, kaip jau nuo kitų metų jiems reikės pasirinkti elektros tiekėją.  

Teigiama, kad tiekti elektrą gyventojams nori net tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių įmonės. Visos jos žada pasiūlyti patrauklias kainas. 

Daugiausiai elektros suvartojantiems gyventojams apsisprendimą dėl nepriklausomo elektros tiekėjo reikės priimti iki gruodžio pradžios. 

Bioversija 2024 04 26 m7

„Šis pokytis labai svarbus tiek visiems elektros vartotojams, tiek tiekėjams, nes tai užtikrins konkurencingesnę elektros rinką ir žymiai daugiau ir įvairesnių paslaugų elektros vartotojams“, – pirmadienį nuotolinėje spaudos konferencijoje kalbėjo energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. 

Pasak jo, jau daugiau nei pusė ES šalių yra liberalizavusios elektros rinkas tiek buitiniams vartotojams, tiek verslui. 

Tiekimo rinkos liberalizavimas vyks trimis etapais. Nuo kitų metų norimą tiekėją galės pasirinkti daugiau kaip 5 MWh per metus suvartojantys vartotojai, nuo 2022 metų – daugiau kaip 1 MWh, o nuo 2023 metų – visi likę vartotojai. 

Pirmajai grupei liepą „Ignitis“ atsiųs laišką apie nuo 2021 metų sausio 1-osios pasibaigsiančią sutartį ir informaciją apie galimybę pasirinkti elektros tiekėją. Jiems sutikus, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) perduos kontaktinius ir suvartojimo duomenis tiekėjams, o šie teiks savo pasiūlymus. Vartotojai iki gruodžio 10 dienos turės pasirinkti tinkamiausią tiekėją ir pasirašyti naują sutartį.

Iki sausio 1 dienos nepasirinkus nepriklausomo tiekėjo, vartotojams elektrą toliau tieks ESO, o  kaina bus 25 proc. didesnė nei biržos Nord Pool“ kaina. Pažeidžiamiems vartotojams bus taikoma palankesnė kainodara. 

„Numatyta tokia kainodara, kad prie biržos kainos pridedami 1,25 koeficientas. Tai nėra 1,25 prie visos kainos. Kiek tai sudaro? (...) Iki vieno cento visoje galutinėje kainoje. Tai jeigu šiandien galutinė kaina, be PVM, vartotojui yra 12,3 cento už kilovatvalandę, tai prisidėtų dar maždaug apie vieną centą kilovatvalandei“, – sakė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkė Inga Žilienė. 

„Garantinio tiekimo kainodara taip pat numatyta įstatyme ir prie elektros biržos kainos, taikant papildomą 1,25 koeficientą. Tikrai prasminga ir vertinga pasirinkti nepriklausomų tiekėjų paslaugas ir geriausius pasiūlymus“, – konferencijoje sakė ESO generalinis direktorius Mindaugas Keizeris. 

Anot jo, gyventojai jau šiuo metu renkasi nepriklausomus tiekėjus, tačiau monopolijos nevaržoma rinka visiškai susiformuos iki 2023 metų. 

Elektros įsigijimo ir tiekimo kaina sudaro apie 48 proc. galutinės kainos, kita dalis – perdavimas, skirstymas bei viešuosius interesus atitinkančios paslaugos bei kitos dedamosios – toliau liks reguliuojama.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) teigia toliau atidžiai prižiūrėsianti, kad tiekėjai teisingai taikytų kainų dedamąsias, kurias nustato reguliuotoja. 

„Taip pat mums svarbu užtikrinti visus gyventojus, kad ir kaina biržoje taip pat yra prižiūrima visų reguliuotojų (...), kad nebūtų manipuliavimo elektros biržoje ir galiu patikinti, kad ir toliau ta veikla bus vykdoma“, – sakė VERT pirmininkė Inga Žilienė. 

VERT duomenimis, šiuo metu verslui paslaugas jau teikia 27 elektros aktyviai veikiantys nepriklausomi elektros tiekėjai. 

„Tie patys tiekėjai yra išreiškę pageidavimą ir teikti paslaugas gyventojams. Suinteresuotumas yra ne vien iš Lietuvoje registruotų tiekėjų, bet ir kitose Baltijos šalyse registruotų tiekėjų. Jie labai domisi šiuo rinkos segmentu. Kiek teko kalbėtis su potencialiais tiekėjais, jie žada pasiūlyti tikrai patrauklias kainas gyventojams. Kaip jie išpildys pažadus, matysime kitais metais“, – kalbėjo VERT pirmininkė I. Žilienė. 

Taryba skelbia visą tiekėjų sąrašą, tad I. Žilienė rekomenduoja prieš pasirašant sutartis gyventojams pasitikrinti, ar tiekėjai teikia paslaugas. 

Šiuo metu dauguma gyventojų elektrą perka iš visuomeninio tiekėjo – valstybiniam holdingui „Ignitis grupė“ priklausančios bendrovės „Ignitis“, o kainą reguliuoja VERT.

„Net nesant formaliam pagrindui ar pareigai pasirinkti nepriklausomus tiekėjus, keturi tiekėjai jau teikia gyventojams nepriklausomų tiekėjų paslaugas“, – pridūrė ESO vadovas M. Keizeris. 

VERT praėjusią savaitę suderino ESO parengtą Vartotojų informavimo apie elektros energijos rinkos liberalizavimą ir jo procesą planą. Kampanija tęsis visą liberalizavimo laikotarpį – iki 2023 metų. 

Vartotojų informavimo plane numatyti informavimo kanalai, įskaitant interneto svetainę www.pasirinkitetiekeja.lt, bei formatai. 

Vartotojai taip pat bus informuojami apie tai, kodėl naudinga rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją, kaip tai padaryti, skatinant aktyviai įsitraukti į rinką ir gauti palankiausius pasiūlymus.

Anksčiau Ž. Vaičiūnas BNS yra sakęs, kad dalis elektros kainos vis tiek išliks reguliuojama, be to, dereguliavimo procesas vyks palaipsniui, todėl vartotojams nevertėtų baimintis kainų šuolio. Kalbėdamas apie naudas jis užsiminė apie elektros planų įvairovę, galėsiančią apimti ne tik paslaugas vartotojams, bet ir prekes. 

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos