Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Energetika
Didžiausia Austrijos saulės elektrinė – gyventojų rankose
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius / Viena. Europoje daugėja energijos bendrijų, kurios suteikia galimybę gyventojams kartu efektyviai pasigaminti žaliosios elektros energijos. Austrijoje statoma didžiausia šalies saulės elektrinė priklausys gyventojams. 

Visoje Europoje vis daugiau gyventojų, smulkiųjų verslų, ūkininkų ir savivaldybių jungiasi į atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas. Europos Komisija yra iškėlusi tikslą, kad kiekvienoje savivaldybėje, kurioje yra bent 10 000 gyventojų, būtų nors viena atsinaujinančių išteklių energijos bendrija.

Skaičiuojama, kad ES pilnai veikiančių jau yra apie 4 000. Energijos bendrijos suteikia pigesnę žaliąją elektros energiją, galimybę ja dalytis, spartesnį vietos ekonomikos vystymąsi, suburia bendruomenes. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Austrija yra viena tų Europos šalių, kurios teisės aktuose aiškiai ir išsamiai aprašytas bendrijų veikimas, įskaitant dalijimąsi elektros energija. Siekiant, kad gyventojams būtų paprasčiau steigti energijos bendrijas, šios šalies vyriausybė įsteigė Austrijos energijos bendrijų koordinavimo centrą. Per kelerius metus susikūrė daugiau nei 500 energijos bendrijų, dalis jų turi po kelis tūkstančius narių ir valdo didžiules saulės elektrines.

Dabar didžiausia Austrijos saulės elektrinė yra statoma Nickelsdorfo miesto apylinkėse, jos galia sieks 112 MW. Prie jos taip pat bus jungiamos ir vėjo jėgainės.

Esminis šio projekto principas – kiekvienas norintis Austrijos namų ūkis gali tapti bendrijos nariu, be pradinių investicijų į elektrinės statybas. Šios saulės elektrinės paskirtis yra dvejopa, užimamas plotas bus išnaudojamas ir žemės ūkiui vykdyti bei biologinei įvairovei puoselėti – tarp modulių bus ganomos avys ir užsėtos pievos, taip sukuriant naujas buveines vabzdžiams ir paukščiams.

VšĮ „Žiedinė ekonomika“ teigimu, Lietuvoje šiuo metu yra mažiau nei 10 organizacijų, turinčių energijos bendrijos statusą, tačiau veikiančios – nei vienos. Siekiant pagerinti sąlygas jų steigimui, Seimo svarstymui yra užregistruotos Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisos, kuriomis būtų supaprastinamas energijos bendrijų statuso suteikimas.

Parengta: pagal VšĮ „Žiedinė ekonomika“ inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos