


Roma. Italijos technologijų instituto mokslininkai skelbia, jog augalai gali būti naudojami kaip žalieji energijos šaltiniai. Jie sukūrė natūralių ir dirbtinių lapų hibridinį oleandrą, kuris generuoja elektrą iš vėjo.
Tvarūs energijos šaltiniai, kurie būtų nekenksmingi aplinkai ir jos neterštų, yra vienas iš pagrindinių ateities iššūkių pasaulyje. Dar 2012 m. tarptautinė robotų sistemų inžinierių ir biologų komanda, kuriai vadovauja Barbara Macolai (Mazzolai), pristatė pirmąjį augalą – robotą. Vėliau mokslininkai pastebėjo, jog lapai gali generuoti elektros energiją, jei juos judina vėjas
Kai kurios specifinės struktūros paverčia mechaninę jėgą, kuri veikia paviršių, į elektros energiją. Kitaip tariant, lapas gali surinkti elektros krūvį ant savo paviršiaus dėl proceso, vadinamo kontaktine elektrifikacija. Impulsai perduodami į vidinius augalo audinius, kuriais generuojama elektros energija sklinda lyg kabeliais. Taigi, prijungus „kištuką“ prie stiebo, galima surinkti pasigaminusią energiją ir naudoti elektriniams prietaisams.
Mokslininkai nustatė, jog kiekvieną kartą palietus lapą, sukuriama daugiau kaip 150 voltų energija ir to užteka, norint apšviesti 100 LED lempučių.
Mokslo žurnale „Advanced Functional Materials“ paskelbtame straipsnyje tyrėjai pirmą kartą apibūdino, kaip šį efektą būtų galima panaudoti praktiškai. Italijos technologijų instituto inovatoriai sujungė paprastąjį oleandrą (Nerium oleandre) su išmaniosiomis sistemomis ir sukonstravo hibridinį augalą, kurio dirbtiniai lapai liečiasi su natūraliais. Kai vėjas juos judina, gaminasi elektros energija. Pasak išradėjų, tokiu būdu galima „įdarbinti“ visą medį ar net miško lapiją.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Saulės elektrinėms – 50 mln. eurų parama
2025-02-25 -
Po energetikos pokyčių atsilaisvinusia žeme galės naudotis ir ūkininkai
2025-02-24 -
Lietuvos atsinaujinančių degalų ir biometano gamintojai susibūrė į asociaciją
2025-02-12
Skaitomiausios naujienos
-
Kitą savaitę ūkininkams pradės mokėti paramą už ūkinius gyvūnus
2025-02-26 -
Mėsinių galvijų augintojai pasitraukė iš Žemės ūkio rūmų
2025-02-26 -
Silpni pasėliai po žiemos: ką daryti?
2025-03-05
(0)