Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
BŽŪP
Europarlamentarai siekia geriau apsaugoti bites nuo pesticidų

Briuselis. ES turi veiksmingiau mažinti pesticidų naudojimą ir daugiau investuoti į tyrimus, kad būtų apsaugotos bitės ir kiti vabzdžiai apdulkintojai, įsitikinęs Europos Parlamentas (EP).

Trečiadienį jis pritarė rezoliucijai, kurioje kritikuojama pernai birželį Europos Komisijos (EK) pristatyta iniciatyva dėl vabzdžių apdulkintojų apsaugos, nes ji nepakankamai apsaugo bites ir kitus augalus apdulkinančius vabzdžius nuo žemės paskirties pasikeitimo, buveinių praradimo, intensyvaus ūkininkavimo, klimato kaitos bei invazinių rūšių plitimo.

Europarlamentarai siūlo sugriežtinti tvaraus pesticidų naudojimo direktyvą bei skirti daugiau dėmesio pesticidų naudojimo mažinimui vertinant ES valstybių pažangą. Jie taip pat siekia, kad pesticidų mažinimas taptų esmine būsimos bendros ES žemės ūkio politikos dalimi. Kartu EP siūlo skirti daugiau lėšų bičių populiacijos mažėjimo priežasčių tyrimams, taip pat sukurti bičių kolonijų stebėjimo mechanizmus, kurie leistų įvertinti įgyvendinamų priemonių sėkmę.

Bioversija 23 04 27

2018 m. balandį ES visiškai uždraudė lauke naudoti imidaklopridą, klotianidiną ir tiametoksamą – neonikotinoidines veikliąsias medžiagas. Tiesa, kai kurios ES valstybės paskelbė apie laikinąsias išimtis, leidžiančias naudoti šias medžiagas. EP ragina išplėsti šį draudimą visiems neonikotinoidų pagrindu pagamintiems pesticidams.

Europos Komisijos duomenimis, vien tik ES apytiksliai 84 proc. pasėlių rūšių ir 78 proc. laukinių gėlių rūšių bent iš dalies priklauso nuo gyvūnų apdulkinimo. Tai sukuria iki 15 mlrd. eurų vertės žemės ūkio produkcijos per metus.

Lietuvoje išrinkto EP nario Liudo Mažylio (Europos liaudies partija) nuomone, padariniai gali būti pašalinti tik pašalinus priežastis. „Viskas, ką mes darome siekdami užkirsti kelią biologinės įvairovės nykimui, turi būti pagrįsti mokslu ir ambicingais, tačiau įgyvendinamais tikslais. Kad būtų išvengta apdulkintojų mažėjimo, 2013 m. EMST bičių gairės turėtų būti visiškai patvirtintos kaip įmanoma greičiau. Reglamentas Nr. 1107/2011 dėl augalų apsaugos produktų pateikimo į rinką turėtų būti iš dalies pakeistas atsižvelgiant į lėtinį toksiškumą ne tik bitėms, bet ir kitiems apdulkintojams. Svarbus Europos Komisijos ir valstybių narių tikslas turėtų būti poveikio įvertinimo ir standartizuoto laukinių apdulkintojų stebėjimo taikymas.“

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos