Vilnius. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) skelbia pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų teritorijų, kurioms taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos, naują žemėlapių pakeitimų projektą.
Tarnyba pabrėžia, kad šiuo metu viešinamas tik įsakymo pakeitimas, kuris bus patvirtintas ne anksčiau kaip 20 darbo dienų nuo paskelbimo.
Teigiama, kad žemėlapiai keičiami VSTT iniciatyva, nes atsirado pagrįstų aplinkybių, taip pat gavus suinteresuotų asmenų pranešimus, pavyzdžiui, kad natūralios pievos ir ganyklos yra sunykusios arba teritorijos klaidingai nustatytos. Dalis planuojamų pakeitimų pagrįsti teritorijų patikrų vietoje, kurias 2024 m. vegetacijos sezonu vykdė VSTT ir saugomų teritorijų direkcijų specialistai, rezultatais.
Žemėlapiai ir jų pakeitimai viešinami svetainėse https://biomon.lt/szns (sklypą galite surasti paieškos laukelyje įvedus sklypo unikalų numerį; pakeitimai pavaizduoti kaip atitinkamais sutartiniais ženklais pažymėti plotai) bei www.geoportal.lt/map (duomenų rinkinyje Natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų teritorijos, kuriose nustatomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos).
Pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų žemėlapiai buvo parengti ir patvirtinti 2023 metų pabaigoje. Juos patvirtinus, buvo pradėta kaupti informacija šių žemėlapių tikslinimui.
Žemės sklypų, kuriuose keičiami, panaikinami arba naujai nustatomi pelkių ir šaltinynų ar natūralių pievų ir ganyklų plotai, savininkai ir naudotojai bus informuojami registruotais laiškais arba siunčiant elektroninius pranešimus.
Informacija apie patvirtintus žemėlapių pakeitimai bus perduota Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui.
VSTT akcentuoja, kad šių žemėlapių tikslinimas neturi galutinio termino, tai yra nuolatinis procesas, vykstantis atsižvelgiant į kintančias gamtines aplinkybes, teritorijų teisinį reglamentavimą. Tad sklypų savininkai ir toliau galės teiki prašymus šiuos žemėlapius tikslinti.
Tarnyba primena, kad žemės savininkai, patiriantys nuostolių dėl specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymo, turi teisę gauti vienkartines ar periodines kompensacijas teisės aktų numatyta tvarka.
Natūralias pievas ir ganyklas draudžiama suarti, sausinti arba kitaip keisti jų žolynų būklę ir sudėtį, užsodinti želdiniais ar įveisti mišką. Jose nedraudžiama ir rekomenduojama reguliariai šienauti, ganyti, šalinti, retinti sumedėjusią augaliją. Vis dėlto būtina išsaugoti gamtos paveldo objektus, saugotinus želdinius ir kraštovaizdžio elementus.
Taip pat svarbu išsaugoti pusiau atviras Europos Bendrijos svarbos buveines – miškapieves ir medžiais apaugusias ganyklas.
Natūralių pievų ir ganyklų nedraudžiama aptverti. Ganant gyvulius ir šienaujant reikia vadovautis ekstensyvaus daugiamečių pievų tvarkymo reikalavimais.
Pelkėse ir šaltinynuose neleidžiama sausinti teritorijos, keisti šaltinynų, jų grupių hidrologinį režimą, ardyti pelkių ir apypelkių augalinę dangą, išskyrus atvejus, kai atlikus poveikio aplinkai vertinimą priimamas sprendimas pritarti planuojamai ūkinei veiklai.
Pelkių ir šaltinynų negalima paversti ariama žeme, miško naudmenomis, užsodinti želdiniais. Taip pat negalima jų paversti paviršiniais vandens telkiniais, bet leidžiama sklype įrengti vieną, ne didesnį kaip 0,1 ha ploto dirbtinį nepratekamą paviršinį vandens telkinį.
Tokiose teritorijose galima šienauti, šalinti ar retinti medžių grupes ir krūmus, jei nesuardoma pelkių ir apypelkių augalinė danga, taip pat, kai atlikus poveikio aplinkai vertinimą priimamas sprendimas pritarti planuojamai ūkinei veiklai. Šalinant sumedėjusią augaliją būtina išsaugoti gamtos paveldo objektus ir saugotinus želdinius.
Tiek natūraliose pievose ir ganyklose, tiek pelkėse ir šaltinynuose galima deklaruoti žemės ūkio veiklą, atitinkančią specialiąsias žemės naudojimo sąlygas, ir gauti atitinkamas išmokas. Be to, tinkamuose plotuose gali būti ūkininkaujama laikantis ekologinių sistemų reikalavimų.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Vėlyvą rudenį galima genėti vaismedžius ir būtina juos paruošti žiemai
2024-11-08 -
Seimas leido įpėdiniui paveldėti medžioklės leidimą
2024-11-07 -
Mažėja administracinė našta mėšlu laukus tręšiantiems ūkininkams
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)