Kaunas. Senosios sodo, daržo ir dekoratyvinių augalų veislės yra gamtinis ir kultūrinis paveldas, o jas auginančius objektus pritaikius turistams, rinkai galima pasiūlyti naujų kelionių krypčių ir idėjų.
Siekiant išsaugoti išlikusias autentiškas sodo, daržo ir dekoratyvinių augalų kolekcijas bei stengiantis kelti gamtinio ir kultūrinio paveldo objektų patrauklumą ir prieinamumą turistams, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės institutas kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija (LKTA) įgyvendino projektą „Senųjų sodo, daržo ir dekoratyvinių augalų atgimimas: Paveldo sodų turas“.
Sodininkystės ekspertai iš Lietuvos ir Latvijos padėjo atpažinti išlikusių senųjų veislių augalus ir kartu su turizmo ekspertais išrinko 53 lankomus objektus, kuriuose dar yra tradicinių veislių pavyzdžių.
Lietuvoje identifikuotos 25 istorinių sodo, daržo ir dekoratyvinių augalų auginimo vietos (muziejuose, dvaruose, etnografiniuose kaimuose ir pan.) bei augintojai, puoselėjantys senąsias veisles. LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas padėjo jiems nustatyti veislių tapatybę, suteikė auginimo ir priežiūros technologinių patarimų, pasidalino tradicinių veislių augalų pavyzdžiais.
Sodininkystės ir daržininkystės institutas mūsų šalyje bei Latvijos sodininkystės institutas irgi papildė savo sodų kolekcijas, pasodino senųjų augalų darželius, kurie naudojami edukacijai ir mokslui. Projekte dalyvavusi prof. T. Ivanausko „Obelynės“ sodyba (Kaunas) padedant mokslininkams sutvarkė savo paveldo sodų kolekciją. Pasodintas istorinis sodas Rundalės dvaro muziejuje.
Lietuvos ir Latvijos kaimo turizmo asociacijos buvo atsakingos už naujo turizmo produkto – „Paveldo sodų“ sukūrimą, rinkodarą ir pristatymą rinkai. Projekto metu buvo išleisti įvairūs leidiniai, kuriais jau naudojasi ne tik paveldo sodų savininkai, bet ir sodininkystės entuziastai, kelionių organizatoriai bei savarankiški keliautojai Lietuvoje ir Latvijoje.
Be to, išleista receptų knyga „Senieji latvių ir lietuvių receptai šiuolaikiškai“. Kadangi projektas apima ne tik senųjų veislių populiarinimą, bet ir užaugintų produktų perdirbimą, mėgstantiems šeimininkauti virtuvėje siūloma atrasti naujus skonius ir gaminimo būdus.
Parengti 7 maršrutai keliautojams, supažindinantys su projekto eigoje išrinktais vertingais objektais. Tiems, kurie mėgsta savo keliones planuoti patys, išleistas žemėlapis „Paveldo sodai“.
„Šis projektas ir jo idėja buvo pristatyta įvairiausių parodų Lietuvoje, Vokietijoje ir Latvijoje metu. Parodose Lietuvos ir Latvijos kaimo turizmo asociacijos dalijo išleistus leidinius, konsultavo žmones apie paveldo sodų puoselėjimą bei kvietė aplankyti atvirus turistams paveldo sodų objektus ir įdomiai praleisti laisvalaikį.
Didelis susidomėjimas projekto rezultatais džiugina projekto partnerius, kelionių agentūros jau pradeda įtraukti mūsų siūlomus objektus į savo maršrutus, o mes raginame keliauti po Lietuvą ir jos regionus, kol dar turime ką pamatyti, atrasti ar paragauti“, – kviečia LKTA prezidentas Linas Žabaliūnas.
LKTA ir MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Plečiamas saugomų teritorijų tinklas
2024-11-21 -
Pasodintas pirmas eksperimentinis agromiškininkystės laukas
2024-11-15 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)