Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Aplinka, miškai
Seimas leido fermas statyti arti gyvenamųjų namų

Vilnius. Sanitarinių apsaugos zonų nereikės pastatams, kuriuose laikoma iki 2,5-3 tūkst. kiaulių arba 25-30 tūkst. vištų. Sveikatos apsaugos ministras žadėjo nagrinėti kiekvieną gyventojų skundą dėl kvapų.

Seimas ketvirtadienį priėmė atitinkamas Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo pataisas: už balsavo 69 Seimo nariai, prieš - 17, o susilaikė 15 parlamentarų.

Seimo Kaimo reikalų komiteto vadovas Saulius Bucevičius siūlė sanitarinių zonų nustatymą pavesti Vyriausybei: „Nustatyti, kokia ferma turėtų būti, kiek sąlyginių galvijų... Lomžoje vidutinis ūkis yra 182 karvės, normalaus dydžio, kuris yra pats produktyviausias. Mes kalbame tik apie 300 sąlyginių galvijų. Manau, kad mes dar galėjome mažinti šį skaičių".

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis informavo, kad žmonių skundų dėl kvapų iš fermų yra „labai daug“. „Kvapų laboratoriją Lietuvoje jau greitai turėsime. Patikėkite, pažadu, kad jokios sanitarinės, jokios higieninės normos nebus sumažintos mūsų ministerijoje, ir išties tie standartai, kurie dabar yra Europos Sąjungoje įvesti, jų mes tikrai preciziškai laikysimės, kiekvieną skundą tiriame ir tirsime", - žadėjo ministras.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovas Algimantas Salamakinas parlamentarams siūlė anksčiau Seimo priimtą nuostatą keisti, bet parlamentarai nesutiko. Seimas praėjusią savaitę per svarstymą pritarė Aplinkos apsaugos komiteto nario Dariaus Ulicko siūlymui, numatančiam, kad sanitarinių apsaugos zonų nereikės kiaulidėms ir vištidėms, kuriuose būtų laikoma iki 300 sutartinių gyvulių ir aplink kuriuos yra arba nėra srutų duobių.

A. Salamakinas aiškino, kad nepakeitus tvarkos, fermas ateityje būtų galima statyti 6 metrus nuo gyvenamojo pastato. „Jeigu mes paliekame tai, kas dabar yra (...), Vyriausybė neturės galimybės reguliuoti, kiek vis dėlto ta kiaulidė, karvidė ar vištidė bus nuo gyvenamojo pastato. Išties technologijos tobulėja, bet ten, kur yra kiaulidės, vis tiek dar Lietuva nepriėjo iki tų tobulų sąlygų ir vis tiek gyventojai labai daug rašo skundų, kad ir smarvė, ir visa kita veikia", - sakė komiteto vadovas.

Darbietis-leiborisras Jonas Kondrotas prognozavo, kad pataisos paskatins kaimo plėtrą ir pagausės ūkininkų: „1990 metais galvijų buvo apie 3 mln., kiaulių buvo apie 3 mln., (...)  mes tobulindami įstatymus taip nutobulinome, kad atpratinome žmones nuo darbo, niekas kaime nebelaiko galvijų".

„Be apsaugos zonų kiaulidės - nesąmonė“, - tvirtino "žaliasis" Linas Balsys ir visiems parlamentarams, kurie balsavote už tai, kad kiaulių ir kitų galvijų fermos neturėtų sanitarinių apsaugos zonų, palinkėjo, kad prie jų namų kuo greičiau atsirastų po fermą.

Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas prognozavo, kad nepatenkinti tokia tvarka gyventojai „apipils mus skundais“: "Praeitą kadenciją man dirbant Sveikatos reikalų komiteto pirmininku, komitetas bene daugiausia gaudavo skundų iš žmonių, gyventojų, bendruomenių dėl to, kad netoliese, jau ir per tą sanitarinę zoną įsikūrusios fermos kenkia visuomenei, kenkia aplinkai. Dėl kvapų žmonės negali gyventi". Jis žadėjo kreiptis į prezidentę, kad ši vetuotų Seimo priimtas pataisas.

Konservatorius buvęs žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius tvirtino, kad po pataisų priėmimo, „prasidės tikras vidutinio sluoksnio kūrimas kaime“. „Visos fermos turi būti statomos tokios, kad atitiktų visus sanitarinius reikalavimus“, - sakė jis ir siūlė griežtinti fermų priežiūrą.

A. Matulas atšovė, kad „tų idealių technologijų dar greitai nebus“: O kada jos atsiras, mes ir pataisysime įstatymą. Bet dabar tokių technologijų Lietuvoje nėra, kad žmogui nekenktų, jeigu už jo tvoros bus kelių tūkstančių vištų pulkas arba 300 gyvulių".

Pasak K. Starkevičiaus, norint žmogui pasiekti tokį auginamų kiaulių ar vištų kiekį, ūkininkaujant reikia maždaug 20 metų: „Mes daug kalbame, kad reikia stiprinti vidutinį sluoksnį (ūkininkų - BNS), kad jį stipriname, bet mažai darome“.

Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo pakeitimais nustatyta sanitarinių apsaugos zonų tvirtinimo tvarką, nes iki dabar naudojamasi sovietiniais metais nustatytomis normomis.

BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos