Marijampolė. Marijampolėje gyvenantis Renaldas Žilinskas retą arboristo profesiją įgijo prieš trejus metus. Medžių priežiūros praktikas dirba visoje Lietuvoje ir yra vienas iš nedaugelio šio reto amato žinovų. Tokius specialistus mūsų šalyje kol kas galima suskaičiuoti ant pirštų. Mat supratimas apie jų reikalingumą dar neįsišaknijęs.
Pernai Renaldas Žilinskas grįžo iš Čekijos, kur kartu su tenykščiais kolegomis tvarkė šios šalies medžius. Vyriškis liko sužavėtas čekų rūpesčiu ir požiūriu į savo šalies „žaliuosius plaučius".
R. Žilinskas pora mėnesių dirbo Jeseniko mieste. Į Čekiją arboristas išvyko tenykščių kolegų kvietimu, nes šiems pritrūko darbo rankų. Mat neseniai šalyje imta tvarkyti visos teritorijos medžius, finansuojant ES fondams. Ir nors Čekija garsėja savo arboristais, visgi šis didelis darbas pareikalavo nemažai laiko ir jėgų. Projektui einant į pabaigą čekai suprato, kad vieni nespės jo įvykdyti, tad sumanė pasikviesti kolegas iš kitų šalių, tuos, kurie yra tikri savo srities specialistai ir turi visoje Europoje galiojančius sertifikatus.
Arboristas Renaldas Žilinskas Čekijoje grožėjosi ne tik iš aukštai atsiveriančiais kalnų vaizdais, bet ir gražiais, tinkamai prižiūrimais medžiais
Arboristo (lot. arbor – medis) pavadinimas Lietuvoje dar tik pradeda prigyti ir net nėra tokio lietuviško žodžio atitikmens. Bendriniuose žodynuose arboristika į lietuvių kalbą dažnai verčiami kaip „miškininkystė". Tačiau arboristai nėra miškuose dirbantys miškininkai, medžių genėtojai ar „chirurgai". Tai labiau gamtos, meno ir inžinerijos mokslų žinovai, ekologai, aktualią šiuolaikinę teorinę ir praktinę parengtį turintys specialistai, siekiantys įvairiomis priemonėmis išsaugoti sveikus medžius ir jų augavietes kraštovaizdžio kontekste.
„Trumpai tariant, arboristai - tai medžio ekosistemos globos praktikai. Ir čekai tai seniai suprato. Arboristai pas juos gerbiami, juos kviečiamasi planuojant naujus želdinius ir prižiūrint jau esamus.
Nors Čekijos medžių būklė ir taip gana gera, tenykštė valdžia sumanė padaryti visos šalies miestų medžių inventorizaciją ir sutvarkyti juos, kad šie nekeltų pavojaus žmonėms ir ilgai džiugintų akį. Iniciatyvos paraiškoms teikti ėmėsi šalies savivaldybės. Buvo skelbiami konkursai, atrenkami geriausi specialistai", - pasakojo R. Žilinskas.
„Man buvo ypač malonu dirbti ne tik dėl to, kad iš aukštai atsiveria ypač gražūs kalnų vaizdai, bet ir dėl to, kad šioje šalyje vertinama pati profesija. Čekijoje jau seniai nepamatysi miestuose prie medžių stovinčių bokštelių su nemokšiškai augalus geninčiais komunalinių paslaugų specialistais. Sumedėjusiems augalas čia skiriamas didžiulis dėmesys. Čekams nereikia aiškinti, kad medžiai - ilgiausiai gyvenantys organizmai ir yra ypatingai svarbūs gamtinėje sistemoje", - dalijosi įspūdžiais marijampolietis.
Pasak R. Žilinsko, miestų želdinių sveikatingumas priklauso nuo jų rūšinės sudėties. Čekijos arboristai yra laimėję konkursus parkų priežiūrai ir konsultuoja kaip tinkamai pasirinkti medelių rūšį ir juos sodinti tam tikrose erdvėse. Ir tai matyti. Dairydamasi į medžius R. Žilinskas nepamatė nė vieno medžio su nupjauta viršūne, ar kitaip sužaloto augalo. Nors ten daug senų medžių, jie atrodo labai gražiai ir ilgai dar valys miestų orą.
„Dauguma medžių, augančių Lietuvos miestų ir miestelių centrinėse dalyse, prie gatvių, buvo sodinti prieš gerą pusšimtį metų. Sodybose pasodinti medeliai bėgant metams užauga labai dideli ir kelia grėsmę gyvenamiesiems namams bei ūkiniams pastatams. Sodinant juos niekas nepagalvojo, kad kažkada praūšiantis škvalas gali padaryti tiek žalos ir atnešti nelaimę. Beveik visuose parkuose ir soduose medžiai buvo sodinami per tankiai, tad arboristams darbo ir mūsų šalyje - į valias, tačiau dar nėra supratimo, jog tai daryti verta. Mes galime padėti išvengti skaudžių škvalo padarinių, tinkamai išgenėję lają ar specialiais lynais surišę šakas. Ir tai galima daryti ne tik pavasarį ar rudenį. Medžius galima genėti ištisus metus, išskyrus dvi savaites, kai jie skleidžia lapus, ir dvi savaites, kai juos meta", - aiškino R. Žilinskas.
Specialisto teigimu, arboristus jau pradėjo vertinti paprasti žmonės. Jie kviečiasi sutvarkyti savo sodus, medžius prie namų, konsultuojasi medžių sodinimo klausimais. Dažniausiai tie, kurie rūpinasi savo augalais, ir patys visai neblogai juos prižiūri. Tereikia keleto korekcijų ir medis gyvuoja, ilgai džiugina vaisiais ar raminančiu pavėsiu. Tačiau to, kuris augalą laiko savaime suprantamu dalyku, juo rūpintis nepriversi. Tada reikėtų priminti, kad neprižiūrimas medis ne tik tiesiog ošia ir nemokamai valo orą, tačiau gali kelti ir grėsmę.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Plečiamas saugomų teritorijų tinklas
2024-11-21 -
Pasodintas pirmas eksperimentinis agromiškininkystės laukas
2024-11-15 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)