Pražiūrėta ryžių auginimo tarša
2019-05-28
pixabay.com nuotr.

Londonas. Auginant ryžius į atmosferą išmetama bene dvigubai daugiau šiltnamio dujų, nei manyta iki šiol. Skirtumas, kuris dabar išaiškėjo, prilygsta šilumai, kurią per trumpą laiką sukuria 1200 anglimi kūrenamų elektrinių, rašo „The Independent“.

Organizacijos „Environment Defence Fund“ skaičiavimais, ryžių auginimas sudaro 2,5 proc. visų žmogaus veiklos išmetamų šiltnamio dujų. Seniai žinoma, kad užliejamų laukų dirvoje gyvenančios bakterijos išskiria daug metano. Tačiau jos taip pat gamina ir azoto oksidą, kuris ilguoju laikotarpiu šilumą atmosferoje išlaiko dar efektyviau nei metanas.

Keletas tarptautinių organizacijų yra raginusios ryžių laukus užlieti pakaitomis, nes taip į aplinką patenka mažiau metano dujų, tačiau ši praktika turi didelių trūkumų.

RVAC 21 09 30

Eksperimentai pietinės Indijos ūkiuose rodo, kad pakaitinis užliejimas sukuria iki 45 kartų daugiau azoto oksido, palyginti su nuolat užlietais laukais. Tai siejama su tuo, kad aplinkos sąlygų svyravimai sukelia mikroorganizmų aktyvumo bangas.

„Dabar žinome, kad azoto oksido emisija auginant ryžius gali turėti didelį poveikį aplinkai, – sako tyrimo bendraautoris Ričis Ahuja. – Taip pat žinome, kaip spręsti šią problemą. Pagrindinės ryžių augintojos daug investuoja į žemės ūkį ir galėtų turėti naudos iš strategijų, kurios leidžia ne tik taupyti vandenį ir didinti derlius, bet ir mažiau teršti klimatą.“

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai