Rokiškio r. Ilzenbergo dvaro ūkio ganykloje pasodintas pirmas eksperimentinis agromiškininkystės laukas, skelbia Žaliosios politikos institutas.
Ekologiniame Ilzenbergo ūkyje agromiškininkystės sprendimai pritaikyti praktiškai, kad būtų galima ištirti jų naudą ir poveikį realioje aplinkoje, suskaičiuoti, ar išauga ūkininkavimo pelnas, jei taip, tai kiek.
Prieš atliekant sodinimo darbus ūkyje lankytasi keliskart, atlikti esamos biologinės įvairovės, dirvožemio sandaros, hidrologijos ir kiti tyrimai.
Ilzenbergo dvaro ūkio žemės ūkio veiklų koordinatorius Martynas Laukevičius sako, kad dvaras yra susitelkęs į ilgalaikius tvarius sprendimus, tad agromiškininkystės idėja ir principas juos atitiko.
„Mums įdomu dalyvauti šiame eksperimente, suprasti ir atrasti jo kuriamas naudas, vertes ir sinergijas. Jaučiame, kad agromiškininkystė turi potencialo, tačiau reikia rasti ir gerą balansą, harmoniją susijungiant agromiškininkystei ir tradiciniam ekologiniam ūkiui.
Rokiškio kraštas (kuriame įsikūręs ūkis – red. past.) turi mažiau derlingų žemių ir sudėtingesnių reljefų. Turime daug įvairių žemės ūkio plotų skirtingose lokacijose, todėl galime gana efektyviai parinkti laukus ar jų dalis priskirtinas agromiškininkystei, kad vertė ir nauda būtų didesnė“, – sakė Ilzenbergo dvaro atstovas.
Ūkyje vien per pirmąjį sodinimą pasodinta 350 jaunų ąžuolų ir 350 juodalksnių, kurie užima 0,57 ha teritoriją 30 ha sklype.
„Mūsų pirmojo etapo tikslas – efektyvesnė, harmoniškesnė, gražesnė ganykla. Turime nemažą ganyklą, kurioje ganosi ekologiškų pieninių karvių banda, jos reljefas nelygus, tai paežerių teritorija, su vingiuojančiu perimetru.
Ganykloje susidaro savotiškų griovelių-upelių, tad vieno iš tų griovelių pakraštyje pasodinome medžių eiles. Tai padės stabilizuoti ir sutvirtinti griovių pakraščius bei šlaitus, suskirstys ganyklą į atskiras zonas, padės absorbuoti perteklinį vandens kiekį, vėliau tai bus pavėsis besiganantiems galvijams, prieglobstis laukiniams paukščiams ir gyvūnams, be to, pagražins kraštovaizdį“ – kalbėjo M. Laukevičius.
Tai – tik pirmasis agromiškininkystės laukas Ilzenbergo dvare. Ją planuojama taikyti ir kituose laukuose bei plotuose.
Agromiškinkystės projektą įgyvendina Žaliosios politikos institutas ir Vilniaus universitetas.
Daugiau apie agromiškininkystę skaitykite čia.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Vyriausybė leido išplėsti Panemunių regioninio parko ribas
2024-12-05 -
Keičiama infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarka
2024-11-28 -
Plečiamas saugomų teritorijų tinklas
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)