Kvala Lumpūras. Malaizija pareiškė, kad į ES planą apriboti palmių aliejaus naudojimą gali atsakyti sprendimu pirkti naujus karinius lėktuvus iš Kinijos ir Rusijos, o ne iš Europos ginklų bendrovių.
Pietryčių Azijos šalis yra antra pagal apimtis palmių aliejaus gamintoja po kaimyninės Indonezijos. Ji neseniai pagrasino užginčyti planą Pasaulio prekybos organizacijos šalyse palaipsniui nutraukti palmių aliejaus naudojimą biokurui.
Tiek Malaizija, tiek Indonezija yra įtemptuose santykiuose su ES teisės aktų leidėjais dėl palmių aliejaus gamybos, nes ji paskatino miškų naikinimą ir laukinių gyvūnų, ypač orangutanų, tigrų, dramblių, nykimą Sumatros ir Borneo salose.
Malaizijos ministras pirmininkas Mhariras Mohamedas (Mahathir Mohamad) pareiškė, kad jo šalis gali ieškoti galimybių savo oro pajėgų flotilę atnaujinti Rusijos „Mig-29“ naikintuvais, atsisakant pirkti Prancūzijos gaminamus „Rafale“ lėktuvus arba keturių ES šalių gaminamus „Eurofighter Typhoon“. Apie tai pranešė Malaizijos oficiali naujienų agentūra Bernama. Anot M. Mohamedo, šalis gali pirkti lėktuvus iš Kinijos ar bet kurios kitos šalies.
Tačiau premjeras pabrėžė, kad šalies neskelbia karą ES, nes jo šaliai reikalingos prekės iš šio bloko, kurių daugelis narių yra tarp Malaizijos pagrindinių prekybos partnerių.
ES planai apriboti palmių aliejaus naudojimą suduotų didelį smūgį Malaizijos ir Indonezijos palmių augintojams. Vien Malaizijoje palmes aliejui augina 650 tūkst. smulkių ūkininkų. Palmių aliejus išgaunamas iš sultingų aliejinių palmių vaisių.
Palmių aliejus naudojamas daugybės produktų gamybos – nuo muilo iki šokolado.
Prancūzijos įstatymų leidėjai jau nutarė nuo kitų metų palmių aliejų pašalinti iš šalies biokuro gamybos schemos.
Ne visiems žinoma, kad palmių plantacijos plečiamos deginant didžiulius atogrąžų miškus, nes palmėms augti reikia daug erdvės. Kai Sumatros saloje pradedami deginti miškai, dūmai pasiekia Malaiziją ir didžioji dalis šalies dangaus kelias savaites būna užtemdyta šiais dūmais. Šio aliejaus pigumą Azijoje lemia pigi darbo jėga.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Plečiamas saugomų teritorijų tinklas
2024-11-21 -
Pasodintas pirmas eksperimentinis agromiškininkystės laukas
2024-11-15 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)