Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Aplinka, miškai
Malaizija pagrasino ES dėl palmių aliejaus boikotavimo

Kvala Lumpūras. Malaizija pareiškė, kad į ES planą apriboti palmių aliejaus naudojimą gali atsakyti sprendimu pirkti naujus karinius lėktuvus iš Kinijos ir Rusijos, o ne iš Europos ginklų bendrovių.

Pietryčių Azijos šalis yra antra pagal apimtis palmių aliejaus gamintoja po kaimyninės Indonezijos. Ji neseniai pagrasino užginčyti planą Pasaulio prekybos organizacijos šalyse palaipsniui nutraukti palmių aliejaus naudojimą biokurui.

Tiek Malaizija, tiek Indonezija yra įtemptuose santykiuose su ES teisės aktų leidėjais dėl palmių aliejaus gamybos, nes ji paskatino miškų naikinimą ir laukinių gyvūnų, ypač orangutanų, tigrų, dramblių, nykimą Sumatros ir Borneo salose.

Bioversija 23 04 27

Malaizijos ministras pirmininkas Mhariras Mohamedas (Mahathir Mohamad) pareiškė, kad jo šalis gali ieškoti galimybių savo oro pajėgų flotilę atnaujinti Rusijos „Mig-29“ naikintuvais, atsisakant pirkti Prancūzijos gaminamus „Rafale“ lėktuvus arba keturių ES šalių gaminamus „Eurofighter Typhoon“. Apie tai pranešė Malaizijos oficiali naujienų agentūra Bernama. Anot M. Mohamedo, šalis gali pirkti lėktuvus iš Kinijos ar bet kurios kitos šalies.

Tačiau premjeras pabrėžė, kad šalies neskelbia karą ES, nes jo šaliai reikalingos prekės iš šio bloko, kurių daugelis narių yra tarp Malaizijos pagrindinių prekybos partnerių.

ES planai apriboti palmių aliejaus naudojimą suduotų didelį smūgį Malaizijos ir Indonezijos  palmių augintojams. Vien Malaizijoje palmes aliejui augina 650 tūkst. smulkių ūkininkų. Palmių aliejus išgaunamas iš sultingų aliejinių palmių vaisių.  

Palmių aliejus naudojamas daugybės produktų gamybos – nuo muilo iki šokolado.

Prancūzijos įstatymų leidėjai jau nutarė nuo kitų metų palmių aliejų pašalinti iš šalies biokuro gamybos schemos.

Ne visiems žinoma, kad palmių plantacijos plečiamos deginant didžiulius atogrąžų miškus, nes palmėms augti reikia daug erdvės. Kai Sumatros saloje pradedami deginti miškai, dūmai pasiekia Malaiziją ir didžioji dalis šalies dangaus kelias savaites būna užtemdyta šiais dūmais. Šio aliejaus pigumą Azijoje lemia pigi darbo jėga.

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos