Kaunas, sausio 31 d. Nuo šių metų pradžios įsigaliojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) prekybos gyvulininkystės produkcija ir galvijais apribojimai ūkiams, kurie neturi oficialaus laisvos nuo tuberkuliozės, bruceliozės ir enzootinės leukozės bandos statuso. Pasak Tarnybos direktoriaus pavaduotojo Vidmanto Paulausko, padėtis nėra bloga - programoje šiam statusui gauti dalyvauja didžioji dauguma ūkių, kuriuose laikoma apie 93,3 proc. visų galvijų. VMVT jau pateikė prašymą laisvos nuo ligų šalies statusui gauti.
„Skaičiai keičiasi kasdien, nes vis daugiau ūkių įsijungia į programą laisvos nuo ligų bandos statusui gauti", - padėtį komentuoja V. Paulauskas. Kada Lietuvai bus suteiktas laisvos nio ligų šalies statusas, jis nesiryžo spėlioti: „Jokie terminai nėra nustatyti ir apibrėžti, tačiau tikimės, kad jau šiemet toks statusas bus suteiktas".
VMVT pripažįsta, kad Lietuvoje galvijai sveiki, tačiau neturint tai įrodančių dokumentų, tokio statuso neįmanoma gauti. Jo neturint, ribojama prekyba. Be visų kitų reikalavimų laisvos nuo ligų bandos statusas jau keleri metai privalomas visiems ūkiams, eksportuojantiems galvijus į ES ir trečiąsias šalis.
Gavus laisvos nuo ligų šalies statusą, privalomus tuberkuliozės, bruceliozės ir leukozės tyrimus, reikės atlikti rečiau. Pavyzdžiui, galvijus dėl tuberkuliozės vietoj dviejų tyrimų per metus reikėtų tirti vieną kartą per dvejus metus, o neviršijus 0,1 proc. paplitimo, ir dar rečiau - kas ketverius metus. Taigi, išlaidų būtų gerokai mažiau. Negavus statuso, tyrimų skaičius nesumažėtų.
Valstybė iki šių metų pradžios 100 proc. tyrimų (tuberkulino, priemonių tyrimams atlikti) išlaidų kompensavo. „Deja, sumažinus biudžetą, šiems metas kompensacijų nenumatyta, tačiau darome viską, kad būtų rasta lėšų tyrimams kompensuoti", - tikina VMVT direktoriaus pavaduotojas.
Nauji apribojimai
Ūkininkai, kurių bandoms nėra patvirtintas laisvos nuo minėtų ligų bandos statusas, nuo šių metų pradžios negali parduoti pieno tiesiogiai vartotojui. Taip pat apribojama prekyba galvijais ir šalies viduje. Remiantis naujuoju įsakymu, Lietuvoje negalima parduoti veislinius, maistinius ir (arba) skerstinus jaunesnius kaip 6 sav. amžiaus galvijus, kurių motinoms nėra atlikti tyrimai dėl tuberkuliozės, bruceliozės ir leukozės; vyresnius kaip 6 sav. amžiaus galvijus, kuriems nėra atlikti tuberkuliozės tyrimai ir gauti neigiami tyrimų rezultatai; vyresnius kaip 12 mėn. amžiaus galvijus, kuriems nėra atlikti tuberkuliozės ir bruceliozės tyrimai ir gauti neigiami tyrimų rezultatai, ir vyresnius kaip 24 mėn. amžiaus galvijus, kuriems nėra atlikti visų trijų ligų tyrimai ir gauti neigiami tyrimų rezultatai.
Nuo šių metų liepos 1 d. pieno supirkėjai negalės supirkti pieno iš ūkių, kurie nedalyvauja programoje laisvos nuo ligų bandos statusui gauti ir auginamų karvių sveikatos būklė dėl tuberkuliozės, bruceliozės ir leukozės nėra žinoma. Pagal VMVT direktoriaus įsakymą „Dėl galvijų laikymo vietų priežiūros sistemos ir tiekiamo rinkai žalio pieno saugos ir kokybės", įsigaliojusį šių metų sausio 7 dieną, galvijų laikytojai gali pateikti prašymus dėl dalyvavimo priežiūros sistemoje iki šių metų kovo 31 dienos.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Plečiamas saugomų teritorijų tinklas
2024-11-21 -
Pasodintas pirmas eksperimentinis agromiškininkystės laukas
2024-11-15 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)