Basf 23 01 02 Basf 2023 01 02 m1 +Rovaltra 2023 02 02
Aplinka, miškai
Kraštovaizdžio pokyčiai: ir vėl kaltas žemės ūkis?
Pixabay.com nuotr.

Vilnius. Europos aplinkos agentūros aplinkos būklės ataskaitoje nurodyta, kad dėl pernelyg intensyvi žemės ūkio veikla skatina nykti kraštovaizdžio įvairovę ir yra viena pagrindinių irstančių ekosistemų ir biologinės įvairovės priežasčių.

Aplinkos ministerija (AM) skelbia, kad dėl intensyvaus žemės ūkio taip pat silpnėja ekologinio kompensavimo barjerinės funkcijos, prastėja dirvožemio kokybė, nes dėl žemės arimo kalvotame kraštovaizdyje didėja mechaninė derlingojo dirvožemio sluoksnio erozija, atsiranda išpustymo pavojus, taip pat vandens sukeliama erozija.

Kaip ir daugelyje kitų ES regionų, Lietuvoje plečiasi monokultūromis užsėtų laukų plotai, išariamos pievos. Sovietmečiu ištiesintiems upeliams (pakeista virš 90 proc. natūralių vandentėkmių vagų), pertvarkytiems jų slėniams ir augalijai nesuteikiama galimybė grįžti į natūralesnę būklę, nes melioracijos sistemas siekiama nuolat atnaujinti.

Bioversija 23 01 16

Kaip teigia AM, Lietuvoje sparčiai mažėja daugiamečių pievų plotai: 2015 m. jų deklaruota 668 tūkst. ha, o 2021 m. – tik 601 tūkst. hektarų. Pievos paverčiamos ariamąja žeme.

Suarus natūralias pievas, sunaikinami dešimtmečiais formavęsi ekologiniai ryšiai, nyksta jautrios ir retos rūšys, įsitvirtinusios specializuotose ekologinėse nišose, taip pat prarandamos natūralios laukinių apdulkintojų ir augalų kenkėjų priešų buveinės. 

Anot AM, atkuriant kraštovaizdžio elementus labai svarbus ūkininkų švietimas, kokia ūkinė veikla prisideda prie kraštovaizdžio išsaugojimo, jų gamtosauginio sąmoningumo didinimas.

Tie, kurie pradės taikyti kraštovaizdį gerinančias priemones anksčiau, laimės, nes greičiau susidarys palankios sąlygos ūkininkauti. Be to, gerės žemdirbių ir jų šeimų gyvenamosios aplinkos kokybė, estetinė išvaizda.

Naujuoju Bendrosios žemės ūkio politikos finansiniu laikotarpiu Lietuva ypač skatins atkurti ir išsaugoti kraštovaizdžio elementus. Tam Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane numatytos ekoschemos, kurias pasitelkus ūkininkams bus atlyginta už gamtai draugišką, į aplinkos ir kraštovaizdžio gerinimą orientuotą ūkininkavimą.

Parengta: pagal AM inf.
Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kaip jūsų ūkį paveikė 2022-ųjų infliacija?
Visos apklausos