Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Aplinka, miškai
Diskusijose dėl anglies kaupimo būtina turėti savo nuomonę
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Kaip žemdirbius palies Europos Komisijos siūlymas sertifikuoti anglies dioksido (CO2) absorbentus ir kaip paveiks ūkininkavimo principus?

Teigiama, kad tokiu reglamento siūlymu siekiama sukurti patikimą aukštos kokybės CO2 absorbentų sertifikavimo sistemą, skatinti inovatyvias CO2 šalinimo technologijas ir tvarius (mažo CO2 kiekio) ūkininkavimo sprendimus.

Aplinkos ministerijos Klimato politikos grupės vyresniosios patarėjos Stasilės Znutienės teigimu, CO2 absorbentų sertifikavimas sudarys galimybes vystyti naujas ūkines veiklas, o ūkininkams ir miškininkams sulaukti veiksmingesnio atlygio už darnųjį ūkininkavimą. Kitaip tariant, sistema skatins imtis papildomų veiklų (numatytų BŽŪP priemonėse), leidžiančių absorbuoti daugiau CO2.

Bioversija 2024 08 19 m7

Pradėjus veikti sertifikavimo sistemai, CO2 absorbentų sertifikatai suteiks teisę gauti atlygį už rezultatus iš privačių ar viešųjų šaltinių. Kaip tai galėtų atrodyti praktikoje? S. Znutienė kaip pavyzdį pateikia maisto įmones, kurios galėtų atlyginti ūkininkams už tai, kad jie daugiau CO2 absorbavo dirvožemyje ar užsiėmė kita CO2 emisijas mažinančia veikla, pavyzdžiui, agromiškininkyste. Taip maisto gamybos įmonės galėtų patikimai kompensuoti per gamybos procesą išsiskyrusį CO2.

Atitinkamai ūkininkams ar miško savininkams tai taptų veikla, iš kurios galėtų gauti papildomų pajamų, jeigu įgyvendintų papildomas veiklas.

Taikydami inovatyvius žemdirbystės būdus, ūkininkai kartu prisidėtų prie biologinės įvairovės, taip pat bendrų ES ir valstybių narių tikslų, iki 2050 m. siekiant tapti neutralaus poveikio klimatui žemynu.

Atskiroms absorbavimo veikloms reikės ir atskiro sertifikavimo

Anot S. Znutienės, CO2 absorbentų sertifikavimo sistemos metodikos apims ir CO2 saugojimą ilgalaikiuose produktuose, kuris kitaip vadinamas CO2 užrakinimu, pavyzdžiui, medienos medžiagų naudojimą statybos sektoriuje, miškų absorbcinių savybių, viršijančių nustatytas bazines normas didinimą, CO2 užrakinimą dirvožemyje ir t. t.

CO2 absorbuoti naudinga, tačiau ši veikla susijusi ir su įvairiomis rizikomis, tad negali būti vieno būdo, kuris tiktų visoms veikloms sertifikuoti. Todėl EK ir valstybių narių ekspertams teks parengti atskiras metodikas, atsižvelgiant į veiklų ypatybes.

Tam, kad sertifikavimas būtų skaidrus ir veiksmingas, sistema kuriama ES lygmeniu, tačiau jos priežiūra ir absorbentų kreditų registravimas bus patikėtas valstybėms narėms.

Svarbu aktyviai įsitraukti į diskusijas

Ar ūkininkai jau dabar turėtų susirūpint, sunerimti ar imtis kokių nors žingsnių? Aplinkos ministerijos atstovės S. Znutienės teigimu, svarbiausia – nelikti diskusijų nuošalėje.

„Dabar, kai dar tik pateiktas pirminis ES anglies dioksido absorbentų sertifikavimo reglamento pasiūlymas, ūkininkams ir kitiems suinteresuotiems subjektams svarbu aktyviai  dalyvauti jį svarstant, teikti siūlymus dėl atskirų anglies dioksido absorbentų veiklos rūšių sertifikavimo metodikų, kriterijų apibrėžimo.

Išsamiai susipažinus su pasiūlymu reikėtų įvertinti taikomas ūkines praktikas žemės ūkyje, miškininkystėje ir pasvarstyti apie atsirasiančių galimybių integravimą bei tvarumo didinimą vykdomose veiklose, taip pat numatyti galimybes atitikti CO2 absorbentų sertifikavimo sistemos reikalavimus“, – portalui manoūkis.lt komentavo S. Znutienė.

Autorius: Asta Laukaitienė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos