Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Aplinka, miškai
Bitės nebeturi iš ko nešti medų?

Londonas. Britų mokslininkai, pasitelkę genetinius metodus, išanalizavo, kokius augalus bitės lanko dažniausiai ir kaip per beveik 70 metų pasikeitė vabzdžių apdulkintojų elgesys medunešio laikotarpiu.

Teigiama, kad naminių bičių populiacijoms grėsmę kelia ne tik žemės ūkyje naudojami pesticidai, bet ir regionui įprastų augalų rūšių kaita. Nacionalinio Velso botanikos sodo (Jungtinė Karalystė) tyrėjai užsimojo ištirti, kaip pasikeitė bičių prioritetai nuo 1950 metų.

Vienos BBC laidos metu mokslininkai paragino šalies bitininkus atsiųsti produkcijos mėginius, kad jie galėtų išanalizuoti DNR fragmentus žiedadulkėse ir sužinoti mėgstamiausias, dažniausiai lankomas augalų rūšis. Tokiu būdu nustatyti ne tik vabzdžių apdulkintojų favoritai, bet ir paaiškėjo, kaip per daugiau kaip 70 metų pasikeitė Jungtinės Karalystės pievos, laukai bei sodai. 

Bioversija m7 2024 11 19

Skirtumai – akivaizdūs. Baltieji dobilai buvo ir liko pagrindiniu augalu, iš kurio bitės surenka daugiausiai nektaro, tačiau jo procentinė dalis meduje žymiai sumažėjo. Dabartiniu laiku, kai žemės ūkyje naudojama daugiau herbicidų, neorganinių trąšų, gyvuliai šeriami silosu (žalienos pjaunamos iki žydėjimo), bitės dažniau lanko kitų rūšių augalus.

Palyginti su 1950 m., baltųjų dobilų stoką vabzdžiai apdulkintojai kompensuoja rapsais ir invazine bitine sprige. Didelę reikšmę įgijo sodų ir parkų medžiai: gudobelės, obelys, vyšnios, slyvos, klevai. 

„Per pastaruosius 65 metus Jungtinės Karalystės kraštovaizdis pasikeitė kardinaliai. Intensyvus žemės ūkis lėmė natūralių žolynų, daugiamečių ganyklų, gyvatvorių ir miškų nykimą, kad padidėtų dirbamų laukų bei pasėlių plotai. Pasikeitė augalų rūšinė įvairovė ir gausa. Vienų žydinčių rūšių sumažėjo, kitos – atsirado naujai“, – sakė Nacionalinio Velso botanikos sodo apsaugos ir tyrimų vadovė dr. Nataša de Ver (Natasha de Vere).

Ji teigia, kad šiandieninėse žemės ūkio sistemose vabzdžiams apdulkintojams nepakanka nektaro, nes „ganyklose nebėra nieko, kas iš tikrųjų žydėtų“ ir kraštovaizdis virtęs „tam tikra žalia dykuma“. 

Tyrimo organizatoriai, kurie savo darbo rezultatus pristatė mokslo leidinyje „Communications Biology“, rekomenduoja ūkininkams didinti apylinkėse žydinčių augalų įvairovę, kad pagerėtų naminių bičių ir kitų vabzdžių apdulkintojų nektaro ištekliai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos