Bioversija A1 2025 01 01 Basf m1 2024 12 20
Aplinka, miškai
Atliekų tvarkymą pigins biodujų ir vėjo jėgainės

Klaipėda, vasario 28 d. Klaipėdos regiono sąvartynų teritorijose kuriasi alternatyvios energetikos objektai. Praėjusių metų pabaigoje viename iš rekultivuotų regiono sąvartynų pradėjo veikti biodujų jėgainė, dviejuose sąvartynuose numatytos vietos 5 vėjo jėgainėms, ateityje planuojama uždarytų sąvartynų šlaituose įmontuoti saulės baterijas. Tikimasi, kad papildomos pajamos už sąvartynų infrastruktūros eksploatavimą leis sumažinti atliekų tvarkymo mokesčius gyventojams.

Klaipėdos regione yra 7 rekultivuoti savivaldybių sąvartynai: Kalotės (Glaudėnų) (Klaipėdos m.), Joskaudų (Palangos m.), Preilos (Neringos m.), Puodkalių (Skuodo r.), Ankštakių (Kretingos r.), Kiškėnų (Klaipėdos r.) ir Rumšų (Šilutės r.). Šiuo metu visos regiono atliekos keliauja į Dumpių sąvartyną.

Atliekų „laidojimas" sąvartynuose visame pasaulyje vertinamas kaip itin neracionalus atliekų tvarkymo metodas. Be to, kad prarandami didžiuliai kiekiai antrinių žaliavų ir energijos, atliekų irimo metu į aplinką išsiskiria dideli pavojingų dujų kiekiai. Rekultivuoti ir apželdinti sąvartynai atrodo lyg ramios žalios kalvelės, tačiau iš tiesų juose vyksta aktyvūs procesai. Mokslininkų skaičiavimais, iš yrančių sąvartynų atliekų tonos kasmet išsiskiria 12-18 tonų dujų. Per visą irimo procesą, kuris tęsiasi nuo 10 iki 100 metų, iš tonos atliekų išsiskiria apie 200 kubinių metrų dujų. Skaidantis atliekoms susidaro azotas, dujinis amoniakas, sieros vandenilis, kiti junginiai, bei prie šiltnamio efekto prisidedančios anglies dvideginio bei metano dujos.

Pirmasis atsinaujinančios energetikos projektas įgyvendintas praėjusių metų pabaigoje, Kalotės sąvartyne. Sąvartyne išgręžta 15 gilių gręžinių, kuriais surenkamos biodujos. Jėgainėje dviem 1,6 MW bendros (du generatoriai - 0,5 ir 1,1 MW) galios reaktoriais gaminama elektra, kuri parduodama į bendrus tinklus. Tokią pačią jėgainę ateityje planuojama įrengti ir šiuo metu eksploatuojamame Dumpių sąvartyne. Kalotės sąvartyne veikia triskart galingesnė biodujų jėgainė nei Vilniaus Kariotiškių sąvartyne.

Planuojama, kad biodujos iš irstančių atliekų Kalotės sąvartyne bus išgaunamos dar 15 metų, sąvartyno kalnas per tą laiką sumažės maždaug trečdaliu. Vėliau dujų išsiskiria mažiau, jų nebepakanka, kad apsimokėtų gaminti elektros energiją. Atliekų tvarkymas Klaipėdos regione - Klaipėdos regioninio atliekų tvarkymo centro (KRATC) rūpestis, o dujų išgavimo ir vertimo elektros energija įranga priklauso užsienio kompanijai. Dėl šio objekto KRATC biudžetas kasmet papilnės 300 tūkst. litų, įrengus antrą biodujų jėgainę Dumpių sąvartyne - dar antra tiek.

Bioversija m7 2025 01 01



KRATC atstovas Arūnas Liubinavičius pastebi, kad alternatyvios energetikos objektai rekultivuotų ar eksploatuojamų sąvartynų teritorijose sudarys prielaidas mažėti ar bent jau smarkiai neaugti gyventojams tenkančiai atliekų tvarkymo naštai. Gautos papildomos pajamos galėtų būti panaudojamos dabartinių mokesčių mažinimui ar būti investuotos į naujo sąvartyno, kurio reikės užsipildžius šiuo metu eksploatuojamam Dumpių sąvartynui, įrengimą.

Biodujų panaudojimas - pirmasis, bet ne vienintelis alternatyvios energetikos projektas Klaipėdos regiono sąvartynuose. KRATC užsakymu atlikta studija, kurioje remiantis vienodais kriterijais - vėjo galingumo, prisijungimo prie bendrų elektros tinklų galimybės, sąvartynų teritorijų tinkamumą statybai - vertintas sąvartynų teritorijų tinkamumas vėjo jėgainių statybai. Nustatyta, kad tinkamiausios sąlygos yra veikiančiame Dumpių ir rekultivuotame Kalotės sąvartyne. Paskaičiuota, kad efektyviausia būtų statyti 2 MW galios 78 m. aukščio vėjo jėgaines. Numatytos vietos iš viso 5 vėjo jėgainėms: 2 Kalotės, 3 Dumpių sąvartyno teritorijoje. Skaičiuojama, kad 2 jėgainės Kalotės sąvartyno teritorijoje kasmet sugeneruotų 11 mln. KWh, o trys jėgainės Dumpių sąvartyno teritorijoje - apie 20 mln. KWh elektros energijos. Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro nauda už sąvartynų teritorijose stovinčias vėjo jėgaines siektų apie 1 mln. litų kasmet. Ateityje numatoma ant rekultivuotų sąvartynų pietinių šlaitų įrengti ir saulės baterijas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos