Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Aplinka, miškai
Aerozolių švirkštimas į atmosferą pasėliams nepadėtų

Berklis. JAV mokslininkai teigia, kad siūlymas švirkšti aerozolį į atmosferą, užstoti saulę ir taip atvėsinti planetą kovojant su klimato kaitos poveikiu nepadėtų kompensuoti pasėlių nuostolių dėl didėjančios pasaulinės temperatūros.

Kalifornijos universiteto Berklyje mokslininkai išanalizavo praeities vulkaninių išsiveržimų Žemėje aušinimo poveikį ir pasėlių reakciją į saulės spindulių pokyčius.

Tyrime, paskelbtame žurnale „Nature“, padaryta išvada, kad sumažėjusio saulės spindulių našumo dėka sumažėtų augalų produktyvumas dėl  žemesnės temperatūros, rašo „The Independent“.

Bioversija m7 2024 11 19

„Planetos uždengimas šešėliu padėtų išlaikyti žemesnę tempetarūrą, o tai padėtų augalams augti. Tačiau augalams augti taip pat reikia saulės spindulių, todėl saulės blokavimas s gali turėti įtakos augimui. Netikėta saulės geoinžinerija Žemės ūkiui turėtų nelauktą poveikį, kuris atsvertų galimą naudą“, - sakė tyrimo atstovas Džonatanas Proktoras (Jonathan Proctor) iš Kalifornijos universiteto Berklyje.

Anot jo, šiuo atveju būtų panašiai, kaip ir atliekant eksperimentinę operaciją, kai gydymas turėtų šalutinius padarinius tokius pačius kaip ir pati liga.

Anksčiau kai kurie tyrėjai atkreipė dėmesį į ankstesnius Žemės ataušimo atvejus, kuriuos sukeldavo dujos, išmestos didelių vulkanų išsiveržimų metu, pvz., Pinatubo ugnikalnio Filipinuose atveju 1991 metais.

Jie mano, kad žmonės gali sąmoningai švirkšti sieros rūgšties į viršutinę atmosferą, kad dirbtinai atvėsintų Žemę ir taip sumažintų šiltnamio efektą, kurį sukelia padidėjęs anglies dioksido kiekis.

Manoma, kad aerozoliai, šiuo atveju, mažyčiai sieros rūgšties lašeliai, atspindėtų dalį saulės šviesos atgal į erdvę, taip Žemės temperatūrą sumažinant keletą laipsnių.

Pinatubo ugnikalnis į atmosferą išleido maždaug 20 milijonų tonų sieros dioksido, sumažindamas Saulės spindulių kiekį apie 2,5 procento ir taip sumažindamas vidutinę pasaulio temperatūrą apie pusę laipsnio Celsijaus.

JAV mokslininkai apskaičiavo, kad Saulės spindulių praradimas juos uždengiant geoinžioneriniais būdais  panaikintų galimą naudą.

Kai kuriuose ankstesniuose tyrimuose teigiama, kad aerozoliai gali pagerinti pasėlių derlingumą, taip išsklaidant saulės spindulius ir leidžiant daugiau Saulės energijos pasiekti vidinius augalus lapus, kuriuos paprastai užstoja viršutiniai didesni lapai. Tačiau JAV mokslininkai mano, kad nauda būtų mažesnė, nei teigta iki šiol.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos