Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Veterinarijos gydytojas augina javus ir laiko karves

Kaišiadorių r. Rengiantis naujam finansinės paramos etapui, verta pažvelgti,  kaip pavyko pasinaudoti ankstesniojo laikotarpio valstybės ir ES parama. Jau suskaičiuota, kad pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" iš viso buvo gautos apie 2,5 tūkst. paraiškų. Buvo prašoma  326 mln. Lt, o  skirta  - 300 mln. Lt pagal  2 248 paraiškas, išmokėti 298 mln. Lt. Tokia parama pasinaudojo ir jaunasis ūkininkas iš Kaktiškių kaimo Saugirdas Liubševičius.

„Žemės ūkio laukia puiki ateitis, dėl to nė kiek neabejoju, tačiau visą kaimą išlaikyti gyvuojantį sudėtingiau, bet vilčių yra, tam tikras judėjimas vyksta. Štai Kaišiadorių rajono Kaktiškių kaime, kur mūsų šeima  įsikūrė, niekas daugiau nuolat ir negyveno, mes vieni,  bet dabar  šalia kuriasi dar vienas jaunas ūkininkas, būsim dviese. Jaunojo ūkininko šeima - žmona Asta ir penkerių Ieva bei pustrečių Faustas",  - pasakoja 27 metų S. Liubševičius. 

Ūkininkas kilęs iš gausios šeimos (5 broliai ir sesuo), pirmuosius ūkininkavimo įgūdžius įgijo tėčio Sauliaus ūkyje. Ūkininkauja ir jo 25 metų brolis Edgaras, taigi, visi vienas kitam padeda ir pataria, dalijasi technika, galima sakyti, jog susikūrė savitas šeimos kooperatyvas. Kiti broliai ir sesuo dar jauni, mokosi mokykloje.

Bioversija m7 2024 11 19

Saugirdas baigė veterinarijos gydytojo mokslus, iš pradžių juo ir dirbo, tačiau panoro būti pats sau šeimininkas ir ėmėsi ūkininkavimo. Šiemet iš viso deklaravo 96 ha žemės ūkio naudmenų, iš jų - 30 nuosava žemė. Iš pradžių ūkininkas ėmėsi augalininkystės, tačiau dėl praktinių sumetimų pasuko ir į pieninę gyvulininkystę, nes iš pieno greičiau gaunamos lėšos, o tai jaunai šeimai labai aktualu. Tad dabar ūkis mišrus. Ūkininkas augina kviečius, miežius, rapsus. Žemė gera, siekia 43 balus, tad ir derlius neblogas. Rapsų derlius pernai siekė 2,7 t/ha, kviečių - 5 t/ha, miežių derlius priklauso nuo panaudotų trąšų ir augalų apsaugos priemonių. „Jei daug įdedi, galima ir 5 t/ha pasiekti", - patirtimi dalijasi Saugirdas. Iš savo juodmargių jis melžia po 5- 6 tonas, jų turi 12 ir dar laiko 20 veršiukų.

Prieš trejus metus Saugirdas pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos parama jauniesiems ūkininkams, gavo 138 tūkst. Lt paramą, už kurią įsigijo  traktorių ir skutiką. Jaunajam ūkininkui tokia parama labai pravertė, technikos itin trūko. „Dabar labai laukiu naujojo laikotarpio programos, jau žinau, ko noriu - melžimo linijos tvarte, kad pieno nereikėtų nešioti, tad būtinai bandysiu gauti paramą", - kalba Saugirdas. Rudenį savo lėšomis jis planuoja įsigyti mėšlo krautuvą.
Paklaustas, ar nesijaučia labai pririštas prie ūkio, ar turi galimybių atostogauti, atsako, jog ūkininkauti jam patinka, o su šeima atostogaus ir keliaus, kai pasens.

    Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyr. specialisto Jono Pupiaus komentaras.

    Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" iš viso buvo gautos 2 457 paramos paraiškos, kuriose prašoma  paramos suma -326 mln. Lt, paramos skirta 300 mln. Lt pagal  2 248 paraiškas, jau išmokėti 298 mln. Lt. Paramos lėšos pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" galėjo būti naudojamos naujai technikai, kompiuterinei įrangai, daugiamečiams sodiniams įsigyti, naujiems statyti arba seniems gamybiniams pastatams rekonstruoti, ūkio infrastruktūrai kurti ir gamybos reikmėms pritaikyti. Didžiausia paramos suma siekė iki 138 112 Lt, jos intensyvumas - 100 procentų.

    Pažymėtina, kad jaunieji ūkininkai, užsiimantys žemės ūkio veikla ir ketinantys modernizuoti ūkius naujuoju programiniu laikotarpiu, taip pat galės gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės ,,Investicijos į materialųjį turtą" veiklos sritį ,,Parama investicijoms į žemės ūkio valdas". Pagal šią veiklos sritį paramą planuojama teikti ūkiams, kurių ekonominis dydis, išreikštas standartine produkcija, yra didesnis kaip 4 000 EUR (13 811 Lt). Paramos intensyvumas - iki 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, tačiau jauniesiems ūkininkams paramos intensyvumas gali būti padidintas dar 20 proc. punktų.

    Pagal minėtąją paramos priemonę numatoma finansuoti nekilnojamojo turto statybos ir (arba) gerinimo, naujų įrenginių ir įrangos įsigijimo, taip pat bendrąsias išlaidas, daugiamečių augalų įsigijimo ir jų sodinimo išlaidas. Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos projektas šiuo metu yra derinamas su Europos Komisija, todėl paramos kaimo plėtrai nuostatos gali keistis.

    ŽŪM, MŪ inf.

      Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

      (0)

      Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

      Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

      Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.