Bioversija A1 2025 03 18 Basf m1 2025 04 01
Agropolitika
Siūlo drausti derlingoje žemėje statyti saulės elektrines
Asociatyvi Pixabay nuotr.

Vilnius. Dirbamos derlingos žemės sklypuose siūloma uždrausti statyti komercines saulės elektrines. Vėjo jėgainėms tokie apribojimai nebūtų taikomi.   

Valdančiųjų ir opozicijos atstovų įregistruota Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisa numato, kad tokios saulės ar hibridinės elektrinės ant dirbamos žemės galės būti statomos tik tada, jeigu žemės našumas siekia iki 28 balų.   

Kaip BNS sakė Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika, tokie sklypai nemelioruoti, jų žemė nederlinga. 

Bioversija m7 2025 03 18

„Jos (saulės elektrinės, – red. past.) užima didžiulius plotus. Vėjo – nedideli plotai ir nėra reikšmingi, ir efektyvumas visai kitas. Matydami situaciją, kad gadinama melioracija, konfliktai dėl infrastruktūros, laukų išskaidymo, kad didina žemės dirbimo kaštus, kelia ūkininkams didelių problemų“, – BNS sakė pataisos iniciatorius.   

K. Mažeikos teigimu, derlingose žemėse saulės elektrines statyti draudžia ir kitos šalys. 

Seimo narys Viktoras Pranckietis skaičiavo, kad viena vėjo jėgainė paprastai užima 6 arus – kur kas mažiau negu saulės. „Galingos vėjo elektrinės, keturi bokštai prilygsta Kauno hidroelektrinės galiai. Tai svarbūs objektai ir neužima ištisų laukų“, – BNS kalbėjo V. Pranckietis.

„Kaimuose yra pakankamai daug stogų, buvusių fermų ir kitų pastatų, įrengta daug pastočių, daug ir nori pasistatyti saulės elektrinių... Tai būtų atskirų žmonų interesas jas pasistatyti, o dabar bandome vystyti nutolusius parkus. Tarsi tai gėris, kuris naikina kitą gėrį – dirbamą žemę“, – tvirtino politikas. 

Pasak K. Mažeikos, daug derlingos žemės saulės elektrinėmis užstatyta Pakruojo, Alytaus rajonuose, aplink Marijampolę.

Žemės našumo balas apibūdina, kaip efektyviai sklype gali augti augalai ir koks yra jos derlingumo potencialas. 2023 metais Žemės ūkio duomenų centras nustatė, kad vidutinis Lietuvos žemės našumo balas yra 39,79.

Dabar neapgyvendintose ir neurbanizuojamose teritorijose galima statyti saulės arba hibridines elektrines tik gavus sklypo savininko sutikimą, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir naudojimo būdo.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar dėl gresiančių gyvulių ligų stiprinate biologinę saugą ūkyje?
Visos apklausos