Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Šalia produkcijos ir pajamų padidėjimo reikia matyti ir sąnaudas

Vilnius, vasario 14 d. Šiandien įvykusiame žemdirbių savivaldos organizacijų vadovų susitikime su premjeru Andriumi Kubiliumi ir žemės ūkio ministru Kaziu Starkevičiumi Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jeronimas Kraujelis (nuotr.) pateikė 2011 metais žemės ūkio sektoriuje pasiektų rezultatų vertinimą. Dažnai kai kurie rezultatai pateikiami ir komentuojami atsietai vieni nuo kitų ir visuomenei sudaromas arba labai teigiamas, arba labai neigiamas vaizdas. Tikrovėje situacija būna nei tokia gera, nei tokia bloga.

Pranešime nuoseklia seka buvo pateikti žemės ūkio sektoriaus veiklą apibendrinantys rodikliai. Jame pažymėta, kad 2011 metais bendroji žemės ūkio produkcija, palyginus su 2010 metais (tų metų kainomis) padidėjo net 21,2 proc., o pajamos už parduotą produkciją - 16 proc. Žinant, kad 2011 metai žemdirbiams nebuvo palankūs (žuvo daug žiemkenčių ir kt.), tai puikūs rezultatai. Tačiau šalia šio augimo būtina matyti ir sąnaudas, jų pokyčius.

Materialinės sąnaudos 2011 metais, palyginus su 2010 metais, padidėjo 23,5 proc. Tokiu būdu jų didėjimas buvo 2,3 proc. spartesnis už bendrosios produkcijos apimties didėjimą, ir kas blogiausia, už pajamų didėjimą jos augo sparčiau net 7,5 proc.

Bioversija m7 2024 11 19

Materialinių sąnaudų augimo pagrindinė priežastis buvo ne tai, kad jų daugiau sunaudota, bet tai, kad padidėjo įsigijimo kainos. Trąšų - 34,5 proc., pašarų - 26,4 proc., naftos produktų - 23,6 proc., elektros - 9,8 proc.

Pasak J. Kraujelio, atsargiai reikia vertinti tiek bendrosios žemės ūkio produkcijos, tiek pajamų padidėjimą. Jei iš pradžių minėti padidėjimai būtų pasiekti dėl apimčių padidėjimo, tai būtų labai gerai. Deja, iš 21,2 proc. žemės ūkio produkcijos padidėjimo, apimčių padidėjimas sudaro tik 2,9 proc. Suprantama, tokiais sudėtingais metais tai gerai. Tačiau kai 18,3 proc. padidėjimo sudarė didesnės kainos arba jos augimą lėmė net 86 proc., tai kelia rimtą rūpestį dėl ateities.

Panašiai atrodo ir pajamų už realizuotą produkciją padidėjimo priežastys, nes grūdų parduota 14 proc. mažiau, bulvių ir daržovių - apie 16 proc. mažiau, o gyvulių ir paukščių - 1 proc. daugiau, pieno - 3 proc. daugiau. Todėl net apie 90 proc. pajamų padidėjimo lėmė didesnės kainos, kurios priklausė nuo eksporto rinkų. O jose situacija nerami.

Materialinių ir finansinių išteklių didėjimas sparčiau nei produkcijos ir pajamų nesudarė geresnių galimybių 2012 metų veiklai.

Tai, kas pateikta, verčia spręsti du klausimus. Pirma, labai atsargiai ir tik visapusiškai įvertinus, spręsti mokesčių pakeitimo arba naujų įvedimo klausimus. Antra, esant išskaidytai informacijos bazei, duomenų kaupimui ir sisteminimui būtina svarstyti vieningo žemės, maisto ūkio ir kaimo plėtros informacinio centro (pradžioje - sistemos) formavimo iš dabar esančių vienetų galimybes ir naudingumą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.