Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Pieno pūga Briuselyje: komisaras žada nepažeisti stabilumo

Briuselis. ES žemės ūkio komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan) tikina, kad Europos Komisija atidžiai stebės intervencinių pieno miltų prekybą rinkoje, kad nebūtų pažeistas stabilumas. Briuselis nori nuraminti gamintojus, kurie baiminasi pieno supirkimo kainų kritimo.

„Sunku suprasti priežastis, kurios paskatino pirmadienį suorganizuoti protestą, turint omeny tai, kad nuo rugpjūčio pieno kainos išaugo 25 procentais, o tai iš dalies nulėmė ir Europos Komisijos veiksmai", - sakė spaudos konferencijoje Briuselyje F. Hoganas po įvykusio ES Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų tarybos posėdžio.

Taip jis atsakė į pieno gamintojų protesto akciją, kurią prie Europos Komisijos būstinės suorganizavo Europos pieno gamintojų taryba. Kad atkreiptų dėmesį į savo problemas, protestuotojai sukėlė pieno pūgą - oro pūtikliais išpūtė šimtus kilogramų pieno miltų, kurie nusėdo ant šaligatvių ir pastatų fasadų. Ūkininkai baiminasi, kad beveik 400 tūkst. tonų pieno miltų, supirktų intervencijai, pateks į rinką ir destabilizuos situaciją.

europeanmilkboard.org nuotr.

Bioversija m7 2024 11 19

europeanmilkboard.org nuotr.


europeanmilkboard.org nuotr.

F. Hoganas pabrėžė, kad Europos Komisija ketina stebėti rinką ir vertinti naujų pagalbos priemonių taikymo galimybes. Jis pridūrė, kad paaiškino ES šalių narių žemės ūkio ministrams, ką Europos Komisija ketina daryti, kad išsaugotų stabilumą vykdant pieno miltų aukcionus. „Iš trijų skelbtų aukcionų du atšaukėme dėl nepakankamo siūlomų kainų lygio. Patikinau Ministrų tarybą, kad ir toliau vadovausimės šiuo racionaliu požiūriu, siekdami užtikrinti, kad tai nesukeltų neigiamo poveikio supirkimo kainoms", - pabrėžė komisaras.

Iki šiol parduota apie 40 tonų nugriebto pieno miltų, kurie buvo supirkti intervencijai. Pastaruosiuose dviejuose aukcionuose joks pasiūlymas nebuvo priimtas, nes siūlomos kainos netenkino Europos Komisijos.

Europos pieno tarybos teigimu, pastaraisiais mėnesiais vidutinė pieno kaina sudarė 32 centus už litrą, tačiau tai nepadengia išlaidų, kurios siekia apie 40 centų.

B. Markauskas: „Susidūrus su krizėmis, esamų priemonių nepakanka"

Pasak Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje dalyvavusio žemės ūkio ministro Broniaus Markausko, pieno sektoriaus situacija pastaruoju metu gerėja, pieno supirkimo kainos Lietuvoje auga, tačiau pieno rinka dar nėra visai atsigavusi ir išlieka kainų svyravimo rizika.

„Paramos rinkoms paketas davė teigiamą efektą ir padėjo pieno gamintojams šiuo sunkmečiu išgyventi. Daug prisidėjo ir nedelsiant išmokėta nacionalinė parama. Tačiau pastaroji pieno krizė parodė, kad esamų pieno rinkos reguliavimo priemonių nepakanka susidūrus su krizėmis", - kalbėjo ministras.  

Anot Žemės ūkio ministerijos pranešimo, Lietuva palankiai vertina tai, kad pieno gamintojams, susibūrusiems į gamintojų organizacijas ar jų asociacijas, atsirado teisinė galimybė kartu derėtis dėl geresnių sąlygų, ypač pieno kainų. Tačiau Lietuvoje dar nėra tokių organizacijų.

„Mūsų šalyje žemas kooperacijos lygis, todėl mums labai svarbu skatinti jungtis į kooperatyvus. Tačiau galime pasidžiaugti, kad pernai šalyje veiklą pradėjo ES lėšomis paremta pirmoji stambi kooperatinė pieno perdirbimo įmonė, padariusi įtaką pieno supirkimo kainų augimui", - pabrėžė ministras B. Markauskas.

Pasak ministro, vis dėlto krizės metu Pieno paketas problemų neišsprendė, todėl jį reikėtų toliau tobulinti. O paketo taikymą derėtų pratęsti ir po 2020 metų.

Kalbėdamas Ministrų tarybos posėdyje Briuselyje apie situaciją kitose rinkose, B. Markauskas padėkojo Europos Komisijai už pastangas kovojant su afrikiniu kiaulių maru. „Ši problema aktuali ne tik mums, bet ir kitoms šalims. Tikimės, kad ir ateityje padėsite Baltijos valstybėms stabdyti kiaulių marą", - savo pasisakymo metu akcentavo Lietuvos žemės ūkio ministras.

B. Markauskas atkreipė EK dėmesį ir į jau įsisenėjusias maisto tiekimo grandinės problemas, kurioms būtinas griežtesnis sureguliavimas ES mastu. Lietuva  yra pasirengusi aktyviai dalyvauti ieškant bendrų sprendimų šiuo ypač svarbiu klausimu.

europeanmilkboard.org nuotr.

europeanmilkboard.org nuotr.

europeanmilkboard.org nuotr.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.