Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Agropolitika
Nederlingų žemių ūkininkai prašo pagalbos

Varėna. Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacija (LNŽNA) jau dabar dėl sausros siūlo skelbti nepaprastąją situaciją.

Asociacija kreipiasi į žemės ūkio ministrą, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininką, Lietuvos savivaldybių asociaciją ir rajonų merus, ragindama nedelsti ir priimti kai kuriuos sprendimus.  

„Kaip ir pernai, šis pavasaris ne ką geresnis. Balandis buvo šilčiausias per 60 metų, kritulių kiekis nuo pat pavasario buvo mažesnis nei daugiametis pagal normą, oro temperatūra viršijo daugiametę normą. Maksimali temperatūra ant ariamos žemės yra 50 ir daugiau laipsnių, tarp 12-17 val. augalai žūsta, neatlaikę šilumos.  

Bioversija 22 08 31

Reikalinga parama kovai su tokioms stichijomis. Lietuvoje  yra 23 automatinės agrometeorologinės stotelės, kuriose galima nustatyti dirvožemio drėgnumą įvairiuose gyliuose. Jų per mažai, yra rajonų, kur stotelių visai nėra. Negalima remtis tokiais duomenimis, nustatant sausros lygį. Jei virš miesto lyja, o pas ūkininką saulė šviečia, kaip galima įvertinti padėtį kaime? Turėtų būti sudarytos komisijos, kurios individualiai apžiūrėtų plotus, ir nustatytų tikrąją padėtį“, – sako asociacijos vadovė Danutė Karalevičienė.

Dėl susidariusios sudėtingo situacijos žemės ūkyje ir dėl blogų meteorologinių sąlygų, LNŽNA prašo skelbti nepaprastąją situaciją regionų, rajonų mastu.

Taip pat prašoma keisti teisės aktus, kurie susiję žuvusiais pasėliais, jų aparimo, pievų šienavimo terminų ir kitais neatitikimais, susidariusiais dėl sausros. Prašoma netaikyti sankcijų ar kitų nuobaudų ūkininkams, kurie ūkininkauja ekologiškai, bet dėl susidariusios situacijos negalės įvykdyti prisiimtų įsipareigojimų; netaikyti sankcijų ar kitų nuobaudų ūkininkams, kurie vykdo investicinius projektus ir yra įsipareigoję NMA pasiekti kiekybinius ir finansinius rodiklius; netaikyti sankcijų jauniesiems ūkininkams, kurie yra prisiėmę įsipareigojimus ir negalės jų įvykdyti.

Lietuvoje sausra vertinama pagal Selianinovo hidroterminį koeficientą. Tai yra kritulių kiekio ir oro temperatūros sumų santykis per 30 dienų, kai vidutinė paros oro temperatūra yra aukštesnė kaip 10 laipsnių. Jei šis rodiklis 15–30 dienų nenutrūkstamai išsilaiko žemiau 0,5, yra pasiekiamas sausringas laikotarpis aktyviosios augalų vegetacijos laikotarpiu.

Jei sausringas laikotarpis trunka ilgiau kaip 30 dienų, tuomet konstatuojama stichinė sausra.

Vyriausybė gali skelbti ekstremalią situaciją šalyje, kai yra tam tikros sąlygos: sausra aktyviosios augalų vegetacijos laikotarpiu drėgmės atsargos dirvos sluoksnyje (0-20 cm ir 0-100 cm) mažiau ar lygu 10 ir mažiau ar lygu 60; hidroterminis koeficientas mažesnis 0,5; trukmė ilgiau kaip 1 mėnuo.

MŪ inf.         

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija