Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Agropolitika
Ministras: atsisakoma vizijos „Ekoagros“ jungti prie VMVT

Vilnius. Politikams keliant klausimus dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pertvarkos, ministras tikina, kad atsisakyta pirminės idėjos prie jos prijungti ir VšĮ „Ekoagros“.

VMVT pertvarka dar kartą aptarta Seimo kaimo reikalų komitete. VMVT vadovas Darius Remeika priminė, jog pertvarka planuojama siekiant efektyvesnės ir sklandesnės veiklos, darbo krūvių sulyginimo, nes dabar kai kuriose teritorijose jis yra labai netolygus. Tad apskričių pagrindu ketinama sukurti 10 VMVT regioninių departamentų, dabar esantys teritoriniai padaliniai veiks kaip jų dalis.

D. Remeika patikino, kad atleidimų neplanuojama, daugumos darbuotojų atlyginimai išliks tie patys, jie koreguosis tik dabartinių teritorinių padalinių bei būsimųjų departamentų vadovams.

Bioversija 23 04 27

Anot jo, struktūra suderinta su Žemės ūkio bei Vidaus reikalų ministerijomis ir šiuo metu yra Vyriausybėje - nuo jos priklausys, ar bus pritarta nuostatų ir struktūros keitimui. „Jei patvirtins, vyks struktūrinis pertvarkymas. Tai nėra reorganizacija, visi žmonės liks, darbo yra daug. Ypač, kai yra afrikinis kiaulių maras (AKM), kuris šiais metais, turbūt, padengs ir likusią Lietuvos teritoriją, grasina ir kitos ligos. Darbo yra daug tikrinant ūkius, skleidžiant informaciją, kaip laikytis biosaugos reikalavimų. Turime užtikrinti, kad tas apsisaugojimas būtų kiek įmanoma geresnis, nes nuo to priklauso eksporto ribojimai ir šalies ekonomika“, - kalbėjo VMVT vadovas.

VMVT vadovas Darius Remeika trečiadienį dar kartą atsakinėjo į Seimo narių klausimus apie planuojamą įstaigos pertvarką

Seimo nariams keliant klausimus dėl laukiamo pertvarkos efekto ir jos reikalingumo, D. Remeika tikino, kad, be viso kito, inspektoriai galės daugiau gilintis į tam tikras sritis, turės platesnes praktikos galimybes. Galiausia, bus išspręsta ir situacija, dėl kurios būta priekaištų tiek iš STT, tiek iš ES struktūrų, kad organizacijoje buvo neatskirtas rizikos vertinimas nuo kontrolės planavimo ir vykdymo.

Posėdyje dalyvavęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys teigė palaikantis VMVT pertvarką, nes taip bus ir gerinama jos veikla, ir mažinama našta ūkininkams, o regioniniai centrai leis geriau paskirstyti krūvius, kaupti kompetencijas ir konsultuotis regioniniu lygmeniu. Tačiau, anot jo, atsisakoma idėjos prie VMVT prijungti ir „Ekoagros“.

„Išgirdome Kaimo reikalų komiteto nuomonę ir atsisakome vizijos „Ekoagros“ jungti prie VMVT ir Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) jungtinio darinio. Einame tuo keliu, kad jungsis tik VMVT ir VAT. Kiek žiūrėjome europinių pavyzdžių, mes ir dabar turime vieną veterinarijos ir fitosanitarijos atašė Briuselyje, daugelyje valstybių tos įstaigos veikia kartu, muitinėje jie veikia kartu. Ar atvažiuos dvi tarnybos atskiru metu, ar atvažiuos viena ir viską pažiūrės vienu metu. Pastarasis variantas ūkininkams patogesnis. Dirbame pagal Vyriausybės planą mažinti administracinę naštą“, - kalbėjo G. Surplys.

Seimo nariui Juozui Baubliui paklaus, ar tikrai racionalu inspektorius siuntinėti šimtus kilometrų į kitą rajoną, D. Remeika tikino, kad tokia veikla turi pagrindą. „Nesiunčiame be reikalo, o kai reikia atlikti konkretų darbą ir jį padaryti laiku. Mažiname inspekcijų skaičių, bet jos turi dirbti kokybiškai“, - sakė D. Remeika.

Komiteto pirmininkas Andrejus Stančikas reziumavo, kad pokyčiai VMVT, matyt, bus naudingi ir vartotojams, kai bus atidžiau žiūrima į maisto saugą ir esminius dalykus, o ne susitelkiama į paviršutiniškas smulkmenas, stokojant laiko į jas įsigilinti.
Kaimo reikalų posėdyje skirta dėmesio ir ekologiniam ūkininkavimui, aptartos šio sektoriaus aktualijos.

Pasak Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininko pavaduotojo Almanto Liorento, problemų yra daug, tačiau vykstantis dialogas suteikia vilčių jas spręsti. „Problemų ir skaudulių daug, kurie suintensyvėjo šį rudenį. Sertifikavimo įstaiga „Ekoagros" rado daug foninės taršos ekologiniuose grikiuose. (...) Būtume išvengę tų didesnių problemų, jei būtų taikoma europinė praktika. Mes laikomės skirtingo teisinio traktavimo nei Europa. Netaikome matavimo paklaidos tyrimams, turime labai griežtas sankcijas. Pagrindinis siūlymas – neatidėliotinai keisti tą sistemą. Su ministerija pradėjome dialogą, turėjome produktyvų pokalbį su ministru, pateikėme siūlymus, kaip spręsti tas situacijas“, - kalbėjo A. Liorentas, primindamas, kad LEŪA pateiktoje rezoliucijoje yra išvardintos visos problemas ir siūlymai.

Posėdyje išsakyti priekaištai ir dabar veikiančiai sistemai, ir sertifikuojančiai įstaigai. Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacijos GAJA administratorė Daiva Baltramaitytė atkreipė dėmesį, kad sistemoje trūksta ekspertinio požiūrio. Jos teigimu, reiktų nepriklausomų ekspertų, ypač nagrinėjant ginčus tarp ūkininkų ir „Ekoagros“.

Išsakytus pastebėjimus komentuodamas ministras teigė, kad problemos yra žinomos bei pabrėžė, kad situacija yra dinaminė. „Gyvenimas, gamta, žmogus keičiasi. Filosofija ir taisyklės, kuriomis mes rėmėmės, turi būti peržiūrėtos pagal laikmečio dvasią. Buvo susitikimų, ministerija parengė naują taisyklių versiją, kuri, mano galva, labiau atitinka šios dienos aktualijas“, - sakė G. Surplys.

Naujai parengtose taisyklėse numatyta foninės taršos galimybė, laboratorinių tyrimų paklaida, galimybė sertifikatą ne naikinti, o suspenduoti, kol nebus įrodyta, jog tarša tyčinė. Planuojama leisti „Ekoagros“ mėginius tikrinti ne vienoje, o keliose laboratorijose. Numatytos ir proporcingos sankcijos.

Žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio teigimu, jau parengtos naujos ekologinį ūkininkavimą reglamentuojančios taisyklės, belieka jas patvirtinti

Taip pat, pasak ministro, šiemet Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras jau turėtų suteikti galimybę matyti besiribojančius ekologinius ir įprastinio ūkininkavimo laukus. Tai leistų siųsti perspėjimus, kad kaimynams derėtų atsargiau ir atidžiau elgtis su cheminiais preparatais. Pasak G. Surplio, neatmetama ir ekspertinės komisijos galimybė, tačiau dėl to būtina konsultuotis su atitinkamomis institucijomis. „Esame paruošę didelius pokyčius, jei jiems pritartų Kaimo reikalų komitetas, jeigu šiems pokyčiams pritartų STT, įvertinusi korupcijos galimybes. Jie galėtų būti priimti jau balandžio mėnesį ir jau šiam sezonui galėtume taikyti naują tvarką“, - kalbėjo žemės ūkio ministras.

Parlamentaro A. Stančiko teigimu, klausantis suinteresuotų pusių bei ministro, aišku, kad sprendimų yra ieškoma, o laukiami pokyčiai ateitų per taisykles. „Nepamirškime, kad mes produkciją eksportuosime. Ar dėl per didelio palengvinimo neturėsime problemų kitoje vietoje?“, - klausė A. Stančikas.

Kaimo reikalų komitetas ir toliau pažadėjo stebėti sektoriaus situaciją bei vykdyti parlamentinę kontrolę, bet akcentavo, kad kol kas visi sprendimai yra ministerijos kompetencijoje.

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos