


Vilnius. Seimas pritarė naujiems ribojimams, kurie palies daugiau nei 500 ha žemės turinčius ir gyvulių skaičių sumažinusius gyvulininkystės ūkius. Tai reglamentuos ketvirtadienį priimtos Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisos.
Jos numato, kad ūkininkas per tris mėnesius privalo apie gyvulių skaičiaus sumažėjimą informuoti Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT). Pastaroji per 20 darbo dienų turės pateikti siūlymą dėl žemės įsigijimo. Jeigu jis susiras žemės pirkėją, taip pat turės pranešti NŽT.
Jeigu ūkininkas ar įmonė nesutiktų su pasiūlymu parduoti dirbamą žemę valstybei, NŽT galėtų kreiptis į teismą dėl jos perdavimo valstybei. 500 ha ploto ribą viršijantį sklypą valstybė turėtų išpirkti už jo įsigijimo kainą, o jei ji bus didesnė už vidutinę rinkoje, ji būtų išperkama už vidutinę rinkos vertę.
Pataisos taip pat numato, kad kilus įtarimams, jog žemės savininkas neteisėtai įsigijo daugiau kaip 500 ha, NŽT galėtų tokius sandorius patikrinti. Nustačius pažeidimus, ribą viršijančią sklypo dalį valstybė išpirktų, o jei ji būtų per maža naujam sklypui suformuoti, valstybė galėtų įsigyti visą sklypą arba taptų jo bendraturte.
Seimo plenariniame posėdyje prieš tokias įstatymo pataisas pasisakęs parlamentaras Jurgis Razma teigė, kad jau anksčiau Seimas padarė klaidą pasidavęs gyvulininkystės ūkių savininkų spaudimui ir priėmęs išlygą, leidžiančią turėti virš 500 ha, priklausomai nuo gyvulių skaičiaus.
„Dabar mes esame klampinami į tą situaciją, kai gyvulių skaičius sumažėja, valstybei užkeliama prievolė išpirkti tą perteklinę žemę, o jei nepatogu suformuoti atskirtą sklypą – valstybė padaroma bendrasavininke. Tai – kažkoks absurdas“, - kalbėjo J. Razma, pabrėždamas, kad taip einama neteisingu keliu. Anot jo, savininkas pats turėtų susitvarkyti be institucijų įsikišimo, nes tai – „ne valstybės reikalas“.
Tuo tarpu Seimo narys Kazys Starkevičius kalbėjo, kad laikas parodė, jog įstatymą reikia koreguoti. Jis teigė, kad tokių perteklinės žemės atvejų nebus daug – tik pavieniai.
Už tokias Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 72 Seimo nariai, „susilaikė“ - 26.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Siūloma plėsti prijaukintų gyvūnų sąrašą
2025-04-17 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Baltijos šalių ministrai pasirašė deklaraciją dėl žemės ūkio vizijos
2025-04-14
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)