Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Kukurūzų sėja: augalų kaitos reikalavimas šiemet netaikomas, bet...

Vilnius. Šiemet dar nereikia laikytis augalų kaitą reglamentuojančių Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų, tačiau šiemet pasėtų kukurūzų plotas bus svarbus ir kitąmet, kai GAAB 7 reikalavimų jau reikės laikytis.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) portalui manoūkis.lt atsiųstame atsakyme primenama, kad dėl vykstančio karo ir apsirūpinimo maistu problemų GAAB 7 reikalavimas šiemet netaikomas, tačiau tai nereiškia, kad šiųmetės sėjos plotas nesvarbus ir niekur nefigūruos.

„Įgyvendinant šį reikalavimą 2024 m. deklaruotas pasėlis bus lyginamas su 2023 m. deklaruotu pasėliu. Kukurūzų atveju, jeigu kukurūzai deklaruojami 2023, 2024 ir 2025 m. tame pačiame plote, 2026 m. turi būti deklaruojamas kitas pasėlis“, – teigia Ministerija.

Bioversija 2024 04 15 m7

GAAB 7 numato, kad tas pats pasėlis viename lauke negali būti auginamas ilgiau nei vienerius metus, galima ir atsėliuoti, tačiau auginant tą patį pasėlį tame pačiame lauke dvejus metus iš eilės būtinas posėlis.

Vis dėlto GAAB 7 numato išimtį kukurūzų pasėliams. Kaip teigia ŽŪM, kukurūzų plotams taikomos palengvintos pasėlių kaitos sąlygos, jei pareiškėjų laikomų ūkinių gyvūnų santykis yra didesnis negu 0,3 arba jeigu pareiškėjas yra registruotas kaip pašarų augintojas Lietuvos Respublikos patvirtintų pašarų ūkio subjektų registre. Norint pasinaudoti išimtimi reikia atitikti vieną iš šių sąlygų:

  • kiekvienais metais po kukurūzų derliaus nuėmimo iki kitų metų kukurūzų sėjos užtikrina, kad dirvoje būtų auginami tarpiniai pasėliai (įsėlis, posėlis);
  • kiekvienais metais užtikrina, kad lyginant su praėjusiais metais, 35 proc. valdoje esančio ariamosios žemės ploto skiriama kitiems pasėliams auginti. 

ŽŪM pabrėžia, kad ir tokiu atveju kukurūzai negali būti auginami toje pačioje vietoje ilgiau nei 3 metus iš eilės: 4 metais jie turi būti pakeisti kita kultūra.

Atsižvelgiant į Lietuvos klimatines sąlygas ir kukurūzų nuėmimo laiką, kai kurie žemdirbiai skeptiškai vertina kukurūzų posėlio galimybę. ŽŪM sutinka, kad mūsų šalies sąlygomis tai nėra itin paranku, tačiau, anot jų, yra ūkių, kurie naudoja tokią praktiką.

Posėlio po kukurūzų nurodymas galioja visoje ES – ar Ispanijoje, ar Lietuvoje. Ministerija tikina, kad Lietuvos pateiktus argumentus nebuvo atsižvelgta, tad ši nuostata liko tokia, kokia yra.

„Europos Komisija neatsižvelgė į mūsų pateiktus argumentus ir neleido taikyti supaprastintos išimties kukurūzų augintojams. Kol kas nenumatoma, kad kukurūzams taikoma tvarka galėtų būti pakeista, tačiau šiuo metu vyksta derybos dėl GAAB 7 reikalavimo kitoms kultūroms tikslinimo ir įgyvendinimo sąlygų lengvinimo“, – teigia ŽŪM.

Autorius: Asta Laukaitienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos