Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
Kaip šiemet bus įgyvendinamas GAAB 4 standartas?
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Nuo šių metų pagal GAAB 4 reikalavimą pareiškėjams draudžiama dirbti žemę ir paskleisti mineralines trąšas, augalų apsaugos produktus, mėšlą ir (ar) srutas vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose, pažymėtose Paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų sluoksnyje.

Pagal naują tvarką parengti apsaugos zonų ir  juostų žemėlapiai dar nepatvirtinti, naujai nustatytos pakrančių juostos neįregistruotos Nekilnojamojo turto registre, todėl 2023 m. deklaruojant pasėlius ir administruojant paraiškas bus naudojamas senasis (naudotas nuo 2018 m.) apsaugos juostų sluoksnis.

GAAB 4 reikalavimas numato, kad paviršinių vandens telkinių apsaugos juostos negali būti siauresnės nei 3 m, matuojant nuo vandens (kranto linijos). Todėl tais atvejais, kai žemėlapyje nurodyta ir išskirta juosta yra siauresnė, pareiškėjams privaloma laikytis reikalavimų ne siauresnėje nei 3 m pločio apsaugos juostoje. Paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose ganyti ar mulčiuoti nedraudžiama. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Planuojama, kad per 2024 m. deklaravimą įgyvendinant GAAB 4 bus taikomas atnaujintas paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų žemėlapis. Dėl jame numatytų juostų dydžių tebevyksta derybos su Aplinkos ministerija.

Naujosios paviršinių vandenų apsaugos juostos įsigalios tik tada, kai bus patvirtintas žemėlapis ir atliktos žemės savininkų informavimo procedūros apie nustatytas ar pakeistas teritorijas, kuriose taikomos pakrančių apsaugos juostų specialiosios žemės naudojimo sąlygos. Kol toks informavimas neįvyks, prieš tai vykdyta veikla, pavyzdžiui, 2022 m. rudenį pasėti žieminiai pasėliai nebus laikomi GAAB 4 neatitikimu.

Už įrengtas apsaugos juostas – parama

Siekiant užtikrinti geresnę paviršinių vandens telkinių apsaugą, nuo 2024 m. pareiškėjai privalės laikytis papildomo reikalavimo – prie visų jų laukuose esančių melioracijos griovių turės būti paliekamos (nuo šlaito viršaus) ir deklaruojamos bent 3 m pločio palaukės su žoline danga.

Reikalavimas apsaugos juostas įrengti prie melioracijos griovių atsiranda tik naujuoju BŽŪP laikotarpiu, todėl ūkininkams sudaryta galimybė pasirengti šiam reikalavimui nukeliant jo įsigaliojimo pradžią į 2024 metus.

Tikimasi, kad prie melioracijos griovių įrengtos 3 metrų pločio palaukės su žoline danga padės išlaikyti daugiamečių pievų referencinį rodiklį.

Papildomas reikalavimas dėl apsaugos juostų šalia melioracijos griovių netaikomas, kai palei griovį deklaruojami ekologinio ūkio sertifikuoti laukai. Taip pat visose GAAB 4 įgyvendinimui skirtose teritorijose ganyti ar pievas smulkinti nedraudžiama.

Svarbu paminėti, kad GAAB 4 įgyvendinimas suderinamas ir su kitais GAAB, taip pat paramos priemonėmis. Vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos arba palaukės šalia melioracijos griovių taip pat galima laikyti tinkamais kraštovaizdžio elementais, įgyvendinant su biologinės įvairovės apsauga susijusį GAAB 8, arba tinkamais plotais sudalyvauti paramos priemonėse.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos