Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
J. Sviderskis apie 8 mln. Eur pieno ūkiams: cinizmo viršūnė ir kerštas už mitingus

Vilnius. Žemės ūkio ministerija neatsižvelgė į socialinių partnerių pasiūlymus dėl 8 mln. Eur paramos pieno ūkiams, išskyrus į vieną, kurį pateikė likviduojamos statusą turinti Šeimos ūkininkų sąjunga.  

Ketvirtadienį ŽŪM su viceministru Pauliumi Astrausku priešakyje surengė nuotolinį pasitarimą apie su pieno sektoriumi susijusių žemdirbių teikiamas pastabas žemės ūkio ministro įsakymui „Dėl nacionalinės pagalbos pieno gamintojams teikimo taisyklių patvirtinimo“.

Viceministras informavo, kad pastabų gauta iš 10 žemdirbių organizacijų, 433 pieno gamintojų grupės, 3 institucijų.

Bioversija 2024 04 26 m7

ŽŪM skaičiavimu, 8 mln. Eur parama turėtų pasinaudoti apie 90 proc. pieno gamintojų, tačiau pastarieji skaičiuoja priešingai – tik apie 10 proc. ūkininkų gali jos tikėtis.

„Neatsižvelgta nė į vieną mūsų siūlymą. Dėl ko diskutuosime? Kodėl gaištame laiką? Ar jums atrodo, kad neturime ką veikti, tik rašyti raštus jums, į kuriuos visai neatsižvelgiate?“ – piktinosi Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) valdybos pirmininkė Regina Bernatonienė, pamačiusi skaidres su pastaba „neatsižvelgta“ prie beveik visų punktų.

Atsižvelgta tik į  likviduojamos Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos (Žemės ūkio rūmų narės) pasiūlymą nustatyti 35 ct/kg pieno ribą – jį vienintelį ŽŪM ir patenkino.

Su tokiu įsakymo projektu kategoriškai nesutiko Lietuvos žemės ūkio bendrovių, Pieno gamintojų, Vidutinių pieno ūkių asociacijos, Lietuvos ūkininkų sąjungos, kooperatyvai ir kitos organizacijos. Siūlymas paramą skirti tik tiems pieno gamintojams, kurie už natūralų pieną vasarį–kovą gavo ne daugiau kaip 35 ct/kg, jų teigimu, yra diskriminacinis ir nepriimtinas, paramą turi gauti visi, kurie parduoda pieną ir patiria nuostolių.

Niekas nesirengia reaguoti ir į žemdirbių reikalavimą skirti 40 mln. Eur paramos 6 mėnesiams.

Ūkininkų organizacijos taip pat siūlė įvesti minimalų parduodamo pieno kiekį, už kurį gamintojas galėtų pretenduoti į paramą, nes dabar kyla pavojus, kad parama pasinaudos ir tie, kurie šiuo laikotarpiu nė vienos karvės nemelžė. ŽŪM požiūriu, kadangi šiuo metu gali būti užtrūkusių karvių, o paramos tikslas – paremti kuo daugiau smulkių ūkių, ši pastaba atmesta.

LVPŪA pirmininkė Renata Vilimienė klausė, koks paramos tikslas – kompensuoti nuostolius negavus pajamų už parduotą pieną ar remti tuos, kurie turi gyvą karvę? Telšių rajono, vis dar garsiu pieno ūkiais, ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė teigė, kad iš narių į paramą pretenduotų vienas jų sąjungos ūkis, jeigu parama būtų mokama už sausį ir vasarį, bet jeigu bus mokama už kovą – nė vienas ūkis negalės pretenduoti į šią valstybės paramą.

Taip pat pieno gamintojams nepriimtina, kad parama bus skiriama pagal de minimis taisykles – didelė dalis šių lėšų (25 mln. Eur), skiriamų trejiems metams, jau išnaudota, todėl ūkininkai neteks galimybės ja pasinaudoti dėl, tarkime, gamtos stichijos sukeltų nuostolių. Viceministras P. Astrauskas paaiškino, kad parama per šią programą bus skiriama dėl to, kad greičiau pasiektų ūkininkus – ją žadama mokėti jau birželį.     

Griežčiausiai kalbėjo LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis. Jis piktinosi, kad ŽŪM nepaiso Kaimo reikalų komiteto narių, ne tik savivaldos, jai išsakytų pastabų dėl šios paramos. „Šis jūsų sprendimas – diskriminacinis, kiršinantis žemdirbius“, – sakė J. Sviderskis.

Pasak jo, ŽŪM veiksmai kelia vis didesnę nuostabą visiems žemdirbiams ir ne tik jiems. Labai keisti jam atrodo viceministro samprotavimai, kai absoliučiai visi pieno gamintojai nepritaria ŽŪM siūlomam paramos skirstymui.  

„Neturite jokios metodikos, pagal kurią turėtų būti svarstomas paramos skyrimas. Susėdot su Žemės ūkio rūmais ir kaip pilypai iš kanapių išlindote – neduosime visiems. Cinizmo viršūnė toks vadovavimo stilius, nusiteikimas prieš žemės ūkį. Susivokite vieną kartą ir nekiršinkite žmonių. Prašom aiškiai pasakyti visai tautai, kad šios taisyklės suderintos su Šeimos ūkininkų sąjunga, kuriai inicijuojamas likvidavimo procesas. Ir čia ne kas kita, o kerštas už žemdirbių mitingus, kuriuose jūs nė vienas neišdrįsote užlipti į sceną ir ką nors pasakyti žmonėms“, – rėžė J. Sviderskis, kuriam ŽŪM darbo metodai primena gūdžius tarybinius laikus.

Dėl bendro intereso LŽŪBA galvoja inicijuoti teisminius procesus. „Ir pranešime ne tik Lietuvai, kad jūs engiate Lietuvos kaimą, žmones. Baikite juokinti ir klaidinti žmones“, – piktinosi LŽŪBA generalinis direktorius.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos