Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Agropolitika
Galbūt daugiamečių pievų turime daugiau, nei deklaravome Papildyta
pixabay.com nuotr.

Kaunas. Per LŪS posėdį paaiškėjo, kad galbūt faktinis pievų plotas gerokai didesnis nei deklaruotas. Esą ši informacija galėtų pasitarnauti kaip svarus argumentas, kodėl atkurti daugiamečių pievų nereikėtų.

Lietuvos ūkininkų sąjunga sausio 10 d. surengė nuotolinį prezidiumo posėdį. Jame dalyvavo daugiau nei 50 ūkininkų, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis ir keletas specialistų.

Žemės ūkio ministerija gruodžio 31 d. Europos Komisijai pateikė Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą, kuriame numatyta, kaip paskirstyti daugiau negu 4 mlrd. eurų Europos Sąjungos paramą žemės ūkiui.

Bioversija m7 2024 09 18

ŽŪM Strateginio plano pristatymas kėlė didelius lūkesčius, bet nuvylė turiniu, nuolatinis jo kaitaliojimas ir pildymas paskutinėmis 2021 m. dienomis sukėlė dar daugiau nepasitikėjimo.

Nuotoliniame LŪS prezidiumo posėdyje žemės ūkio viceministras E. Giedraitis sakė, kad dar bus galima Strateginį planą koreguoti, tik prieš tai Europos Komisija turės jį įvertinti. Tai truks 3 mėnesius.

Kaip ir anksčiau, LŪS posėdyje Strateginis planas kritikuotas. „Tenka pripažinti, kad Strateginis planas kurtas paskubomis, kai kurios procedūros, mūsų įsitikinimu, neįgyvendintos“, – sakė LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius. Tačiau posėdžio pradžioje pridūrė, kad reikėtų vertinti tai, jog jis apskritai yra.

„Pripažįstam – darbas padarytas nemažas“, – jam pritarė ir LŪS Kupiškio skyriaus pirmininkas, LŪS vicepirmininkas Zigmantas Aleksandravičius.

R. Juknevičius vylėsi, kad laikui bėgant pasikeis nuomonė apie žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką, ir teigė, jog LŪS nori bendradarbiauti su Žemės ūkio ministerija. „Tikėkimės, rezultatai bus geresni. Mokomės iš klaidų“, – sakė jis.

Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą Europos Komisija turi suderinti ir patvirtinti iki 2022 m. pabaigos. Per LŪS posėdį Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento direktorė Jurgita Stakėnienė teigė, kad jau nuo šių metų vidurio, tikimasi, bus pradėtos rengti numatytų priemonių įgyvendinimo taisyklės, kurios paliekamos kurti pačioms šalims.

Per posėdį Z. Aleksandravičius kėlė paramos pienininkystei klausimą. Jis abejojo, ar parama ką nors išspręs, nes esmė ne ji, o pieno supirkimo kaina, kurią diktuoja supirkėjai.

LŪS nariai taip pat diskutavo apie daugiamečių pievų, suartų per pastaruosius dvejus metus, atkūrimą. Vis dar neaišku, ar ūkininkai privalės tai daryti – laukiamas Europos Komisijos sprendimas. Apie jį ūkininkai bus informuoti iki 2022 m. vasario 28 dienos.

Žemės ūkio viceministro E. Giedraičio teigimu, visgi nereikėtų dėl to pernelyg nerimauti, nes iš 33 tūkst. ūkininkų, kurie gavo Nacionalinės mokėjimo agentūros pranešimus, kad turi atstatyti daugiametes pievas, beveik pusei reikės atkurti tik iki 1 hektaro.

Įmonės „Geomatrix“ direktorius Gediminas Vaitkus per posėdį teigė, kad faktinis pievų plotas gerokai didesnis nei deklaruotas. Jis pridūrė, kad tai galėtų būti svarus argumentas Briuseliui, kodėl atkurti daugiamečių pievų nereikėtų.

G. Vaitkus pristatė  UAB „Geomatrix“ palydovinius žemėlapius, kuriuose sukaupta 5 metų informacija apie žemdirbių žemes. Jo teigimu, palydovai fiksuoja, ar nupjauta žolė, ar auga pasėliai, ar plotas sumedėjęs. „Lietuvos sistema veikia, ji labai tiksli“, – pabrėžė Gediminas Vaitkus.

***

Papildyta

Ministerija buria darbo grupę

Žemės ūkio ministerijos, Žemės ūkio tarybos ir Žemės ūkio rūmų atstovai nusprendė kurti darbo grupę, kuri spręs Lietuvos daugiamečių pievų klausimą iki 2023 m. ir ateityje. 

„Tai politinis klausimas, kurį galima išspręsti tik su Europos Komisija. Situacija nesąžininga ne tik mūsų, bet ir kitų Baltijos šalių, kuriose kyla panašių problemų, atžvilgiu. (...) Mažėjant bendram žemės ūkio paskirties žemės plotui, privalomas išlaikyti daugiamečių pievų plotas nemažėja. Tokiais tempais judėdami pasieksime ribą, kai Lietuvos žemės ūkis taps nekonkurencingas. Su tuo sutikti negalime“, – pranešime sakė K. Navickas.

Ministras artimiausiu metu planuoja susitikti su Europos Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato atstovais ir aptarti Europos Sąjungos daugiamečių pievų išsaugojimo reglamento nuostatas.

Šaltinis: MŪ, BNS
    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos