Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Europos Parlamentas už bitininkystę ir medų pusryčiams

Strasbūras. Europos Parlamentas (EP) ragina bedriją ir valstybes nares imtis priemonių apsaugoti bites, remti bitininkus bei užkirsti kelią medaus klastojimui. Ketvirtadienį pateiktai rezoliucijai pritarė 560 parlamento narių, nepritarė 27, o susilaikė 28.

Europarlamentarai siūlo nedelsiant imtis veiksmų bičių sveikatai užtikrinti ir jų populiacijai atkurti: paruošti kovos su bičių mirtingumu veiksmų planą, remti invazinėms rūšims ir ligoms atsparių bičių rūšių veisimą, uždrausti bitėms kenkiančius pesticidus, taip pat skatinti ūkininkų ir bitininkų bendradarbiavimą dėl pasėlių purškimo laiko.

Rezoliucijoje raginama padidinti ES paramą bitininkystės sektoriui ir numatyti kompensacijas bičių kolonijų žūties atveju. Savo ruožtu siūloma derinti vidaus rinkos ir pasienio veterinarinius patikrinimus, kad rinkos neiškraipytų žemos kokybės medaus importas, pakaitalai ir suklastoti produktai.

Bioversija m7 2024 11 19

Siūloma medaus neįtraukti į ES laisvosios prekybos susitarimus su Sąjungai nepriklausančiomis valstybėmis, nes abejojama, ar jautrus bitininkystės sektorius galėtų atlaikyti didesnę konkurenciją. Taip pat raginama aiškiau ženklinti medaus kilmę: nepriimtina etiketė „ES ir ne ES medaus mišinys" turi būti pakeista tikslia nuoroda, kur medus buvo pagamintas ir kokia jo tiksli sudėtis, įsitikinę europarlamentarai.

EP remia iniciatyvą „pusryčiams medus" ir ragina valstybes aktyviau informuoti visuomenę, ypač vaikus, apie medaus vartojimo naudą. 

„Turime saugoti mūsų medų ir bites, nes 76 proc. maisto gamybos Europoje priklauso nuo bičių atliekamo apdulkinimo, todėl jos yra neatskiriama maisto saugumo dalis. EP siūlo bitininkystės sektoriaus išgyvenimo strategiją ir aiškesnį medaus ženklinimą. Laukiame Europos Komisijos pasiūlymo dėl konkrečių taisyklių", - kalbėjo EP pranešėjas Norbertas Erdosas (Norbert Erdős, Europos liaudies partija, Vengrija).

ES šalyse apie 600 tūkst. bitininkų kasmet išsuka apie 200 tūkst. tonų medaus. Daugiau medaus pasaulyje pagaminama tik Kinijoje. 2016 m. trys pirmaujančios Europos medaus gamintojos buvo Rumunija, Ispanija ir Vengrija. Lietuvoje apie 8 tūkst. bitininkų kasmet prisuka daugiau kaip 2 tūkst. tonų medaus.

EP, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos