Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Europos Komisija sutiko pratęsti draudimą parduoti žemę užsieniečiams

Liuksemburgas/Vilnius, balandžio 14 d. Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, šiuo metu esantis Liuksemburge, informavo, kad Europos Komisija leido dar trejiems metams (iki 2014 m.) pratęsti pereinamąjį laikotarpį, draudžiantį užsieniečiams Lietuvoje įsigyti žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemę.

Š. m. balandžio 30 d. baigiasi Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą Sutartyje numatytas 7 metų pereinamasis laikotarpis, draudžiantis užsieniečiams įsigyti žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemę. Lietuva pasinaudojo jai Sutarties suteikta teise prašyti Europos Komisijos pratęsti šį laikotarpį dar trejiems metams ir šiandien tokį sutikimą gavo.

Stojimo į ES metu, Lietuvai susiderėjus dėl pereinamojo laikotarpio dėl žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemės įsigijimo apribojimų, buvo tikėtasi, kad per nustatytus 7 metus padėtis Lietuvos žemės ūkio paskirties žemės rinkoje taps artimesnė padėčiai ES, todėl pasibaigus šiam pereinamajam laikotarpiui Lietuvos žemės ūkio rinka nepatirs didelių trikdymų. Tačiau, vertinant šiandieninę situaciją akivaizdu, kad tokių rezultatų, kokių tikėtasi, nepasiekta.

Bioversija 2024 07 09 m7

Žemės ūkio ministerijos keipimesi į Europos Komisiją prašyta patęsti pereinamąjį laikotarpį atsižvelgiant į būtinybę didinti žemės ūkio struktūrų konkurencingumą, siekiant, kad Lietuvos ir Europos valstybių žemės rinkos būtų lygiavertės, įvertinant nebaigtą vykdyti žemės reformą ir piliečių nuosavybės teisių į žemę atkūrimo ir žemės grąžinimo neužbaigtumą, nesusiformavusią žemės rinką, kai egzistuoja itin ryškus žemės kainų skirtumas tarp mūsų šalies ir daugelio Europos valstybių, o ūkininkų finansinės galimybės yra ribotos ir žemės rinkoje jie negali būti lygiaverčiai užsienio subjektų partneriai.

Per suteiktąjį pereinamąjį 3 metų laikotarpį (iki 2014 m. balandžio 30 d.) ir toliau bus ribojama užsienio subjektų teisė įsigyti žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemės sklypus Lietuvoje.

Europos Komisijos sutiko pratęsti draudimą parduoti žemę užsieniečiams ir Slovakijai. Laikotarpis Lietuvai ir Slovakijai buvo pratęstas kruopščiai išanalizavus pateiktą informaciją ir duomenis, kuriais argumentuojama, kad panaikinus apribojimus kiltų rimto žemės ūkio paskirties rinkos sutrikimo grėsmė.

Tačiau Komisija ragina Lietuvą ir Slovakiją dėti daugiau pastangų, kad vykdomos struktūrinės žemės ūkio reformos ir būtų baigtos kad apribojimai  užsieniečiams įsigyti žemės būtų palaipsniui šalinami dar nesibaigus pereinamajam laikotarpiui, kad rinkos geriau pasirengtų visiškai liberalizacijai. Pratęsti pereinamąjį laikotarpį dar trejiems metams yra paprašiusios Vengrija, Latvija, Lietuva ir Slovakija. 2010 m. gruodžio 20 d. Komisija leido pratęsti tą laikotarpį Vengrijai, o 2011 m. balandžio 7 d. - Latvijai.

ŽŪM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos